ingilizce konusabilmek için nelere ihtiyacınız var
Soru & Cevap

Gerçekten İngilizce Konuşabilmek İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Yıllardır okullarımızda veya İngilizce kurslarımızda İngilizce’nin durağan bir olgu olduğu algısıyla ders verilmekte. Öğrenciler sıkıcı kitaplara ve sıkıcı örneklere boğulmakta. Halbuki İngilizceyi öğrenirken ilk yapmamız gereken şey, dilin, kültürün ve yaşam tarzının bir bütün olduğu fikrini benimsemek. İngilizce içerisindeki özlü sözler ve deyişler Batı kültürünün içinden türemiştir, tabi ki burda asıl farketmenizi istediğim nokta kültürü benimsemeniz gerektiği değil; kültürün çerçevesini öğrenmeniz gerektiği. “Idiom” dendiğinde hala “It’s raining cats and dogs” örneğini veren bir öğretmenle fazla aşama kaydetmeniz maalesef zordur çünkü yüksek ihtimal kendisi İngilizce ile ilgili bilgilerini güncellememiştir ki bu lafın artık ne İngiltere’de ne de Amerika’da kullanılmadığını bilmemektedir.

Bir dilin mensup olduğu kültüre yukarıda belirttiğim gibi bir hakimiyet, sizin o dilin ana fikrini oldukça rahat bir şekilde kavramanızı sağlar. Bu hakimiyeti sağlamanın en kolay yolu ise İngilizce diline ve kültürüne mensup insanlarla konuşmak.

Kaldı ki, günümüzde ileri düzey İngilizce sınavlarının içerisinde Speaking; yani İngilizce konuşmayı test eden bölümler de uygulamalı olarak yapılıyor. Yani, IELTS ve TOEFL gibi sınavlarda başarı gösterebilmek yalnızca teorik bir eğitimle mümkün olmuyor.

İngilizce Konuşma Kursu

İngilizce konuşma kursu programları, geleneksel eğitim standartlarından oldukça farklı bir eğitim verirler. Eğitimlere, İngilizceyi ana dili olarak konuşan eğitimciler girer ve dersler tamamen pratik üzerine ilerler. Bu eğitimlerin temel düzeyden başlayan kurları olduğu gibi, belli düzeyde gramer bilgisine sahip öğrencilerin dahil olabileceği eğitimler ve ileri seviye eğitimler de konuşma kursu programları arasında yer alıyor.

Özel okulların hemen hepsinde yerli İngilizce öğretmenlerinin yanı sıra, Native; yani İngilizceyi anadili olarak konuşan öğretmenlerin de yer alması bu yüzdendir. Konuşma kursları; sadece anadili İngilizce olan eğitmenler tarafından sunulduğunda, öğrenci hedef kültüre de maruz kaldığı için öğrenilen bilgiler çok daha kalıcı olmaktadır.

Ancak, bu kursların neredeyse hepsinin fiyatları oldukça yüksek. Lojistik masraflar; bina, derslikler, ders materyallerine bir de yabancı eğitmenin maaşı da eklendiğinde bu kurların fiyatları belli bir seviyenin üstüne olmak durumundadır.

İngilizce konuşma kursu fiyatları

Çoğumuzun İngilizce Kursu denilince aklına gelen İngiliz Kültür, Amerikan Kültür gibi kurumlar, kur başına yaklaşık 1500 TL gibi bir fiyat talep etmektedir. Bu gibi kurumlar köklü bir şirket kültürüne ve eğitim felsefesine sahiptir ancak piyasanın durumu, formasyonlu hocaların bu gibi kurumlarda çalışmak istememesi ve düşük saat ücretleri bu kurumlardaki gerçekten kaliteli eğitmen sayısını bir veya ikiyle sınırlamaktadır. Benim de hoca olarak içerisinde bulunduğum ancak ismini burdan paylaşmayacağım benzer kurumlardan birisi Native Speaker adı altında Orta Doğu’nun çeşitli yerlerinden hoca alımı yapmakta, öğrenciler her ne kadar kültür yakınlığından dolayı bu eğitmenleri çok sevse de maalesef İngilizce birikimi anlamında çok fazla faydalanamamaktadır.

Online İngilizce Konuşma Programları

Son zamanlarda ortaya çıkan trendlerden birisi olan Online İngilizce Konuşma kursları her geçen gün daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Aslına bakarsanız bu sistem yeni bir trend sayılmaz, örneğin Konuşarak Öğren şirketi 2009 yılından beri bu iş modelini başarıyla sürdürmektedir. Diğer firmaların ve hepsini takiben özellikle Cambly’nin bu işe girmesiyle piyasadaki seçenekler fazlasıyla artmış bu da siz öğrencilerin oldukça işine gelmeye başlamıştır.
Online İngilizce Kursu’nun en büyük avantajı internet olan her yerde kullanılabilmesi ve buna bağlı olarak masrafları dengelemek için yerli hoca çalıştırma zorunluluğunu ortadan kaldırmış olmasıdır. Aşağıda bu eğitim platformlarından bazılarını karşılaştırdım.

İngilizce Konuşma Eğitimi

Eğitim sistemimizin bize öğrettiği şekilde çalışarak İngilizce öğrenmek maalesef mümkün değildir. İstisnası var mıdır? Kesinlikle vardır, örneğin öğretmenliğe ilk başladığım yıllardaki koordinatörüm bugüne kadar hiç yurt dışına çıkmamış ancak buna rağmen kusursuz bir İngiliz aksanı ve önü alınamayacak bir akıcılıkla konuşuyordu. bu seviyeye kendi kendinize gelmek mümkün olsa da bunu yakalamak çok ciddi bir özveri ve kişisel çaba gerektirmektedir. Hele ki ülkemizdeki İngilizce eğitim sisteminde iki kat çaba gerektirmektedir. Dünyanın hemen hiçbir yerinde, bizim sistemimiz uygulanmaz. Devletin yönetim katındakilerin dahi artık üzerinde uzlaştığı nokta, nerdeyse tüm eğitim seviyelerinde alınan İngilizce eğitiminin neredeyse hiçbir anlamının olmadığıdır.

12 sene boyunca örgün eğitim sistemi içerisinde İngilizce dersi görüyor olmasına karşın, Intermediate dahi sayılmayacak bir programa hakimiyeti %50’nin altında olan arkadaşlarımızın İngilizce konuşuyor olduklarını iddia etmeleri hem iş ortamlarındaki gerçekten İngilizceyi aktif kullanabilen çalışan sayısını azaltıyor, hem de ciddi anlamda İngilizce bilenlerin değerininin bilinmemesine sebep oluyor. Okullarda öğretilen İngilizcenin konuşma seviyesine gelmesi için profesyonel destek ve bireysel çaba şart.

Bu durumda İngilizce Konuşma ihtiyacı, büyük oranda kurslar ile karşılanıyor. Ancak maalesef kursların birçoğu da, okullarda öğretilen İngilizce programının biraz daha kapsamlısını kullandıklarından, her zaman verimli olamayabilirler. Bu noktada her konuşma kursunun etkili olacağını söylemek doğru olmaz.

İngilizce Konuşma Yeteneklerimi Nasıl Geliştirebilirim?

Bir yazda bütün okul hayatınızda öğrenmediğiniz kadar İngilizceyi, bir otelde gönüllü çalışarak öğrenebiliyor olmanız şaşırtıcı geliyor mu? Aslında şaşırtıcı değil. Zira öğrenmenin en etkili tekniği doğrudan ve düzenli olarak bu dili kullanmaktır.

Tabii konuşma teknikleri içerisinde online araçlar, mobil uygulamalar ve online İngilizce Konuşma kursu programları ile pratik, alıştırma ve pekiştirme olanakları da daha sistemli bir öğrenme sürecinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

İngilizce Konuşma En İyi Nasıl Öğrenilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, konuşma becerilerini geliştirmenin en etkili yolu, anadil olarak İngilizce konuşanlar veya ileri seviyede İngilizce bilenlerle iletişim halinde olmak ve İngilizce düşünmeye başlamaktan geçer. Türkçe düşünüp İngilizce konuşmak oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Pek çoğumuzun yaptığı gibi, söyleyeceğimiz cümleyi, önce kafamızda Türkçe olarak kurup, sonra onu çevirmek; akıcı konuşmamıza engel olur. Ancak korkmanıza hiç gerek yok eğer yeterince İngilizce konuşursanız siz de İngilizce düşünmeye başlayacaksınız. Hiç unutmuyorum İngilizce konuşurken kendime ilk güven duymaya başladığım zamanlarda bazen İngilizce rüya görmeye başlamıştım, aynı durumdaki diğer arkadaşlarımla konuştuğumda aynı şeyi onların da yaşadığını öğrendim. Yani İngilizce rüyalar başladıysa dil bariyerini yavaş yavaş geçiyorsunuz demektir.

İngilizce Konuşma pratik zeminleri ise günümüzde oldukça çeşitlidir. Eskiden yabancılarla bir araya gelebilmek için ya turistik bir beldede zaman geçirmek ya da yabancı bir ülkede bulunmak gerekirken; artık bunlar 20. yüzyıl zorunlulukları olarak tarihe gömülüyor.

Bilgisayarlar ve mobil cihazlar sayesinde dünyanın diğer ucundaki kişilerle görüntülü ve sesli iletişim kurabiliyoruz. Eskinin chat odalarını, mektup arkadaşlarını bugünün sanal arkadaşlıkları ortadan kaldırdı. E tabi serbest ekonomi piyasası durur mu, girişimciler de bu konsepti alıp bir iş modeline dönüştürdü.

İngilizce konuşma eğitim seti

Kaset ve VHS Video döneminde, Bond çantalar içerisinde pazarlanan İngilizce Öğrenme setleri, günümüzde yerlerini, setlere bıraktı. Çünkü bildiğiniz gibi artık önemli olan kitap üzerinde bir dile hakim olmak değil, o dili etkin bir şekilde konuşuyor olmak. Bu amaçla, İngilizce Konuşma seti adı altında eğitim setlerini piyasada bulabilirsiniz.

Bu setler ile belli düzeyde konuşma becerisi kazanmak mümkün olsa da, daha iyi seçenekler var. Çünkü setlerde canlı bir etkileşim söz konusu olmadığından, eğitim seti ile konuşmanın öğrenilebilmesi bir anlamda kesintiye uğrar.

Konuşma eğitim setlerinin maliyetleri dikkate alındığında, dikkatle seçim yapılması gerektiğini söyleyebiliriz. Zira piyasada, kurs fiyatları ile yarışan set fiyatları ile karşılaşıyoruz.

Video ile İngilizce Konuşma Eğitimi

Online araçları kullanarak konuşma becerilerimizi geliştirebiliriz. Birçoğu tamamen ücretsiz olan videolar sayesinde, dilin nasıl kullanılacağını en doğru biçimde öğrenebilmemiz mümkün. Her ne kadar kimileri videoların filmlerden farksız olduklarını düşünüyor olsa da, eğitim videoları farklı niteliklere sahip olduklarından son derece etkili araçlar olarak kabul edilebilir.

İngilizce konuşma eğitimi videoları, belli bir sistemle ilerlediği zaman konuşma eğitimini belli bir seviyeye kadar verebilir. İngilizce düşünmenin yollarını öğreten bu videoların bir diğer avantajı da videoyu durdurup aynı bilgiyi tekrar tekrar dinleme ve izleme imkanı sunması. Bu videolardan birini aşağıda görebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=xvmqaoJyDZw

İngilizce Konuşma Platformları

Yukarıda da bahsettiğim serbest piyasa ekonomisinin nimetlerinden İngilizce Konuşma siteleri, modern teknolojinin sağladığı en önemli kazanımlardandır. Bu siteler bize doğrudan yabancılarla bağlantı kurma imkanı sunar. Öğretmen olsun veya olmasınlar, konuşma siteleri üzerinden bağlantı kurduğumuz Amerikalı, İngiliz veya bu dili ana dili seviyesinde konuşan herhangi biriyle geçireceğimiz zamanlar bizim için ciddi bir fırsattır. Konuşma kursu veren online siteler de benzeri bir fonksiyonu sunarlar.

En sık kullanılan İngilizce konuşma sitelerine kısaca bakalım:

Cambly: ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve Avustralya gibi ülkelerden anadili İngilizce olan eğitmenlerle birlikte çalışıyor. Belli başlı konular üzerinde çalışmak isteyenler için ideal bir konuşma sitesi olan Cambly, IELTS ve TOEFL sınavlarına hazırlananlara da destek veriyor. Fiyat bazında piyasadaki en uygun fiyatlara sahip olsa da Cambly’nin dersten derse değişen bir kalitesi var, istikrarlı bir şekilde aynı hocayla devam etme gibi bir imkan genelde bulunmuyor. Eğitmen kadrosu malesef bu işin kültürünü ve eğitimini edinmiş öğretmenlerden oluşmuyor. Kendilerine puanım 10 üzerinden 8.

Konuşarak Öğren: Yerli bir yatırım olan Konuşarak Öğren, Cambly’den farklı olarak eğitmenlik kültürünü benimsemiş öğretmenlerle çalışıyor. Paket satın aldıktan sonra erişim sağladığım Öğrenci Paneli oldukça kullanışlı ve bolca yazılı kaynağa sahip. Her dersten sonra eğitmenin eklediği notları ve düzeltmeleri de bu panel üzerinden görebiliyorsunuz. Konuşarak Öğren’i diğer sistemlerden ayıran bir diğer özellikse sabit öğretmenlerle çalışabilme ve eğitmeninizi benimseyebilme fırsatı. Görüntülü ders hizmeti vermemeleri belki de bu sistemin tek kötü yanı olabilir. Kendilerine puanım 10 üzerinden 9.4 .

English Ninjas: Yabancı öğretmenlerle konuşma pratiği yapmak isteyenler için sıkça tercih edilen bu platform, akıcı şekilde konuşmaya yardımcı oluyor. Böylece özellikle iş hayatında yabancı dilin bariyer değil avantaj olmasını sağlıyor. Kendilerine puanım 10 üzerinden 7.6 .

İngilizce Konuşma Dersleri

İngilizce dersi ile İngilizce Konuşma dersi aynı şey değildir. İngilizce dersleri, geleneksel eğitim sistemi içerisinde kitap üzerinden çoğunlukla teorik bilgiye ve gramere dayalı bir eğitim sistemi iken, konuşma dersleri, gündelik hayatta kullanılacak İngilizcenin öğrenilmesi için gereklidir. Konuşma derslerinde, eğitim materyali herhangi bir şey olabilir.

Örneğin, o gün gündemdeki bir haber konu yapılabileceği gibi, bir film hakkında başlatılan sohbet de konuşma dersi materyali olarak tanımlanabilir. Bu noktada materyalin elbette geleneksel araçlarla desteklenmesi de mümkündür.

İngilizce Konuşma Arkadaşı

Konuşmayı ailemizi taklit ederek öğreniriz. Peki, ikinci bir dili neden bir arkadaşımızdan öğrenmeyelim? Dil öğrenmek sadece formatları çizilmiş eğitim programları ile değil, sokakta da mümkündür. Hatta hep söylendiği şekli ile pratik İngilizce konuşmayı öğrenmenin en etkili yolu, ana dili İngilizce olanlarla vakit geçirmektir. Biz de bir konuşma arkadaşı edinebilir veya bir arkadaşlık grubuna dahil olabiliriz.Efektif bir dil öğrenme süreci bu şekilde oldukça eğlenceli olacaktır.

İngilizce Konuşma Alıştırmaları/Egzersizleri

İngilizce konuşma egzersizleri, tahmin edeceğiniz gibi yazılı kaynaklardan ziyade sözlü veya görüntülü kaynaklardır. Ancak, öğrenme sürecinde statik videolardan çok, İngilizce online kurs veren sitelerin ve konuşma arkadaşlarının daha etkili olduğu söylenebilir. Elbette belirlenmiş egzersiz kalıpları bulunur ve online konuşma kursu veren eğitmenler size bu formatı kolaylıkla sunabilir.

İngilizce Konuşma Aktiviteleri

İngilizce konuşma aktiviteleri içerisine, online zeminlerdeki tüm aktiviteleriniz girebilir. Yakın zamana kadar sadece yazılı iletişim kurabildiğimiz Amerikalılar ile mobil cihazlarımız ya da bilgisayarımız aracılığıyla doğrudan bağlantı kurabiliyoruz. Bu fırsatı neden kullanmayasınız?

Online oyun platformları dahi aktiviteler arasında sayılabilir ki, konuşma için tasarlanmış online kurslar, sizin için bu amaca uygun biçilmiş kaftan olacaktır.

İngilizce Konuşma Uygulaması Seçenekleri

Mobil cihazlarımıza yükleyebildiğimiz, aynı zamanda bilgisayarlarımızdan da erişebildiğimiz bu yazılımlar, modern eğitim ilkeleri ile geliştirilmiş efektif uygulamalardır.

En çok kullanılan uygulamalarsa şöyle:

Voscreen: Kısa videolarla İngilizce dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmayı hedefleyen uygulama, oyunlaştırma yöntemiyle öğrenmeyi keyifli hale getiriyor. Hızlı okuma ve hızlı cevaplama becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olurken, uygulamayı kişiselleştirmenize de izin veriyor.

Engly: Ücretsiz bir uygulama olan Engly, öğrenirken eğlenmek, yer ve zaman kısıtlaması olmaksızın eğitim almak isteyenler için çok uygun. Kelime öğrenmek, gramer bilgilerinizi pekiştirmek ve en önemlisi konuşma becerinizi geliştirmek için Engly’yi güvenle kullanabilirsiniz.

İngilizce Konuşma – Google Play ve App Store

İngilizce Konuşma uygulamaları, App Store ortamından güvenle indirilebilir. Tüm mobil cihazlarla uyumlu biçimde yayınlanan uygulamaların telefon veya tabletlerde kullanılabilmesi mümkündür. Uygulamalar App Store hükümlerine göre indirilir ve üreticinin izin verdiği sınırlar dahilinde kullanılabilir.

İngilizce Konuşma Programı – Google Play

Hali hazırda dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan android cihazlar üzerinden, web tarayıcı aracılığıyla veya android market üzeriden uygulama indirerek İngilizce konuşma programları kullanabilmek mümkündür. Popüler konuşma uygulamalarına sistemde arama yaparak erişebilirsiniz.

Yukarıda sözünü ettiğim Voscreen – Videolarla İngilizce öğren uygulamasını Android mobil cihazlarınız için buradanEngly: Video İzleyerek İngilizce Öğren uygulamasını buradan indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İngilizce Konuşma Programı – App Store

Apple cihazların işletim sistemi olan IOS, farklı bir uygulama marketine sahiptir. Buradan indirilen uygulamaların Android veya Windows cihazlarda kullanılabilmesi mümkün değildir. Ancak, İngilizce Konuşma uygulaması üreticileri, hem android, hem de IOS ortamında uygulamalara yer verirler. Aynı niteliklere sahip uygulamalar, farklı işletim sistemleri için modifiye edilir.

Yukarıda sözünü ettiğimiz Voscreen – İngilizce öğren uygulamasını Apple mobil cihazlarınız için buradanEngly: Kolayca İngilizce Öğren uygulamasını buradan indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

İngilizce Konuşma Kulübü

İngilizce konuşma kulübü olarak geçen aktivite, aslında konuşma kursu programlarının bir parçasıdır. Konuşma kulüpleri uygulama dahilinde, yalnızca konuşarak vakit geçirmek gerekir. Çünkü burada amaç mümkün olduğunca fazla pratik yapmak.

Oldukça popüler olan konuşma kulüpleri, eğitim kurumlarınca sunulabildiği gibi, sadece bu hizmeti veren kurumlar tarafından da düzenleniyor. Ücretli İngilice konuşma kulüplerinin yanı sıra, İngilizce öğrenen diğer öğrencilerle bir araya gelerek pratik yapabileceğiniz etkinlikler de bulabilirsiniz.

İngilizce Konuşma Kalıpları

Lisan öğrenmek için öncelikle iletişim kurabilme gerekir. En çok kullanılan cümle kalıplarını biliyor olmak bu noktada ilk adım olarak kabul edilir. Selamlaşma, alışveriş, ihtiyaçları karşılama ve arkadaşlar arasında en çok kullanılan diyaloglar gibi kalıpları öğrenerek başladığımız süreç, aslında bizim dilimizde de çok farklı olmadığı biçimde, daha çok kalıp öğrenerek ilerler.

Başlangıçta yaygın olarak kullanılan kalıplara sadık kalmak, özgüveninizi yerine getirmenin yanı sıra sosyalleşmeniz ve dili kullanmanız için de fırsat sunar. Anadiliniz seviyesinde İngilizce konuşma becerilerine kavuştuğunuzda, bu kalıpları değiştirebilir, yenilerini türetebilirsiniz.

İngilizce Konuşma Sınavı

İngilizce sınavları alışılageldiği biçimde çoğunlukla yazılı veya test usulü gerçekleşir. Ancak, bu sınav tekniğinin yanıltıcı olabilme ihtimali vardır. Zira, sınav soruları belli başlı kalıplardır ve öğrencilerin bu kalıpları ezberleyerek sonuca ulaşmaları riskine karşı farklı uygulamalar da yaygınlaşıyor. Zira bu seviyede, İngilizcenin rahatça konuşulabiliyor olması gerekir. 

TEOFL ve IELTS gibi sınavlarda, öğrencinin konuşma becerileri, uygulamalı olarak ölçülür. Bu sınavların dışında, örneğin bir uluslararası şirkette işe başlayacaksanız, sizinle yabancı dil mülakatını, Amerika’dan telefonla bağlanan insan kaynakları yetkilisi yapabilir. Bu yöntem son yıllarda sıkça uygulanmaktadır. Bu sınavlara dair detaylı bilgiyi videoda görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.