ingilizce öğrenme sürecinizi kolaylaştıracak bilgiler
İngilizce Öğreneceklere Tavsiyeler

İngilizce Öğrenme Sürecinizi Kolaylaştıracak Bilgiler

İngilizce öğrenme konusunun ne kadar önemli olduğundan artık bahsetmeye gerek bile yok! Artık dünyanın ortak dili olarak bildiğimiz İngilizceyi, global olarak 1,5 milyarın üzerinde insan konuşuyor. Bu kişilerinse sadece 430 milyonu anadil olarak İngilizceyi kabul ediyor. 

Bir milyarın üzerinde insanın sonradan öğrendiği ve iş hayatından eğitime ve sosyal yaşama kadar farklı alanlarda büyük önem kazanan İngilizce öğrenmek, günümüzde çok kolay. Sayısı sürekli artan kurslar, özel eğitmenler ve basılı yayınları bulmak için büyük çaba sarf etmenize gerek yok. Sadece bu da değil; hayatımızın her alanını kuşatan teknoloji eğitime sürekli ve kolayca erişmemiz için imkan tanıyor.

Şimdi gelin, İngilizce öğrenmeye karar verdikten sonra kullanabileceğiniz kaynaklara ve diğer materyallere biraz göz atalım.

İngilizce öğrenme kaynakları

İngilizce öğrenme kaynakları günümüzde saymakla bitmiyor. İstedikten sonra, kendinize en uygun kaynaklardan faydalanarak kısa sürede İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz. İngilizce öğrenme setleri, kitaplar, oyunlar, videolar, diziler, kartlar ve CD’ler bu kaynaklar arasında en çok tercih edilenler. Peki, bu kaynaklardan hangileri size en uygun olanları?

İngilizce öğrenme seti

İngilizce öğrenme setleri, kursa gitmek için vakti olmasa da İngilizce öğrenmek isteyenler için bütünlüklü bir eğitim şansı sunuyor. Bu setler sayesinde fırsat bulduğunuz her an İngilizce çalışabilirsiniz. Kendi çalışma saatlerinizi kendiniz belirlersiniz.

İngilizce öğrenme setlerin bir diğer avantajı da ekonomik olması. Yüksek dil kursu fiyatlarına karşılık, bu setler arasında daha uygun fiyatlı seçenekler bulmak mümkün. Ancak bazıları kurslardan daha pahalıya da gelebilir.

Diğer taraftan İngilizce öğrenme setlerinin inkar edemeyeceğimiz eksik yönleri var. Çünkü en eski öğrenme kaynaklarından biri olarak teknolojinin avantajlarından tam anlamıyla faydalanamıyor. Bu nedenle de kişiselleştirilemiyor. Oysa, herkesin ideal öğrenme modeli farklıdır ve eğitim kişiselleştirilmelidir.

Yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen setleri aşağıda ayrıntılı şekilde görebilirsiniz.

Sınıfrdan İleri Seviyeye İngilizce Öğrenme Seti 410 TL Udemy
Rosetta Stone İngilizce Öğrenme Seti 1500 TL Rosetta Stone Official
Yabancı Dil Setleri – Mir Eğitim Kolay İngilizce 200 TL Mir Eğitim

İngilizce öğrenme kitapları

İngilizce öğrenme kitapları eğitim kitapları ve farklı seviyelerde hikaye kitapları olarak değişebilir. Aslında önemli olan iki tür kitabı birlikte kullanmaktır. Çünkü hikaye kitapları, eğitim kitaplarıyla edindiğiniz teorik bilgileri pratik etmenize yardımcı olur.

Kitapçıları gezdiğiniz zaman İngilizce öğrenmenize yardımcı kitap çıkaran çok sayıda yayınevi görebilirsiniz. Bu kitaplara kolayca erişilebilirsiniz ve kitaplarda yer alan konular, her ünitede gelişerek bir öğrenme programı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ancak verimlilik olarak baktığımızda, tek başına yetersiz gelme olasılığını inkar edemeyiz. Yine de bu kitaplardan faydalanacaksanız diğer İngilizce öğrenme kaynaklarıyla harmanlamanızı öneririz.

Kolayca erişebileceğiniz bazı İngilizce öğrenme kitapları şöyle:

English Grammar Today – Türkçe Açıklamalı 35 TL Murat Kurt
İngilizce Gramer – Fundamentals of Grammar 22 TL İlknur Altun
Reader at Work 1 – 2 and More to Read 1 – 2 Set 96 TL ODTÜ Komisyon

İngilizce öğrenme oyunları

Yeni bir dil öğrenmek çoğu zaman kaynakların içeriğinden dolayı sıkıcı hale gelebilir. Bu noktada İngilizce öğrenme oyunlarıyla öğrenme sürecinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Dijital çağın en büyük katkılarından biri olarak görebileceğimiz İngilizce öğrenme oyunları özellikle kelime dağarcığınızı genişletmenize yardımcı olur.

Başlangıç seviyesindeyken büyük fayda göreceğiniz oyunlardan RixOYUN’un kelime pratiği imkanı sunan İngilizce Öğren oyunu ve ‘Kim Milyoner Olmak İster?’ yarışmasının İngilizce versiyonunu bulabileceğiniz ingilizceoyun.com sitesi en çok oynananlar arasında.

İngilizce öğrenme videoları

İngilizce öğrenirken en çok ihtiyacınız olacak kaynaklardan biri de videolar. Bu videoları düzenli olarak izlediğiniz zaman aynı anda hem gramer hem de konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Çünkü videodaki seslendirme, telaffuz konusunda büyük fayda sağlar.

Dünyanın ikinci büyük arama motoru olan YouTube’da farklı seviyelere hitap eden ve belli bir programa göre seviyesi artan pek çok video bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlar:

Konuşarak Öğren Youtube kanalı: İngilizce öğrenmek için online eğitimi seçenlerin Türkiye’de sen çok tercih ettiği platformlardan biri olan Konuşarak Öğren, Youtube kanalıyla verdiği eğitimin kapsamını arttıyor. Sürekli güncellenen kanal, dolu dolu pek çok eğitici videoyla konuşma pratiğinden gramere kadar dil eğitiminizi destekliyor.

Fun Easy English Youtube kanalı: Özellikle başlangıç seviyesindekiler için ideal bir platform olan Fun Easy English de öğrencilerine Youtube kanalıyla eğitimin kapsamını arttıyor.

BBC Learning English Youtube kanalı: Her güne özel bir video paylaşarak, sınava hazırlık, dilin günlük kullanımı, telaffuz, kelime öğrenme gibi konularda İngilizce öğrenmenize yardımcı oluyor.

British Council | LearnEnglish Kids Youtube kanalı: British Council bu kanalda dünyanın her yerinden ikinci dil olarak İngilizce öğrenen çocuklar için eğlenceli videolar hazırlıyor. 

İngilizce öğrenmek için dizi

İngilizce öğrenirken, dilin günlük hayatta kullanımını keşfetmek ve kulak dolgunluğu kazanmak için dizi izlemenin faydalı olduğu biliniyor. İngilizce öğrenmek için dizi izlemeye mutlaka zaman ayırın.

Başlangıç seviyesindeyseniz Türkçe altyazılı izlemeye başlayın. Daha rahat anlamaya başladığınız zaman, altyazıyı da İngilizce yapmayı deneyin. Aynı anda hem okuyup hem dinlemek İngilizce seviyenizi hızla geliştirmenizi sağlar. Üstelik keyifli zaman geçirerek öğrenmenin de tadını çıkarmış olursunuz!

Bu dizileri tamamen kendi zevkinize göre seçebilirsiniz!

İngilizce öğrenme kartları

İngilizce öğrenme kartları, pratik şekilde öğrenmenizi sağlayacak bir diğer kaynak. Her an yanınızda taşıyabileceğiniz bu kartlar, özellikle kelime ezberlemek için kullanılır. İster akıllı telefonunuza indirdiğiniz ister kendi hazırladığınız kartları kullanarak günün istediğiniz saatinde kelime çalışabilirsiniz.

Tek başına yeterli olmasa da kelime kartlarıyla kalıcı şekilde kelime ezberleyebilirsiniz. Bu kartları daha kapsamlı ve bütünlüklü bir eğitim programının içinde kullanarak dile hakimiyetinizi hızla arttırmış olursunuz. Bu kartlardan satın alabileceklerinizin bazıları şunlar:

Ravensburger Logo Oyunları-İngilizce Öğreniyorum 49,90 TL Ravensburger
İngilizce Kelime Kartları 2 (30 Kutu) 240,00 TL Damla Publishing
İngilizce Kelime Öğreten Kartlar 1. Kutu 22,50 TL Mavi Kelebek
GreenBoard BrainBox İngilizce (English) 69,30 TL Green Board Games

İngilizce öğrenme CD’leri

Kısa sürede İngilizce öğrenmek, hem yazılı hem sözlü olarak dili kullanabilmek isteyenler için doğru kaynak İngilizce öğrenme CD’leri olabilir. Kullandığınız CD’yi hazırlayan eğitmenlerin de becerisine bağlı olarak, sesli ve görüntülü olarak açıklamalar içeren bu kaynaklar, kolay ve hızlı öğrenme sağlar. Bu CD’ler genellikle fiziksel olarak da takip edebileceğiniz kitaplarla birlikte satılıyor. CD’ler ile ilgili en büyük sorunsa, güncellenemiyor ve kişiselleştirilemiyor olması.

Kullanabileceğiniz başlıca İngilizce öğrenme CD’leri şunlar:

30 Günde İngilizce (CD’li) – Kutulu 46,00 TL Fono Yayınları
80 Günde / Derste İngilizce CD’li 45,00 TL Bora Yayıncılık

İngilizce öğrenme programı

Dijital çağda İngilizce öğrenmek için çok sayıda kaynağa kolayca ulaşabiliyoruz. Ücretli ya da ücretsiz, farklı seviyelere uygun, farklı ihtiyaçları karşılayan binlerce İngilizce öğrenme programına artık bir tıkla sahip olabiliyoruz. Özellikle İngilizce öğrenme mobil uygulamaları ve görüntülü programları arasından istediğiniz formatı seçebilirsiniz.

Seçmeden önce İngilizce öğrenme programlarının özelliklerine bir bakalım.

İngilizce öğrenme uygulamaları

İster IOS olsun ister Android, çok sayıda İngilizce uygulamasını akıllı telefonunuza indirerek İngilizce eğitimi deneyiminizi gittiğiniz her yere taşıyabilirsiniz. Diğer taraftan web uygulamaları ile de yeni nesil İngilizce öğrenme kaynaklarından faydalanabilirsiniz. IOS ve Android akıllı telefonunuza yüklemek için ücretsiz uygulamaları da bulabilirsiniz.

Kelime öğrenmek, gramer çalışmak veya pratik yapmak için bulduğunuz her fırsatı değerlendirmek için uygulamalar ideal! Çünkü kendinize özgü ve verimli çalışma modelini düzenli olarak uyguladığınız zaman hızla ve en doğru şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz.

AppStore veya Google Play’de bulabileceğiniz uygulamaların bazıları şunlar:

Duolingo: Dünyanın en popüler yabancı dil öğrenme uygulaması olan Duolingo’yu Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz. Yeni kelime ve gramer bilgilerini gösteren küçük oyunlar oynayarak yeni dil öğrenen bir oyun konsepti kullanılıyor.

Wordly: İngilizce kelime ezberlemek için oluşturulan Wordly, dil eğitimini destekleyen başlıca uygulamalar arasında. İngilizce kelime ezberleme kartları ve İngilizce kelime ezberleme oyunları ile yeni İngilizce kelime öğrenmenize yardımcı oluyor. Wordly uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Memrise: En çok kullanılan uygulamalardan olan Memrise, seçtiğiniz dili oyunlaştırma mantığı çerçevesinde öğretiyor. Yani, hem eğleniyor hem öğreniyorsunuz. Memrise uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Engly: Ücretsiz ve reklamsız nadir uygulamalardan biri olan Engly, İngilizce kelime, kelimelerin telaffuzlarını ve en çok kullanılan cümle kalıplarını öğrenmenize yardımcı oluyor. İngilizceye yeni başladıysanız veya orta / ileri seviyedeki İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız Engly’yi tercih edebilirsiniz. Engly uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

İngilizce öğrenme görüntülü programları

İçinde yaşadığımız çağda her bir dakika bile çok önemli hale geldi. Bu nedenle bir kursa gidip İngilizce öğrenmek bazen çok fazla zaman ve enerji kaybına dönüşebiliyor. Üstelik, artık geleneksel kurslara alternatif çok sayıda İngilizce öğrenme görüntülü programları var.

Bu programlardan biri de Konuşarak ÖğrenProgramın en çok öne çıkan özelliklerinden biri kişiselleştirilebilir ve kişiye özel olması, diğeri ise Amerikalı eğitmenlerle birlikte çalışması. Günde tercihinize göre 10, 20 ya da 30 dakikalık olan dersinizi, istediğiniz yerde gerçekleştirebiliyorsunuz. Dersin içeriği de tamamen ihtiyacınıza göre belirleniyor.

İngilizce öğrenme siteleri

İngilizce öğrenme siteleri, geleneksel anlamda kurslara gitmeden İngilizce öğrenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği eğitim kaynakları arasında yer alıyor. Artık her ihtiyacımızda internete koştuğumuz bir devirde yaşıyoruz. İngilizce eğitimi de bu ihtiyaçlardan biri ve İngilizce öğrenme siteleri; okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere her anlamda dili kullanmaya yeterli oluyor.

Dil eğitiminizi günün her anına yaymak için imkan sunan web siteleri, neyi öğrenmek isterseniz onu öğretir. Çünkü kelime, gramer ya da pratik ağırlıklı eğitimler sunan sitelerden istediğinizi seçebilirsiniz.

Duolingo: Duolingo için dünyanın en popüler yabancı dil öğrenme sitesi desek yanlış olmaz. Özellikle forumları ve eğlenceli sınavlarıyla dikkat çeken Duolingo, oyun tarzında hazırlanmış derslerden oluşuyor. Yeni başlayanların yanı sıra okuma, yazma ve konuşma pratiği yapmak isteyenlere de hitap ediyor.

busuu: Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan dil öğrenme sitesi busuu’nun milyonlarca kullanıcısı var. Dil bilgisi üniteleri, resmi sertifikalar, kelime çalıştırıcı, çevrimdışı modu, sohbetler gibi avantajlar sunan sitenin hem ücretli hem ücretsiz versiyonu var.

Konuşarak Öğren: Konuşarak Öğren’in en çok öne çıkan özelliği, kişiselleştirilebilir olması diyebiliriz. Çünkü dersin uzunluğunu günlük 10, 20 ya da 30 dakika olarak kendiniz belirlersiniz. Bunun ötesinde ilgi alanınıza ve mesleğinize göre programlanan ders içerikleri tam olarak ihtiyacınızı gidermek için tasarlanır.

İngilizce öğrenme alıştırmaları

İngilizce öğrenmek için bize sunulan kaynak kitaplar üzerindeki alıştırmaları yaparak bir seviyeye kadar İngilizce öğrenmek mümkündür. Ancak, bu kaynakların büyük oranda öğrenciye teorik bir eğitim sunmayı hedefler. Teorik bilgilerle bazen hangi kelimeyi nasıl telaffuz edeceğimizi bile bilmeden sınavlarda başarılı oluruz. Kaldı ki, bu teknik bize her ortamda kullanabileceğimiz bir konuşma yetisi de kazandırmayabilir.

Elbette en iyi İngilizce öğrenme alıştırmaları; o dilin günlük hayatta pratiğinin yapılmasıdır. Ancak maalesef ülkemizde bu fırsatı elde etmek neredeyse imkansız. Bunun için online platformlar size en faydalı alıştırmalardan çok daha etkili sonuçları çok daha kısa zaman içerisinde alabilme imkanı sunar.

Online oyunlar, diziler ve testler alıştırma yapmak konusunda yardımcı olur. Bunların yanı sıra çeşitli aktiviteler, etkinlikler ve egzersizler yoluyla da İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce öğrenme aktiviteleri

İngilizce öğrenme sürecinizi kitaplar ve sınavlarla dolu, sıkıcı bir zaman dilimine dönüştürmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine İngilizce öğrenme aktiviteleri sayesinde hem eğlenip hem öğrenebilirsiniz.

Yeni kelimeleri öğrenmek için İngilizce oyunlar oynayabilir, dinleme ve konuşma becerinizi geliştirmek için altyazısız filmler izleyebilirsiniz. Bunlar dışında İngilizce konuşan bir chat arkadaşı bulmak da etkili bir yöntem olabilir.

İngilizce öğrenme etkinlikleri

İngilizce öğrenirken, kendinizi geliştirmek için katılabileceğiniz çeşitli İngilizce öğrenme etkinleri var. Bunların başında hemen her şehirde belli aralıklarla düzenlenen konuşma pratiği gruplarınakatılabilirsiniz. İnternette yapacağınız araştırma sonucunda birkaç konuşma grubu bulabileceğinize eminiz.

İngilizce öğrenme etkinlikleri, belli bir organizasyon gerektirdiği için aktiviteler kadar anlık boş zamanlarınıza uygun olmayabilir. Bu nedenle İngilizce öğrenme sürecinizi sadece bu etkinliklerle sınırlı tutmak yerine online eğitimler aracılığıyla mümkün olduğunca fazla alıştırma yapmaya özen gösterin.

İngilizce öğrenme egzersizleri

İngilizce öğrenme egzersizleri; gramer bilginize, konuşma veya yazma becerilerinize ya da hepsine birlikte odaklanabilir. Hangi konularda eksiğiniz olduğunu belirledikten sonra kendinize en uygun İngilizce öğrenme egzersizlerini keşfetmek üzere araştırmaya başlayın.

Örneğin, duyduklarınızı anlıyor ancak cevap vermekte zorlanıyorsanız ihtiyacınız olan konuşma pratiğidir. Biraz önce bahsettiğimiz gibi, her zaman etkinliklere katılamayacağınız için İngilizce konuşma egzersizleriniz için online kaynak bulmanız faydalı olur.

İngilizce öğrenme konusunda tavsiyeler

Dil eğitimi, esasında tam olarak bir ders bile değildir. İnsanlar içine doğduğu ülkenin dilini, 1 yaşından itibaren konuşmaya başlar ve bebeklerin gündelik dili öğrenmeleri en çok 2 yıl sürer. Peki, siz bir Amerikalı bebek kadar İngilizce konuşabiliyor musunuz? Cevabınız hayırsa, milyonların içerisinde olduğu bir kulübün üyesisiniz.

Ülkemizde dil eğitimi okullardaki dersler kapsamında ezber biçiminde gerçekleştiğinden, lise geometrisini ne kadar hatırlıyorsanız, İngilizceyi de o kadar hatırlarsınız. Ayrıca lisede hiç pratik yapmamış olduğunuzdan aslında dili pek de konuştuğumuz söylenemez. İngiltere veya Amerika’da birkaç ay geçirenlerin dahi akıl almaz bir yol kat ettiğine şahit olduysanız, dilin yerinde öğrenilmesi tezinin doğruluğunu hemen onaylayabilirsiniz. Ama elbette hepimiz oralara gidemeyiz.

Ama sorun yok, çünkü online İngilizce eğitimi bu eksiği kapatmak için ideal bir sistem yaratıyor. Dijital çağda yaşamamızın bir avantajı olarak, online İngilizce dersleri veren Amerikalı ve İngiliz hocalara ulaşabilirsiniz. Böylece onlarla aktif biçimde konuşarak İngilizce öğrenebilirsiniz.

İngilizce öğrenme dersleri

Dil bilmek, bu dili öğretebilmek anlamına gelmez. Diğer taraftan İngilizce öğrenmeye karar veren herkesin ihtiyacı da farklıdır. Bu yüzden İngilizce öğrenmeye karar verdiğinizde doğru İngilizce öğrenme dersleri ile karşı karşıya olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Öncelikle, ihtiyacınızı belirlemeniz gerekir. Bir dil yeterlilik sınavına mı gireceksiniz, profesyonel anlamda ilerlemek için İngilizce bilmeye mi ihtiyacınız var, yoksa sadece sosyal olarak kullanmak için dünyanın konuştuğu dili mi konuşmak istiyorsunuz? Buna sadece siz karar verebilirsiniz.

Kararınızı verdikten sonra doğru kurumla yollarınızın kesişmesi için sizin ihtiyacınızı dinleyen ve uygun eğitimi veren adresi bulmanız gerekiyor. Yoksa kendi iş alanınızda dil yetkinliği kazanmak için bir TOEFL kursuna gittiğiniz zaman beklentilerinizi karşılayamazsınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Konuşarak Öğren gibi tam olarak ihtiyacınızı analiz eden ve size özgü bir program hazırlayan eğitim kurumları sayesinde İngilizce öğrenmekle kalmaz, beklentilerinizi de karşılamış olursunuz.

İngilizce Macerası içerisinde göz atmanız gereken diğer yazılar;

İngilizce Öğrenme Teknikleri

İngilizce Özel Ders Almak İsteyenler İçin Yararlı Bilgiler

En İyi Kelime Uygulamaları

İş İngilizcesi Rehberi

İngilizce Kurs mu Özel Ders mi?

1 thought on “İngilizce Öğrenme Sürecinizi Kolaylaştıracak Bilgiler”

 1. Yabancı dil öğrenimiyle ilgili gazetelerden haber duyunca bu konuda benimde İngiltere’de “Oxford House College” adında bir kolej kurup on yıl İngilizceyi nasıl öğretelim felsefesiyle ilgili bir çalışmam oldu. İngilizceyi altı (Beginers, Elementary, Lower İntermediate, Higher İntermediate, Cambridge First Certificate and Proficiency) seviyede hocalara yazdırdığım ve tatbik ettirdiğim çalışmam oldu.
  On yıldan fazla tek sahibi, kurucusu ve müdürü olduğum bu kolejde de kendi inisiyatifimi kullanarak hocalara yazdırdığım 6 seviyede İngilizce öğretimi. Kolejimi başkalarına sattım fakat 40 yıldan beri Londra’nın merkezinde meşhur bir kolej olarak İngilizce, Bilgisayar, İşletmecilik ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğretmen yetiştirmektedir.
  Bu projeyi ben kurdum ve geliştirdim ve kolejimi sattığımda Oxford House Serisini satmıyorum sözünü kontratıma koydum. Çünkü bu projemide Türkiye’ye mal etmek istiyorum.
  Bu projemi Türkiye’me hediye etmek istiyorum. Yanlız bu projelerle ilgilenen kişi, organizasyon vs. nin İngilizce bilmesi ve benim rezidansıma gelip çok uzun zaman harcaması gerekir. Çünkü bunlar bir hayatın birikimidir.
  Gazetelerde 20-30 defa ve TRT-İNT de kolejim ve hayatım yayınlandı.Şimdi İzmir’de emekliliğimi geçiriyorum ve bu projem bir bavul dolusu olarak yanımda. Bu işten anlayan kişileri gönderirseniz farkına varırlar.
  Memleketim için çok faydalı olacağına inandığım bu proje için hiç bir şey istemiyorum. Çünkü ben bir Anadolu çocuğuyum ve aynı zamanda da Anadolunun bir parçasıyım .
  Lütfen beni telefonla arayınız .
  Dr.Sami Kent
  05310808902

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.