İngilizce Öğreneceklere Tavsiyeler

İngilizce Konuşmaya Yeni Başlayanların Deneyimleri

İngilizce öğrenmeye başladığınızda, bir an önce konuşmaya başlamak istersiniz. Derste cümleleri dans ettiriyor olmanız, bu dili anadili olarak konuşan birisi ile konuşmanızı sağlayacak mı? Aslına bakarsanız, İngilizce konuşmak henüz Başlangıç seviyesindeyken sizi biraz zorlayabilir.

Yeni bir dil öğrenmeye kalkışan herkes, o dili gündelik hayatta kullanma noktasına gelene kadar zorluk çeker. Normal olarak, siz bir Amerikalı gibi İngilizce konuşamazsınız ama bu sizin yegane amacınızmış hissine ister istemez kapılabilirsiniz. İngilizce konuşmaya yeni başlayan herkes bu endişeyi yaşar. Buna ister sosyal fobi deyin, ister kendine güvensizlik deyin; bunu yaşıyor olmanız son derece doğal. Yeterince pratiğiniz yoksa kendinizden emin olamaz ve sendeleyebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken mümkün olduğunca çok pratik yapmak ve sakin olmaktır. Bir minik ipucu; dilimizin yapısı gereği biz günlük Türkçe kullanımında duraksadığımızda “Eee…, ııı…, aaa…” gibi nidalar kullanırız, buna bağlı olarak İngilizce konuşurken de aralara bu nidaları yerleştirme refleksimiz var. Eğer bu nidaları “Well…, umm, let me think about it, I’m…” gibi duraksama kalıplarıyla değiştirebilirsek, Native birisi bizimle konuşurken konuşmayı çok daha ciddiye alacak ve seviyemiz düşük olsa bile çabamızı farkedip bize yardımcı olacaktır, tecrübeyle sabittir.

Bir diğer seçenek de bu dili konuşanlarla bir araya gelip, pratik yapmak olur.

Tartışmasız, en iyi alternatif, Amerika veya İngiltere’de bir süre yaşamak olsa da şartlar bunun için her zaman mümkün olmayabilir. Gelişen teknoloji sayesinde yabancı arkadaşlar edinip, onlarla online egzersiz yapabilirsiniz. Fakat bunu düzenli bir şekilde sürdürmekte zorlanma ihtimaliniz olduğu çok açık.

Bu nedenle, konuşma pratiği yapmanın bir diğer yolu olarak online İngilizce eğitimi veren kurumlara yönelmeniz çok daha doğru olabilir. Zira bu kurumlar öğrenenleri doğrudan yabancı öğretmenlerle bir araya getirir ve gramerle birlikte pratik de yapabilmenizi sağlarlar. Üstelik profesyonel şekilde yönlendirilen bu dersler, en hızlı şekilde İngilizce konuşmaya başlamanız için özel olarak tasarlanır.

İngilizce Konuşma Fobisi

Yukarıda da değindiğimiz gibi, pek çoğumuz yeterli düzeyde İngilizce biliyor olsak da başlarda konuşmaktan çekiniriz. Bunun en önemli sebebi güven eksiliğidir. Yalnız bilmeniz gerekir ki, siz o dili anadiliniz olarak konuşmuyorsunuz ve karşınızdaki bunun farkında. Yani, kendinizi bu şekilde strese sokmanıza aslında hiç gerek yok.

Dile hızlı hakimiyet kazananlar, genellikle hata yapmayı göze alarak mümkün olduğunca çok pratik yapanlardır. Çünkü pratik yapmadan hiçkimse yeni bir dili bir anda konuşmaya başlayamaz. Hiç birimiz mükemmel seviyede İngilizce konuşuyor olarak pratik yapmaya başlamayız. Bebeklerin anadillerini öğrenmeleri bile zaman içinde gerçekleşir.

Bu sebeple ön yargılarınız ve çekincelerinizden arınıp, hemen pratiğe başlayın. Dilerseniz online İngilizce eğitimi veren kurumlara başvurabilir, Başlangıç seviyesinden, en ileri seviyeye kadar eğitim alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.