İngilizce Öğreneceklere Tavsiyeler

İngilizce Öğrenme Teknikleri Hakkında Her Şey

İngilizce öğrenmek üzere yola çıkanların, öncelikle bazı kaynaklar edinip, kendi kendine sonuca ulaşmayı denemesiyle sık sık karşılaşıyoruz. Siz de aynı şeyi deneyip verim alamıyorsanız sakin olun. Nasıl ki, sadece kitapları okuyarak, bir meslek sahibi olamıyorsanız, dil öğrenmek için de belli pratikleri yapmadan ve profesyonellerce yönlendirilmeden sonuca ulaşabilmeniz mümkün değil. Bu yüzden, şimdi her yönüyle İngilizce öğrenme tekniklerini konuşacağız.

İngilizce öğrenmek için faydalanabileceğiniz çok sayıda teknik var ve bu teknikleri çeşitli kaynaklardan faydalanarak evinizde, iş yerinizde, otobüste yani gittiğiniz her yerde uygulayabilirsiniz. Kısacası, artık İngilizce öğrenmek için özellikle bir yere gitmenize gerek yok. Çünkü bilgi çağında yaşadığımız için, günümüzde evde sadece İngilizce değil, bir çok şey öğrenilebilir. Artık her konuda profesyonel eğitimcilere bir tıkla ulaşabiliyoruz. Öyleyse neden bu avantajdan faydalanmayalım?

Online eğitim sistemlerinin hemen her eğitim dalında hayatımıza girmesiyle birlikte bu eğitimlerin yüksek maliyetleri kabul edilebilir seviyeye iniyor ve bilgiye erişimimiz kolaylaşıyor. Peki, şimdi asıl konumuza biraz odaklanalım: İngilizce Öğrenme Teknikleri nelerdir? Kendi kendinize nasıl İngilizce öğrenebilir ve hangi yöntemleri kullanabilirsiniz? Teknoloji size neleri vaat ediyor? Gelin bu konuları birlikte irdeleyelim.

İngilizce Öğrenme Başlangıç

İngilizce öğrenme veya bir başka dili öğrenme, hemen hemen aynı temeller üzerine kuruludur. Tabii İngilizce yazımı için Latin harflerinin kullanılıyor olması, onu bizim için bir seviye daha kolaylaştırır.Zira Rusça, Arapça, Çince ve Japonca gibi dilleri öğrenmek istediğimizde, yazılı kaynakları kullanabilmek için öncelikle alfabeyi öğrenmemiz gerekecektir. Global bir dil olan İngilizce’nin batı ülkelerinin hemen hepsine kolayca benimsenmesinin bir sebebi de elbette budur.

İngilizce Öğrenme En Baştan

İngilizce öğrenme teknikleri, aslında en baştan dili öğrenmek için başladığınız yolda bilmeniz gereken taktiklerdir. Eğer bir kursa gitmeyecekseniz, ne yapacağınızı biliyor olmanız gerekir. Her şeyden önce rastgele bir metotla işe başlamak doğru değildir. Zira bazı kaynaklar, oldukça ağır içeriklere sahiptir ve seviyeniz için uygun olmayabilir. Eğer en baştan İngilizce Öğrenmek istiyorsak, Beginner (A1) seviyesine ait kaynakları kullanmamız gerekir.

Bu seviye hepimiz için ilk bakışta çocuklar için gibi görünür. Çok resimli ve büyük yazılarla kitaplar, web siteleri veya mobil uygulamalar, aslında kelimeleri görsel ögelerle birleştirerek hafızanızda yer etmesine yardımcı olmayı hedefler.

Hiçbir dil bilmeyenlerin bir dili öğrenmesi; yani bebeklerin anadillerini öğrenmesi, bir yetişkinin ana dili dışında bir dili öğrenmesinden çok daha kolaydır. Çünkü halihazırda bir dil bilenler ket vurma denen sorunla karşılaşabilir. Bu; mevcut bilinen dilin, yeni öğrenilen dili etkilemesi anlamına gelir. Zihniniz sürekli anadilinizle yeni öğrendiğiniz dili eşleştirmeye çalışarak yeni dile halim olmanızı zorlaştırabilir.

Bu noktada değinilmesi gereken en önemli husus; İngilizce ile Türkçe’nin farklı dil gruplarında yer aldığı ve doğrudan ilişkilendirilmelerinin doğru olmadığıdır. Yani, bu dillerden birbirine doğrudan çeviri yapamayacağınız gibi, her iki dilde birden bulunmayan çok fazla sözcük ve deyim vardır. Her iki dili kendi içinde anlamlandırmak doğru olur.

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Dil, taklit ederek öğrenilir. Diksiyon konusunda yapabileceğiniz tek şey, yabancılarla bir arada olmak, onlarla konuşmak ve onlar gibi konuşmaya çalışmaktır. Aksi halde diksiyonunuz anadilinizin karakterine yakın bir hal alacaktır ki, İngilizcenin bu sebeple yüzlerce aksanı vardır. Hint İngilizcesi kavramı garip görünüyor olsa da, Amerika ve İngiltere’de artık kabul görmüş sayılır.

Gramer ise tamamen teknik bir konu ve kaynaklar kullanılmadan gramerin tam anlamı ile öğrenilmesi mümkün değil. Sayıları çok az olsa da, Amerikalı eğitimsiz kişilerin gramerleri hakkında pek fazla şey bilmedikleri söylenir. Bunun yanında eğitim alanların da gramerin teknik detaylarına hakim olmadığı bilinir. İngilizceyi sonradan öğrenenler, teorik bilgileri kullanarak aslında Amerika’da sokakta konuşulandan çok daha resmi bir dil konuşur. Halbuki, gündelik lisan çok farklı özelliklere sahip olabilir.

Örneğin, “bugün nasılsın?” cümlesini bir Türkçede “n’aber” şeklinde kullanırız. Aynı şekilde İngilizcede “How are you today?” cümlesi yerine günlük hayatta “Whats Up?” kullanılır. Tabii nasıl ki Tükiye’deki patronumuza n’aber demiyorsak, onlar da resmi ilişkileri olan kişilere bu şekilde hitap etmezler.

Bununla, aslında dilin bir çok farklı kullanım şekillerinin olabildiğini anlatmaya çalışıyorum. Yani, Türkiye’de teorik metotları kullanarak öğreneceğiniz İngilizce, sosyal bir lisan olmayabilir. Türkiye’de de olsanız, konuşma pratiği yapmanıza imkan sunacak İngilizce öğrenme teknikleri sayesinde bir dili gerçekten öğrenebilirsiniz.

İngilizce Öğrenme Yolları

Bir önceki başlıkta değindiklerimiz dikkate alındığında; dil öğrenmek için bu dilin konuşulduğu yerde yaşamak en ideal seçenekler arasında yer alır. Amerika’da bir yıl yaşamak, uzun yıllar kitap üzerinde eğitim almaya denk dahi olabilir. Bu dilin zorunlu olarak konuşulduğu ortamlarda, biz de zorunlu olarak pratik yapar ve dili en doğru biçimde öğrenebiliriz.

Anadili İngilizce olan eğitmenler eşliğinde yürütülen dersler ise gidip bir ülkede yaşamaktan sonra ikinci sırada ideal öğrenme yoludur. Dili hem günlük kullanım hem de gramer olarak iyi bilen bir Amerikalı ya da İngiliz öğretmen kendi dilini en iyi şekilde ve kalıcı öğrenme sağlayarak öğretebilir. Bu sürecin yanı sıra, bir de grameri doğru İngilizce öğrenme yolları ile öğrenirsek, teknik ve akademik metinler için yeterli seviyede dil hakimiyetimiz olabilir.

Amerika’da veya İngiltere’de aylar, yıllar boyunca yaşayabilmek pek çoğumuz için mümkün değildir. Bu nedenle ülkemizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmamız gerekecektir. Doğru eğitim kurumlarını tercih etmek birinci adım olabilir örneğin. Derslere Native eğitmenlerin girdiği kurumlar doğru birer tercih olacaktır. Bu sayede Amerika’da bulunmasak da, oranın jargonunu bize ilk ağızdan öğretecek birisi ile birlikte olma şansını yakalarız.

Teknoloji ise eğitim ve öğretimde elde ettiğimiz mükemmel çözümlerin kaynağıdır. İnternetle birlikte, önceleri metotların dünyanın her tarafına kolayca ulaşması, daha sonra eğitim sitelerine ve eğitim videolarına dönüştü. Zaman içerisinde dublajlı filmler yerine alt yazılı filmler az da olsa dilimizin gelişmesine yarım ederken, mobil teknoloji tüm dünyayı kenetledi ve artık yabancı dil, online olarak öğrenilebiliyor. Dünyanın öbür ucundaki öğretmene bireysel olarak bağlanıp ders alabildiğiniz sistem kesinlikle benzersiz bir fırsat. İngilizce öğrenme yolları dendiğinde bugünler akla online eğitim geliyor.

İngilizce öğrenme metotları

Geleneksel yollarla İngilizce öğrenmek de elbette mümkündür. Farklı İngilizce öğrenme metotları sayesinde belli seviyeye kadar İngilizce öğrenebilir ve kullandığınız kaynağın öngördüğü İngilizce öğrenme aşamaları içerisinde gramer bilginizi geliştirebilirsiniz. Yalnızca, her öğrenme metotunun artikülasyon ve sosyal lisan öğretmeyeceğini akılda tutmak ve bu ihtiyaçlar için alternatifler düşünmek gerekir.

Online İngilizce Eğitimi Zaman ve mekan sınırlaması yoktur. Kişiselleştirilebilir
Bol Okuma Yapmak Teorik bilgiyi pekiştirir. Kelime bilgisini arttırır.
Film İzlemek Eğlenerek öğrenmeyi sağlar. Günlük kullanıma aşina olursunuz.

İngilizce öğrenme başlangıç

İngilizce öğrenmeye yeni başladıysanız kullanabileceğiniz sayısız kaynak var. İleri seviyeler için kaynak sayısı biraz daha daralsa da İngilizce öğrenme başlangıç aşamasında, yalnızca kitaplardan değil görüntülü ve sesli materyallerden de faydalanarak İngilizce öğrenebileceğinizi unutmayın.

Kelime ezberlemeden temel cümle yapısına ve gramer kurallarına kadar pek çok bilgiyi edinmenizi ve pekiştirmenizi sağlayacak uygulama, video, web sitesi ile İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu

İnternet, günümüzde İngilizce öğrenmenin en kolay yolu haline geldi. Bunu hiç birimiz reddedemeyiz. Bunu sağlayan en önemli özelliklerin başındaysa, kuşkusuz kolay erişilebilirlik ve interaktif kullanımgeliyor. Öyle ki, bir tuşla eğitim videolarına veya online özel ders veren yabancı öğretmenlere ulaşabiliriz. Çağın kolaylıklarından faydalanarak kolayca yeni bir dil öğrenebilirsiniz.

İngilizce öğrenmenin en iyi yolu

İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından biri de anadili İngilizce olan bir öğretmenle birebir çalışmaktır. Yüz yüze dersler için Türkiye’de pek çok yabancı öğretmen bulabileceğiniz gibi, internet üzerinden interaktif şekilde karşılıklı konuşarak ders yapabileceğiniz öğretmenlere de ulaşabiliyorsunuz.

Konuşarak öğrenmek yeni bir dil öğrenirken en etkili yöntemlerden biri. Çünkü hem telaffuzunuzu geliştirir hem de dili rahat ve akıcı şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Bu nedenle interaktif ve size özel olarak tasarlanmış bir eğitim tercih etmeye özen gösterin.

İngilizce öğrenmeye hangi konudan başlamalı?

İngilizce öğrenmeye hangi konudan ve nereden başlamak gerektiği aslında farklı görüşlere de kapı açan bir soru. Yine de genel olarak baktığımızda eğer daha önce hiçbir İngilizce geçmişiniz yoksa, beginner seviyesinde yer alan ilk konu olan, selamlaşma konusu ile eğitime başlayabilirsiniz.

Bunu takiben, kendini tanıtmanızı ve günlük bazı sohbetlere katılmanızı sağlayacak cümleleri öğrenmek hem dili kullanmaya başlamanıza hem de cümle yapısına aşina olmanıza yardımcı olur. Daha sonra gramer bilginizi detaylandırırken bu temel cümlelerden faydalanırsınız.

Selamlaşma Hi! Hello! Good morning!
Kendini Tanıtma My name is Murat. I am 36 years old. I am from Turkey.
Günlük Sohbet How are you today? What is your job? I am tired, but happy.

İngilizce öğrenmenin hızlı yolu

İngilzice öğrenmenin hızlı yolu günlük hayatta kullanabileceğimiz terminolojiyi öğrenmektir. Bu sayede gündelik hayat; İngilizce öğrenmenin zevkli yolları içerisine girer. Günün her anı, öğrenmek için ideal zaman haline gelir ve sosyalleşirken öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Bunun yanında filmler ve müzik eserlerini de kullanarak keyifle yabancı dil öğrenebilirsiniz. Sevdiğiniz şeyleri yaparken öğrenmek zevkli bir hal alır.

Adım adım İngilizce öğren

Tabii tüm bunların yanı sıra, ‘Adım Adım İngilizce Öğren’ prensibinden de uzaklaşmamanızda fayda vardır. Acele etmeyin ve seviyeniz neyse o konudan başlayarak, sistemli bir şekilde ilerleyin. Aksi halde zevkli yol olarak seçtiğiniz rota, pek de keyifli olmayacaktır.

Evde İngilizce öğrenme

Evde İngilizce Öğrenme teknikleri günümüzde oldukça çeşitlenmiş ve bir kısmı en etkili yöntemler listesinde başa yazılmış durumda. Evinize gelecek bir İngilizce öğretmeninden İngilizce öğrenmek en geleneksel yöntem olarak hala güncelliğini koruyor.

Bunun yanı sıra eğitim setleri alıp, yazılı, görsel ve sesli medya araçlarının da desteği ile hatırı sayılır bir seviyeye ulaşabilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin hepsinden çok daha etkili ve pratik bir çözüm vardır ki, bu yöntem sayesinde yerimizden kalkmadan bir Amerikalı gibi İngilizce konuşmayı öğrenebiliriz. Online eğitim, Türkiyeli öğretmenlerin yanı sıra Amerikalı veya İngiliz eğitmenlerin doğrudan bağlanarak verdikleri canlı eğitimler ile daha da verimli hale gelir.

İngilizce öğrenmenin faydaları

İngilizce Öğrenmenin faydaları başlığı altında birçok madde sıralanabilir. İngilizce Öğrenme teknikleri sayesinde öğreneceğimiz bir yabancı dil, bizi iş dünyasında ve sosyal hayatta bir adım değil, birkaç seviye farklı bir noktaya konumlandırır. Dil bilmek pek çok iş için seçim sebebidir ki, İngilizce günümüzde en efektif dildir.

İngilizce öğrenme önerileri

İngilizce Öğrenme teknikleri başlığı içerisinde vurguladığımız hususların en önemlilerine yeniden göz atacak olursak; İngilizce öğrenmek için en etkili yolun, anadili İngilizce olan kişilerle ilişki içerisinde olmayı en üst sıraya koymuştuk. Dili öğrenmek için o dilin konuşulduğu ülkeyi ziyaret etmek çok etkiliyken, en az bu kadar etkili online eğitim onu takip eder. Online eğitim, Native eğitmenlerle konuşarak öğrenmenize imkan sunar.

Bir kursa gitmek, bu kadar değilse de, doğru kurum bulunursa etkili yöntemlerden bir tanesidir ve doğru metotları kullanarak kendi kendimize çözüme ulaşmak İngilizce öğrenme teknikleri içerisinde saydığımız hususlardır.

İngilizce Öğrenmenin Önemi

Bir ürün satın aldığınızda; üretim yeri neresi olursa olsun, paketinde ve ürünün üzerindeki tüm ifadelerin İngilizce olduğunu görürsünüz. Bildiğiniz gibi internet ve bilişim teknolojileri de bütünüyle İngilizce zemin üzerine kuruludur. Her ne kadar Türkçe çeviri ortamı oluşmuş ve hemen her ortam Türkçeye çevrilmiş olsa da, bütün kaynaklar için bu söylenemez. Yurtdışı seyahatlerinizde, İngilizce dışında beş dil biliyor olmak yerine sadece İngilizce bilmek çok daha faydalıdır ve iş dünyası İngilizce terminolojiyi kullanır.

Kısacası, dünya İngilizce konuşur ve bu dili öğrenmek günümüzde bir seçenek olmaktan çıkmıştır. Siz de İngilizce öğrenme teknikleri önerilerimizi dikkate alarak, bu dili kısa zamanda öğrenebilir, modern dünyaya entegre olurken, sosyal yaşantınızda statünüzü yükseltir ve iş hayatınızda basamakları hızla tırmanabilirsiniz.

4 thoughts on “İngilizce Öğrenme Teknikleri Hakkında Her Şey”

  1. Çok güzel yazmışsınız ve yazdığınız her şeye katılıyorum fakat eve yabancı birinin gelip ders vermesi ya da online olarak öğrenmek gerçekten çok masraflı.

  2. Yeni oyunumuz [https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fetch.kelimebulmaca2 Kelime bulmaca] ile İngilizce öğrenmenin artık eğlenceli bir yolu var. Özellikle çocuklar için çok faydalı ve cazip bir uygulama. Kelime Bulmaca oyunumuz ile her gün yeni bir İngilizce kelime öğrenebilirsiniz. Merak edenler bir göz atabilir. Beğeneceğinizi umuyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.