ingilizce özel ders almak isteyenlere yararlı bilgiler
İngilizce Öğreneceklere Tavsiyeler

İngilizce Özel Ders Almak İsteyenler İçin Yararlı Bilgiler

İngilizce dünya üzerinde 508 milyon kişi tarafından konuşulabiliyor. “Benim o 508 milyon kişiden neyim eksik, ben de konuşurum.” Diye düşünüyorsanız ve çareyi de özel ders almakta bulduysanız size ilaç gibi gelecek bir yazı hazırladık. Bu 508 milyon kişinin bir parçası olmak için gecenizi gündüzünüze katarak çalışmalardan bunalmış, “kendi kendime kelime ezberleye ezberleye nereye kadar?” diye yakınmaya başladıysanız, özel ders almak, sizi kaldığınız yerden tüm hızıyla devam ettirecek. Bunu size kanıtlamak için birçok sebep sunduk. Özel ders kavramını her yönüyle ele alabilesiniz diye de kötü yanlarını da söyledim.

Bu yazımızı bir veli olarak da okuyor olsanız, bir öğrenci olarak da okuyor olsanız öğreneceğiniz birçok şey olduğunu göreceksiniz. Özel dersi almadan önce öğrenme stilinizi ve amacınızı belirlemediyseniz, belirleyecek, kimlerden özel ders alıp almamanız gerektiğini öğrenecek, ders alırken ek olarak yapabileceğiniz birçok şey olduğunu göreceksiniz. Cebinizi yakmadan nasıl verimli ve uygun fiyatlı özel ders alabilirsiniz, inceliklerini paylaştık.

İngilizceyi sadece özel derslerle öğrenemezsiniz, hayatınızın bir parçası olmalı dedik ve bunu nasıl başaracağınızı da bir bir anlattık. İngilizce özel derse dair kafanızdaki tüm soruları elimizden geldiğince cevaplamaya çalıştık. Yazması bizden, okuması sizden. Keyifli okumalar! 😊 

1. İngilizce Özel Ders Nedir?

Bir konuyu anlamamız için onun en temelinde ne olduğunu bilmemiz gerekir değil mi? İngilizce özel ders konusunun da kafanızda çok basit bir açıklaması vardır elbette: “İngilizce branşında belirli bir süre boyunca ücret karşılığı alınan eğitim.” Özel ders, her branş için ücret karşılığı alınan ve size özel olan bir eğitimdir aslında. Branş İngilizce olduğunda işler biraz değişiyor. Her dil için alınan özel ders hayli emek isteyen bir iş. Herkesin yapabileceği bir iş değil. “TYT’de 40/40 matematik yapan Tıp öğrencisinden matematik dersi” diye özel ders ilanlarına rastlamazsınız mesela. Dil öğretmek başlı başına bir işken bunu özel olarak birebir yapmak da bambaşka bir iştir. Öyle ki seçtiğiniz öğretmenin dilbilim ve dil öğretme konunda oldukça iyi bir eğitim almış olması gerekir. Bu konuya yazımızın sonraki başlıklarında değineceğiz.

İngilizce özel ders, sadece teorilere dayanan bir ders olmadığı için hayal edebileceğiniz her yerde dersi gerçekleştirebilirsiniz. Bu da öğretmeninize ve sizin öğrenme stilinize göre değişiklik gösterecektir. İngilizce dersi sadece teorilere dayanmaz dedik. Sadece gramer değil, okuma, yazma, konuşma ve dinleme gibi çeşitli becerileri kazandırma amacı güttüğünden, derslerde çeşitli bağlamlara göre konuşma yapmanız, yazı yazmanız gerekebilir. Bu da dersin işleneceği yerin çeşitli olabilmesini sağlıyor.

2. İngilizce Özel Ders Almanın Avantajları

İngilizceniz Sınıfta Kalmaz

 • Öğrenciyseniz ve haftada en az 6 saat İngilizce görüyorsanız, bu ileriye dönük uluslararası hayalleriniz için yeterli olmayabilir.
 • Sınıf ortamında olmanız da öğrenmenizi olumsuz yönde etkileyen durumlardan biridir.
 • İngilizce derslerinde öğretmeniniz sınıfın bireysel farklılıklarını göz ardı edebilir. Öğrenme stilinize uygun bir ders değilse de tamamen sizi kaybedebilir ve öğrenemezsiniz.
 • Okulda gördüğünüz İngilizce dersleri, her dil becerisini (okuma,dinleme,yazma, konuşma ve gramer) eşit şekilde geliştirmek için kısıtlı vakit ve materyale sahip olabilir.
 • İngilizce özel ders sayesinde, okulda gördüğünüz İngilizceye ek olarak size özel olarak hazırlanmış ders planı ve materyallerle İngilizceyi daha verimli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Özel Ders Sayesinde Dilinizden Anlayacak Birini Bulmuş Olursunuz

 • Sınıfta ya da kendi başınıza dil öğrenirken her istediğiniz zaman İngilizce pratik yapacak birini bulmak zordur.
 • Yabancı yakınlarınız olsa bile onlarla konuşacağınız günlük dil tabii ki işe yarar fakat öğretmeninizle konuştuğunuzda uzman biriyle dikkat ederek konuşmuş olacak ve gramer hatalarınızı düzeltebileceksiniz.
 • Öğretmeninizle, onun da ulaşılabilirliğini göz önünde bulndurarak, internet üzerinden yazışabilir, kafanıza takılanları sorabilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığına Yol Açacak Öğeler Minimum Seviyededir

 • Çoğumuz gün içinde çalışırken odaklanma problemleri yaşayabiliyoruz. Bunun en fazla olduğu yerlerden biri de sınıf gibi ortamlardır.
 • Sınıftayken gördüğünüz derslerde sizin dikkatinizi bozacak çok şey olabilir. Gürültü, arkadaşlık ilişkileriniz bunların başında gelir.
 • Özel ders esnasında sınıf ortamındaki kadar gürültü duymazsınız. Özel dersiniz de normal okulda görülen dersler kadar bölünme yaşamaz. Bu da sizin dikkatinizi toplamanızda faydası olacaktır.

Akran Zorbalığına Maruz Kalmazsınız

 • Eğer okula gidiyorsanız ve sınıf ortamında İngilizce öğrenmeye çalışıyorsanız akran zorbalığına mutlaka maruz kalmışsınızdır. Ya da maruz kalmamak için kendinizi geri çekiyorsunuzdur. Bu da sizin öğrenmenizi oldukça baltalayan sebeplerden biridir.
 • Akran zorbalığı hayatımızın her alanında karşılaşabileceğimiz ve bizi oldukça gerileten bir husus. Dil öğrenme konusunda da oldukça karşılaştığımız bir durum ayrıca.
 • “Ya biri konuştuğum İngilizceyle dalga geçerse?” “Ya yanlış bir şey söylersem ve arkadaşlarım benimle dalga geçerse?” diye bütün İngilizce derslerinde içinizden konuşuyor olabilirsiniz.
 • Özel ders aldığınız zaman akran zorbalığına maruz kalacağınız insan sayısı yok denecek kadar azdır.
 • Bazı özel dersler 6-8 kişilik gruplarla işlenmektedir. Bu 6-8 kişinin seviyeleri birbirine yakın olduğundan sizinle dalga geçebilecek seviyede insan sayısı yok denecek kadar da az demektir.
 • Birebir özel dersinizde de akran zorbalığına hiçbir şekilde maruz kalmazsınız. Tabii öğretmeninizin yaşı size yakın ve hırsından dolayı öğretmenlikten nasibini alamamış biriyle karşı karşıyaysanız!

Dersiniz Size ‘Özel’dir

 • Özel ders alacağınız öğretmen her şeyi size göre hazırlar. Bu da özel dersin en iyi faydalarından biridir.
 • Öğretmeniniz öğrenme stilinizi göz önünde bulundurarak bir ders planı hazırlar. Dolayısıyla kendi kendinize İngilizce öğrenirken hazırlayacağınız ders planı sorumluluğunu özel öğretmeninize vermiş olursunuz.
 • Öğretmeninizin donanımına göre değişse de, ders için hazırlanan materyaller sizin öğrenme stilinize hitap edecek şekilde hazırlanır.
 • Örneğin, görsel zekaya sahipseniz video ağırlıklı bir ders işlenir ya da işlenecek dersin konusuyla ilgili yerlerde dersinizi işlersiniz. Mesela o günün konusu yemekler ya da yemek sipariş etmeyi öğretmek hedefleniyorsa dersinizi bir restoranda işleyebilirsiniz. Bu, öğretmeninizin yaratıcılığı dahilinde gerçekleşir tabii.

Öğretmeniniz Size ‘Özel’dir

 • Gittiğiniz kurslarda ya da etüt merkezlerinde öğretmen çeşitliliği vardır. Bunun iyi yanı anadili İngilizce olan öğretmenden tutun da Türk olsa bile öğretmenliği müthiş olan insanlarla da karşılaşabilecek olmanızdır.
 • Kötü yanına gelecek olursak da öğretmenden öğretmene fark olacağından, kurslarda dersinize girecek öğretmenlerin birbirinden farklı olması kimisinin çok iyi kimisinin de çok kötü olmasından kaynaklanıyor olabilir.
 • Özel dersiniz için öğretmen seçerken, iyi bir araştırma yapmanız dahilinde oldukça donanımlı ve Türk de olsa anadili gibi İngilizce konuşabilen bir öğretmene denk gelebilirsiniz. Tüm derslerinizi tek bir öğretmenle yapacak olmanız da önemli bir sorun yaşamadığınız takdirde (ki öyle bir durumda öğretmeninizi değiştirebilme şansınız var) sizi oldukça geliştirecektir.

Vakit ve Nakit Kazandırır

 • Öğrenci de olsanız, çalışıyor da olsanız vakit herkes için önem teşkil eder.
 • Öğrenciyken kurs ya da etüt merkezleri okul dışında sizi ek olarak yorabilir.
 • Çalışırken de günün iş stresinin ardından kursa gidip dilemediğiniz kadar ders görmek kafa karıştırıcı ve yine yorucu olacaktır.
 • Özel ders saatlerini kendinize göre ayarlayabilir olmak bu işin en avantajlı durumlarından biri.
 • Günümüzde etüt ve dershanelerin fiyatları zaman geçtikçe artıyor. Bu rakamlar herkes için sabitken, özel ders seçerken bütçenize en uygun olanını seçebilirsiniz.
 • Özel dersin hem vakit açısından hem de nakit açısından özelleştirilebilir olması bu bakımdan oldukça önemli.

Hata Yapmaktan Korkmazsınız

 • Sınıf ortamında göze batmamak ve öğretmenden çekindiğiniz için söz hakkı almaya ve İngilizce konuşmaya çekiniyor olabilirsiniz.
 • Yukarıda da bahsettiğimiz akran zorbalığı korkusu içinizi yiyip bitiriyor olabilir.
 • “Arkadaşlar aklınıza takılanları sorun lütfen” diyip sorduğunuzda “Orayı anlatmıştım evladım, kaç kere anlatacağım daha?” diyen denge yoksunu öğretmenlerle karşılaşmış olabilirsiniz.
 • İçinize kapanmanıza ve İngilizce konuşma isteğinizin yok olmasına sebep olan bu etkenler yüzünden hata yapmaktan korkuyor olabilirsiniz.
 • Özel dersteyken, öğretmeninize her kafanıza takılanı sorabilir, edindiğiniz bilgilerle yanlış dolu bir cümle kursanız dahi öğretmeninizden derhal olumlu ve yapıcı bir geri dönüş alabilirsiniz.
 • Bu da hem sizin kendinize güveninizi getirecektir hem de hata yapmaktan korkmanızı engelleyecektir.

3. İngilizce Özel Ders Almanın Dezavantajları

Bu özel ders meselesi hep mi güllük gülistanlık? diye sorabilirsiniz. Tabii ki her işte olduğu gibi, bu işin de dezavantajları bulunuyor. Nelermiş onlar bir göz atın:

Özel Ders Alacağınız Öğretmen Öğretmenlik Eğitimi Almamış Olabilir

 • İngilizce branşının diğer branşlardan farklı olduğundan bahsetmiştik.
 • “TYT’de 40/40 matematik yapan tıp fakültesi öğrencisinden matematik dersi” gibi ilanlarını göremeyeceğiniz bir branş İngilizce.
 • Lafımızın özü şu ki “her İngilizce bilen, İngilizce dersi veremez.”
 • “AYT İngilizce’de 80/80 net yapan İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisinden İngilizce özel ders” gibi bir ilan dikkatinizi çekebilir. Eğer sınav İngilizcesi öğrenmek istiyorsanız, size çok iyi taktikler verebilecek birine ihtiyaç duyuyor olabilirisiniz. Yazımızın devamında İngilizce öğrenmedeki amacınızı belirlemenizde yardımcı olacak başlıklar olacaktır.
 • Anadili İngilizce olan biri bile olsa dediğimiz gibi bilmek ve öğretmek birbirinden çok farklı iki kavramdır. Her bildiğimizi öğretemeyebiliriz. O yüzden öğretmeninizin iyi bir eğitim almış olmasına özen gösterin.

Özel Ders Öğretmeniniz Sizin İhtiyaçlarınızı Karşılayabilecek Donanıma Sahip Olmayabilir

 • Öğretmeniniz öğrenim stilinizi bilmiyor olabilir ya da biliyor olsa bile size özel bir plan hazırlamak için yeterli donanım ve zamana sahip olmayabilir.
 • Bütçenize uygun birini seçmiş olsanız bile ne kadar size özel materyallerle dolu bir ders istiyorsanız o kadar bütçenizden harcamanız gerekecektir. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı😊

Özel Ders Öğretmeninizin İngilizce Konuşma Seviyesi Size Hitap Etmeyebilir

 • Anadili İngilizce olan biri gibi konuşamasa da bir Türk öğretmenin İngilizceyi akıcı ve anlaşılır konuşabilmesi gerekir.
 • Karşılaşacağınız öğretmeniniz akıcı ya da anlaşılır İngilizce konuşamıyordur. Bu da sizin dinleme becerinizi geriletecektir. O yüzden öğretmeninizin konuştuğu İngilizceyi anlamıyorsanız hemen değiştirmelisiniz öğretmeninizi.
 • Öğretmeninizin sizin seviyenizin farkında olması gerekir ve her ne kadar sular seller gibi bir konuşmaya sahip olsa da dersteyken öğretmenin ne dediğini anlayabiliyor olmanız önemlidir.
 • Öğretmeninizin konuşmasını sizin seviyenize göre ayarlaması gerekir.

Özel Dersin Gerçekleşeceği Saatlerden Verim Alamayabilirsiniz

 • Öğretmeninizle anlaştığınız ya da anlaşmak zorunda kaldığınız verimsiz saatler olabilir.
 • İş ya da okul çıkışınıza denk gelebilir. Yorgun olduğunuz için de dersten hiç verim alamazsınız.

Özel Dersin Gerçekleşeceği Ortam Size Uygun Olmayabilir

 • Özel dersinizin öğretmenini seçtiniz, ders saatlerini ayarladınız fakat bir problem daha var, dersler nerede işlenecek?
 • Öğretmeninizin evinde rahat etmeyebilirsiniz, size uzak olabilir.
 • Sizin eviniz de her zaman müsait olmayabilir ya da öğretmeninize uzak olabilir.
 • Ortak belirlediğiniz alan (kütüphane, kafe, bahçe) değişik uyaranlara sahip olabilir.
 • Kafe çok gürültülü olabilirken, bahçenin başka dikkat dağıtıcı öğeleri olabilir. Kütüphane en müsait olanı fakat bazı kütüphanelerde sesli çalışmaya izin verilmeyebiliyor. O yüzden ortamın değişken ve karar verilmesi zor oluşu da bir diğer dezavantaj.
 • Ev ortamı size fazla rahat gelebileceğinden özel ders yani birebir derslerin gerçekleştirildiği bazı etüt/kurs merkezleri var. İyi bir araştırmayla yaşadığınız semtte ya da şehir bu kurs merkezlerinden bulabilir ve daha ciddi ve öğrenebileceğiniz bir ders ortamı yaratabilirsiniz kendinize.

Yaşadığınız Şehirde İhtiyacınıza Yönelik Donanımlı Öğretmen Bulmakta Zorluk Çekebilirsiniz

 • Her şehir, İstanbul kadar fırsatlara sahip değil maalesef. Bu sadece iş ararken böyle değil aynı zamanda özel öğretmen aradığınız zaman da İstanbul, İzmir ya da Ankara gibi büyük şehirlerde yaşamıyorsanız, fazla öğretmen çeşitliliğine şahit olmazsınız. O yüzden küçük bir şehirde yaşıyorsanız bu bakımdan da işiniz zor olabilir. Bunun da bir çaresi var elbet.
 • İnternet üzerinden özel ders alabileceğiniz online öğretmenler bulabilirsiniz. Yardımcı siteleri yazımızın devamında görebilirsiniz.

Küçük Yaşlardan İtibaren Özel Ders Alan Öğrenciler Bir Zaman Sonra Bireysel Çalışamaz Hale Gelebilirler.

Özellikle günümüzde özel dersin önemi arttıkça veliler bakkaldan ekmek alırcasına çocuklarına her branştan özel ders aldırıyorlar. Her okul çıkışı evde başka bir öğretmenle daha çalışacak olmak hem öğrenciyi yoruyor hem de bir zaman sonra öğrencinin kendi başına ders çalışabilme yetisi yavaşça kaybolabiliyor. Özel öğretmenin ders takibi olmadan, ders planlaması olmadan ve öğrenciye özel hazırlanmış ödevleri olmadan kendi başarı takiplerini yapamaz hale geliyorlar ve bu da ileride çok daha büyük dertlere yol açabiliyor.

4. Özel Ders Kimlerden Alınır, Kimlerden Alınmaz?

 • Tabii ki çarşıdan ya da manavdan alınabilecek bir şey olmadığını biliyoruz. Esnaftan hiç alınmaz onu da biliyoruz. Fakat kimlerden alınır bu İngilizce özel ders?
 • Kendini telefonda İngilizce öğretmeniyim diye tanıtan öğretmenliğin ö’sünü bilmeyen kişilere lütfen itibar etmeyiniz. Bu uyarıyı yapmasak olmazdı.
 • Yazımızın başında da bahsetmiştik yine bahsedeceğiz. Öğretmenlik eğitimi almamış biri, size bir şey öğretemez. Bilmek ve öğretmek birbirinden farklı kavramlardır.
 • Dolayısıyla ilk kaçınacaklarınız öğretmenlik eğitimi almamış İngilizce ders verenler.
 • İkinci olarak da öğretmenlik eğitimi almış olsa bile konuşmasını hiç geliştirememiş ders verenlerden de kaçınmanızı öneririz.
 • Bunlar temel iki öğemiz. Öğretmenlik eğitimi almamış insanlar ve İngilizce konuşması vasat olanlar. Konuşma becerisi oldukça önemli bir beceri olduğundan size iyi bir girdi sağlayamayacak öğretmenle çalışmamalısınız.
 • Seçeceğiniz öğretmenin sabırlı, anlayışlı, enerjik olmasına önem verin. Bir öğretmenin sahip olması gereken en önemli özelliklerdendir bunlar. Kendine güvenli olması da oldukça önemli tabii.
 • Gerisi artık size kalmış. Çünkü önce İngilizce dersi neden almak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Amacınız doğrultusunda kendinize en iyi öğretmeni seçeceğinizden eminiz.

5. Özel Ders Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kendinizi Tanıyın

 • Özel ders alıp almama konusunda tereddütleriniz olabilir ya da almaya karar vermiş olabilirsiniz ve daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyor olabilirsiniz. Her iki durumda da doğru yerdesiniz.
 • İngilizce öğrenmeye karar vermişseniz ya da bunu başka sebeplerden dolayı öğrenmek zorundaysanız, önce tam olarak İngilizceyi neden öğrenmek istediğinizi bilmelisiniz.
 • Öğrenme stilinizi keşfedip hangi öğrenme stilinin İngilizceyi nasıl öğrenirse en iyi şekilde öğreneceğini bilmelisiniz.
 • İngilizce öğrenme amacınız alacağınız dersin yöntemini, yolunu, planını oldukça değiştiren bir etkendir. O yüzden İngilizceyi öğrenme amacınızı ve kendi öğrenme stilinizi bilmiyorsanız aşağıda sizlere ilaç gibi gelecek bir liste hazırladık, bir göz gezdirin.

İngilizceyi Öğrenme Amacınız Nedir?

İngilizceyi öğrenme amacınız, özel dersinizin yolunu ve planını belirler. O yüzden amacınızı belirlemeniz bu noktada oldukça önemli.

 • Genel İngilizce: Eğer alacağınız özel dersi, genel anlamda İngilizce dil becerilerinin kazandırılması ya da okulda gördüğünüz İngilizce’nin pekiştirilmesi için istiyorsanız sizin alacağınız özel ders Genel İngilizce dersi olacaktır. Bu alanda amaçlanan her dil becerinizin eşit ölçüde kazandırılması olacaktır. Aktiviteler ve materyaller bu doğrultuda hazırlanacaktır.
 • İş İngilizcesi: Uluslararası kaliteli firmalarla çalışmak istiyorsanız ve şuan çalıştığınız şirketteki çalışma saatleriniz kursa gitmenize olanak vermiyorsa özel ders almanız sizin için doğru tercih olacaktır. Çalışmak istediğiniz alana özel terimsel İngilizce cümleler ve kalıplar öğrenecek, seviyenize göre bol bol makaleler okuyacaksınız.
 • Akademik İngilizce: Akademik kariyer planlarınız varsa, okuduğunuz üniversitede yüksek lisans, doktora yaparak yükselmek istiyorsanız ve yeterlilik sınavlarına çalışmak için bu doğrultuda bir özel ders alabilirsiniz. KPDS, YDS gibi sınavlar için akademik alanda yükselmeniz için ihtiyacınız olan İngilizceyi özel dersle sağlayabilirsiniz. Bu alanda da akademik makaleler okuyacak ve akademik alanda yükselmek için gireceğiniz sınavlar için taktikler göreceksiniz.
 • Sınav İngilizcesi: Yurtdışındaki okulların yeterlilik sınavlarına, TOEFL, IELTS ya da Türkiyede lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanıyorsanız özel dersinizi Sınav İngilizcesi adı altında almanızda yarar var. İngilizce dil sınavlarında genelde birbirinden değişik tarzda sorular olduğu için bu değişik tarzda soruları nasıl çözeceğinizi iyi bilmeniz gerekmektedir. Alacağınız özel derste de bu göz önünde bulundurulacak olup, gramer, hızlı okuma ve değişik soru çözme taktikleri öğreneceksiniz. 

Öğrenme Stilinizi Biliyor Musunuz?

İngilizce öğrenirken öğrenme stilimizin ne olduğu oldukça önem arz ediyor. Öyle ki bireysel farklılıklarımızdan dolayı sınıf ortamında bazen izole olabilirken, özel derslerde öğretmenlerin öğrencinin öğrenme stiline hitap edecek şekilde plan hazırlaması özel dersin önemini vurguluyor. Öğrenme stilinizi bilmiyorsanız hazırladığımız listeye bir göz atın deriz, biliyorsanız da özel dersinizin öğrenme stiliniz sayesinde nasıl işleneceğini öğrenin:

 • Görsel: Resimler, haritalar, görsel materyaller sizin en iyi öğrenme araçlarınızdır. Görsel zekaya sahipseniz, özel dersinizi videolar, flaş kartlar ile renklendirebilirsiniz. O gün öğreneceğiniz konunun da ortamla ilişkili olması sizin daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. (Yemek konusu ya da bir yemek siparişi öğretilecekse, dersinizin yapılacağı ortam bir restoran olabilir.)
 • İşitsel: İşitsel zekaya sahipseniz daha çok grup tartışmalarından beslenebilir ve öğretmeninizin anlattığı her şeyi not almadan kolayca öğrenebilirsiniz. Bol bol öğrendiklerinizle konuşma pratiği yapmanız da sizin daha iyi gelişim kaydetmenize yol açacaktır. Dolayısıyla işlenen özel derslerde öğretmeninizle bol bol İngilizce sohbet edebilirsiniz. Derslerinizde dinleme becerisinin ağırlıklı olduğu aktiviteler yapılacaktır.
 • Dilsel : Dilsel zekaya sahip bir öğrenciyseniz, okuyarak ve yazarak öğrenirsiniz ve kelime bilginiz oldukça iyidir. İngilizce gramerde zorluk yaşamazsınız. Dolayısıyla özel derslerinizde genelde gramer ağırlıklı işlense de bol bol okuma ve yazma becerilerinize hitap edecek aktiviteler de bulunur. Özel ders öğretmeninizle internet üzerinden İngilizce yazışabilirsiniz.
 • Kinestetik: Kinestetik zekaya sahip öğrenciler öğrenirken deneyimlemek isterler. Elle tutulur ve somut şekilde öğrenmekten hoşlanırlar. Eğer kinestetik zekaya sahipseniz özel derslerinizde ders konusuyla ilgili olarak deneyler yapabilir ve dersinizi işleyecek farklı yerlere gidebilirsiniz. Park ya da bahçe gibi. Öğretmeniniz de eğer öğrenme stilinizin farkındaysa, size hazırlayacağı aktiviteler sizi konuşturmaya, uygulatmaya yönelik olacaktır.
 • Matematiksel: Matematiksel zekaya sahipseniz mantıkla hareket etmekten hoşlanıyorsunuzdur. Sistematik ve kurallı her şeyde iyisiniz demektir. Özel derslerinizde de bunun üzerine gidileceğinden, gramer ağırlıklı ya da okuma yazma üzerine etkinlikler yapacaksınız. Dilbilginiz çok iyi olabileceğinden dolayı, öğretmeninizle bol bol konuşma pratiği yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Bireysel: Bireysel zekaya sahipseniz, özel dersler tam size göre. Bireysel çalışmaktan çok keyif alır ve grup çalışmalarını sevmezsiniz. Bireysel başarınız sizin için ön plandadır ve özel derslerde de bireysel başarınız ön plana çıkacağı için özel derslerden daha fazla verim alırsınız. Tek başınıza da İngilizce öğrenebilirsiniz fakat uzman birinin yardımı her zaman daha iyi olacaktır.
 • Sosyal: Sosyal zekaya sahipseniz grup çalışmalarında daha başarılısınız demektir. Bu demek değildir ki özel ders size göre değil. Öğretmeninizle birlikte interaktif oyunlar oynayabilir ya da 6-8 kişilik İngilizce özel ders gruplarına katılabilirsiniz. Bu gruplarda konuşma becerilerinizi oldukça ön plana çıkaracaksınız ve grupta aktif rol oynayacaksınız.

Öğretmen Seçimi

İngilizce öğrenme amacınızı ve öğrenme stilinizi keşfettiyseniz sırada özel ders için en önemli noktaya geldi. Öğretmen seçmek. İngilizce özel ders için öğretmen seçmek oldukça titizlik isteyen bir iştir. İngilizceyi iyi bir uzmandan öğrenmek istiyor ve bütçeniz çok sarsılsın istemiyorsanız,  iyi bir araştırma yapmanız gerekecek. Bu başlığımızda sizlere nasıl kendi ihtiyaçlarınıza göre öğretmen seçebileceğinizi anlatacağız. Her işte olduğu gibi bu işte de bazı dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Türk mü olmalı yoksa Anadili İngilizce olan biri mi olmalı?

İngilizce özel derse dair en çok tartışılan konulardan biri de budur. Söz konusu İngilizce öğrenmekse anadili İngilizce olan birinden eğitim almak şart diyenler çıkabiliyor. Fakat bu tamamen katıldığımız bir fikir değil. Çünkü anadili İngilizce olan herkes iyi İngilizce öğretemeyebiliyor. Anadili gibi İngilizce konuşan alanında çok başarılı Türk öğretmenler de bulunabiliyor. Dolayısıyla bu konuda önemli olan biraz da sizsiniz.

 • Seviyeniz göz önünde bulundurulduğunda eğer İngilizce öğrenme yolunun başlarındaysanız, anadili İngilizce olan bir öğretmenle anlaşamayabilirsiniz.
 • Tabii ki bilseniz de bilmeseniz de İngilizce girdi almanızın başarınıza büyük katkısı var fakat bu küçük yaşlardaki öğrencilerimiz için geçerli.
 • Türk olan öğretmenlerde de aramanız gereken en önemli kriter konuşma becerisinin iyi seviyede olmasıdır. İyiden kasıt akıcı ve anlaşılır olması tabii.
 • Sonuç olarak bu sorunun cevabı sizde fakat yukarıda yazdıklarımızı da göz önünde bulundurmanız dahilinde cevaba ulaşacaksınız.

Genç bir öğretmen mi yoksa yaşlı bir öğretmen mi tercih etmelisiniz?

Bu da özel ders öğretmeni seçiminde kafa karıştırabilen bir diğer soru. Bunun cevabı da yine size bağlı fakat nasıl size bağlı?

 • Öğretmenin yaşlı ya da genç olması, öğretmenin enerjisiyle ilişkilendirilebilir. Genç bir öğretmen daha enerjik olacaktır ve ihtiyacınız olan materyali daha kolay hazırlayabilir. Eğer yaşınız küçükse ya da gençseniz, öğrenme stilinizi de göz önünde bulundururak öğretmen seçiminizi genç birinden yana kullanabilirsiniz.
 • Yaşlı öğretmenlerden kastımız da inatla emekli olmayan yürümeye hali kalmamış öğretmenlerden bahsetmiyoruz tabii. İngilizce öğrenmek dinamizme ihtiyaç duyar ve heyecanınız ve algınız hep yüksek olmalıdır.
 • Yaşlı öğretmenler adı altında bahsettiğimiz öğretmen grubu, mesleğinde daha tecrübeli ve neredeyse her öğrenci profiliyle karşılaşmış ne yapacağını bilen öğretmenlerdir.
 • İngilizcenin okuma yazma ya da gramer gibi dil becerilerini geliştirmek istiyorsanız ve dilsel ya da matematiksel zekaya sahipseniz alanında daha tecrübeli öğretmenleri seçebilirsiniz.

Özel Ders İçin Öğretmeni Nereden Bulabilirim?

Nasıl bir öğretmen istediğinize dair fikirler kafanızda oluşmaya başladıysa şimdi de sırada onları nasıl bulabileceğinize geldi. İnternetin olmadığı zamanlarda olsaydık muhtemelen çevrenize soruşturur ya da orada burada ilan araştırırdınız. Fakat internet sizi bu yükten kurtarıyor. Önünüzde birçok özel öğretmen arayabileceğiniz websiteler bulunuyor. Tabii internette kolay ve doğru bilgiye ulaşabilirken, kolay ve yanlış bilgiye de ulaşabileceğinizden size en güvenilir özel ders öğretmeni bulabileceğiniz siteleri hazırladık. Bir göz atın:

 • Özelders.com : Bu site hem ders verenlerin öğrencilere ulaşabildiği hem de ders almak isteyenlerin öğretmenlere ulaşabildiği çift yönlü yarar sağlayan bir platform. Onaylı birçok öğretmene ulaşabilir ve merak ettiğiniz öğretmenlerin özgeçmişlerini görebilirsiniz. Öğretmenlerinizin iyi eğitim almış olması önemli demiştik. Bu yüzden öğretmenlerin özgeçmişlerini görebilmeniz bu sitenin iyi yanlarından biri. İhtiyacınıza göre aramanızı filtreleyebilir ve istediğiniz gibi bir öğretmene kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Özel Ders Alanı : Oldukça güvenli olan bu sitede de üyeliğiniz olmadığı sürece ilan veren herkesin (özel ders vermek isteyen ya da almak isteyen) numaralarını özel tutuyor ve kimsenin numarasını göremiyorsunuz. Üyeliğinizin özelliklerini para karşılığı arttırmasanız bile (size kalmış) ücretsiz olarak öğretmenlere mesaj yoluyla ulaşabiliyorsunuz. Onaylı öğretmenlerden oluşan bu site de yine ihtiyacınıza göre bir öğretmen bulabilirsiniz. Bu sitede de öğretmenlerin özgeçmişlerini görebilmeniz mümkün.
 • Armut : Para karşılığı hizmet almak istediğiniz herhangi bir kurs ilanı bulabileceğiniz bu sitede, İngilizce özel ders için de öğretmen bulabilmeniz mümkün. Diğer sitelerle kıyasladığımızda Armut size karşılaştırma yapabilmeniz için önünüze 4 farklı öğretmenin ders saati başına istediği ücreti getiriyor. Aralarından size ücret açısından en uygun olanı seçebiliyorsunuz.
 • Öğretmen seçiminde dikkatli olmanızı istediğimiz bir nokta var ki her özel ders bulabileceğiniz sitede size uygun olmayan, dolandırıcı, öğretmenlik mesleğini bilmeyen ve kendini öğretmen diye tanıtan üyeler olabilir. Lütfen dikkatli olun.
 • Konuşarak Öğren : Bu sitedeki online ingilizce dersleri sayesinde de saatlerce didik didik öğretmen arayışı içine girmekten kurtarırsınız kendinizi. Ders süresini kendiniz ayarlayabiliyorsunuz ve öğretmenlerin hepsinin Anadili İngilizce. Skype üzerinden gerçekleştirilen derslerle adı üstünde konuşarak öğreniyorsunuz. Bu da sizin için bir diğer alternatif olabilir.
 • Italki : Online bir şekilde yabancı birçok hocayla iletişime geçebilir ve sizin ihtiyacınıza en uygun öğretmeni bulabilirsiniz. Neredeyse her milletten ve ülkeden hocalarıyla online bir şekilde birebir dersler görebiliyorsunuz. İstediğiniz tarihte istediğiniz becerinizi geliştirebilmek için yardım alabildiğiniz onaylı birçok öğretmene sahip kaliteli bir platform.
 • Yıl 2019 ve hala uçan arabalar görmediğimize göre her işimizi illa internetten gerçekleştirebilecek kadar gelişmiş sayılmayız. Bu yüzden günlük hayatta da rastlayabiliriz ders ilanlarına. Öyle ki, Online sitelerin yanı sıra bazı kafelerde bazı öğretmenler özel ders ilanı bırakabiliyor. Bazı okul çevrelerindeki direklere göz atabilirsiniz ya da çevrenizde arkadaşlarınızın çalıştığı özel öğretmenler varsa onları sorup soruşturarak da kendinize göre bir İngilizce öğretmeni bulabilirsiniz.
 • Seviyenize Göre Özel Ders

Özel ders almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer nokta nasıl bir seviyede olduğunuzdur. Bu noktada yaş o kadar da önemli değildir. Çocuk yaşlarda değilseniz tabii. 12 yaşında İngilizce öğrenen bir öğrenciyle 27 yaşında İngilizce öğrenen biri aynı seviyeye sahip olabilir. Bu aldığınız eğitim seviyesine göre farklılık göstermektedir. Bu seviyeleri üç farklı başlık altında toplayabiliriz. Bu seviyelerden kendinizi en yakın gördüğünüz ya da bilindik bir test sonucu bu seviye çıktıysanız size nasıl bir İngilizce dersi gerektiğine dair bir liste hazırladık:

 • Temel Seviyede İngilizce (A1-A2) : Beginner ve Elemantary adı altında başlangıç seviyesindeki öğrenciler için kullanılır. Basit günlük cümle kalıplarını anlayabilir ve basit metin okumaları yapabilirsiniz. Temel deyim ve sözcükleri bilirsiniz. Adres bilgisi yazabilir ve sözlük yardımıyla uzun cümleler kurabilirsiniz. Günlük konuşma dilini yavaş konuşulduğu takdirde anlayabilirsiniz. Sizin almanız gereken özel derste bol konuşma pratiği yapmalı ve bol konuşma dinlemelisiniz. Kelime bilginiz arttırılmalı ve İngilize öğretnme amacınıza yönelik olarak seviyeniz dahilinde okuduğunu anlama çalışmaları yaptırılmalıdır.
 • Orta Seviyede İngilizce (B1): Pre-Intermediate adı altında orta seviye İngilizceye sahipseniz okuma beceriniz biraz daha gelişmiştir. İlgi alanınızla ilgili yazıları sözlük yardımıyla okuyarak anlayabilirsiniz. Genel anlamda okuduğunuzu anlama beceriniz fena değildir. Aletlerin kullanma kılavuzlarını okuyup anlayabilirsiniz. Duygu düşünce ve deneyimlerinizi İngilizce şekilde basit cümlelerle anlatabilirsiniz. İleri seviyede ve ilgilendiğiniz bir konuyla ilgili bir konuşmada bilmediğiniz kelimeleri tahmin ederek anlayabilirsiniz. Günlük sohbetleri kolayca dinleyebilirsiniz. İlgili konuda duyduğunuz bir ses kaydını dinlerken anahtar kelime ve cümleleri algılayabilisiniz. B1 seviyedeyseniz özel dersinizde konuşma pratikleri arttırılmalıdır. Okuduğunuzu anlama becerinizi geliştirmeye yönelik paragraf okuma ve soru cevaplama etkinlikleri yaptırılabilir. Özel dersinizi sınav İngilizcesi için almak istiyorsanız bu doğrultuda AYT İngilizce ve YDS gibi sınav hazırlıklarında birçok soru çözme tekniği öğrenebilir ve sınavlardaki okuma parçalarını daha hızlı okur hale gelirsiniz. Kelime bilginiz de bu yönde daha spesifik ve seviyenize göre öğrenmeniz gerektiği gibi gelişecektir.
 • Orta Üstü Seviyede İngilizce (B2) : Intermediate adı altında ortanın üstü seviyede İngilizceye sahipseniz, okuma hızınız ve anlama beceriniz daha gelişmiştir. İlgi alanınızın dışındaki metinleri de sözlük yardımıyla rahatlıkla anlayabilirsiniz. Gramer kurallarını iyi bir şekilde kullanabilir ve mantıklı bir paragraf yazısı yazabilirsiniz. Mesleki ya da akademik konularda konuşulan bir konuşmayı anlayabilirsiniz. Canlı komedi şovlarını ya belgeselleri izleyip anlayabilirsiniz. İngilizceniz iyi bir kıvama gelmiş demektir. Amacınıza göre göreceğiniz özel ders de değişecektir tabii. Biraz daha sizi zorlayıcı ve bulunduğunuz seviyeden bir tık daha ileriye götürecek etkinlikler yapılmalı. Dersinizde asla kendi anadilinizi konuşmanıza izin verilmemeli. Öğretmeninizin anadili İngilizce olması sizi zorlamayacaktır. O yüzden B2 sevideyseniz ve bütçeniz el veriyorsa anadili İngilizce olan bir öğretmen seçmenizi öneririz.
 • İleri Düzeyde İngilizce (C1): Advanced adı altında İleri düzeyde İngilizceye sahipseniz zaman zaman sözlük kullanarak yazışmaların her türlüsünü anlayabilirsiniz. İlgi alanınızın dışında ya da mesleki alanda gelişme isteyen konularda açıkça ve ayrıntılı şekilde metin yazabilirsiniz. Sözlük kullanmadan yazı yazabilirsiniz. Anadili İngilizce olan insanlarla gerçekleştirdiğiniz sohbeti anlayabilir ve sürdürebilirsiniz. Günlük dilde söylenen deyimleri ve kalıpları anlayabilirsiniz. Özel ders almaya karar verdiyseniz derslerinizde anadilinizi konuşmanıza neredeyse hiç izin verilmez. Dinleme becerinizin daha da geliştirilebilmesi için daha ileri seviye ses kayıtları dinletilir.
 • Yeterlik Düzeyinde İngilizce (C2): Proficiency adı altında yeterli düzeyde İngilizceye sahipseniz belki özel derse ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz fakat bu yanlış bir düşünce. Anadiliniz İngilizce değilse, hala öğreneceğiniz şeyler var demektir. Anadilimizde de hayatımız boyunca yeni şeyler öğrenebiliyoruz. Özel ders alırken yeterlik düzeyindeyseniz öğretmeninizi anadili İngilizce olan biri olarak seçmenizde fayda var. İş İngilizcesi, Akademik İngilizce ya da Sınav İngilizcesi için ders almak istiyorsanız, yurtdışındaki bir üniversiteye akademik anlamda başvurmak ya yüksek lisans yapmak için gireceğiniz sınavlarda gerek mülakatlar için taktikler gerekse de sınav için taktikler alabilirsiniz. 

6. İngilizce Özel Ders Fiyatları

Çoğumuz için en önemli kısım burası muhtemelen. “Her şey iyi güzel, öğrenme amacımı biliyorum öğrenme stilimi de biliyorum, kimden ders alıp almayacağımı da biliyorum artık fakat bu iş bana kaça patlar?” dediğinizi duyar gibiyiz. Bunun için size kesin bir fiyat tablosu veremeyiz belki ama ortalama cebinizden ne kadar çıkabileceğini size söyleyebiliriz.

 • Özel ders işinde de fiyat konusunun birden fazla değişkeni var.
 • Anadili İngilizce olan biri mi baktınız?
 • Alanında en iyisini mi arıyorsunuz?
 • Büyükşehirde mi yaşıyorsunuz?

Bunların hepsi birer değişken olup fiyatlar da bu soruların cevaplarına göre değişiyor.

 • Birçok aile, çocuğu için didik didik öğretmen ararken bazı dolandırıcı öğretmenlerin ağına düşebiliyor. Çünkü aileler çocuğunun en iyi eğitimi almasını isterken, ne kadar ekmek o kadar köfte hesabıyla, ne kadar para verirsem çocuğum o kadar iyi eğitim alır diyebiliyor.
 • Bu konuda hem velileri uyarmak isteriz hem de kendine öğretmen arayan yetişkin öğrencileri uyarmak isteriz: Öğretmen seçiminizi dikkatli yaparsanız, dolandırılmaktan ve kötü eğitimden korunursunuz.
 • Özellikle bu sözümüz velilere: öğretmenin alanında uzman olmasının yanı sıra çocuğunuzun seviyesine inebilen ve çocukla çocuk olabilen birine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
 • Lafı çok dolandırmadan ortalama fiyatlara geçebiliriz:
 • Genç ve halen öğrenci olan bir öğretmenden ders alacaksanız saatlik (60 dk) düşünürseniz yaklaşık 50-60 TL gibi bir rakama tekabül edebilmektedir.
 • Uzmanlığına ve tecrübesine bağlı olarak bu rakamlar arttığından, mezun ve alanında tecrübeli Türk bir öğretmene ödeyebileceğiniz rakam da 100-150 TL arası değişebilmektedir.
 • Alanında oldukça uzman ve birçok öğrenci profiliyle karşı karşıya gelmiş, dinamik, alternatif olarak yurtdışında eğitim görmüş bir Türk öğretmenden de İngilizce özel dersi 150-300 TL arası değişen bir rakamdan alabilirsiniz. Bu fiyat öğretmenin ne kadar akıcı İngilizce konuştuğu, yurtdışındaki hayatı ne kadar deneyimlediğiyle paraleldir.
 • Öğretmenin yaşadığı yerle evinizin arasındaki uzaklık da fiyatı etkileyen faktörlerden biri. Çünkü size özel ders vermeye gelecek öğretmen, gelip gideceği yolu da hesaba katacağı için bu fiyatı arttıracaktır.
 • Öğretmenlerin kendi derslerine biçtikleri fiyatlarla öğretmenlik becerileri arasında bir ilişki olmayabilir. Kimisi özel dersle hayatını geçindirirken kimisi de bu işi sevdiği için ve yarar sağlamak için yapıyor.
 • Çok ucuz fiyatlarla çok kaliteli bir eğitim de alabilirisiniz. Bu tamamen öğretmeninize bağlı.
 • Üniversite öğrencisi olduğu için tecrübesinin az olmasından kaynaklı olarak da ucuz ders veren oldukça başarılı öğretmenlerle karşılaşabilirsiniz. Fiyatlarının düşük olmasının sebebi dediğimiz gibi tecrübesiz olduklarından dolayı.

Bu verdiğimiz fiyatlar ortalama fiyatlar olup bazı öğretmenler ortalamanın üzerinde fiyata ders verebilirler. Kimisi de ortalamanın oldukça altında fiyata özel ders verebilirler. Bu öğretmeninize bağlı.

7. İngilizce Özel Ders Alırken Size Rehberlik Edecek Öneriler

İngilizce özel ders konusunda ne yapıp yapmayacağınızı az çok öğrendiniz ve artık bu yazıyı okumadan önceki halinizden çok daha bilinçlisiniz bu konuda.

İngilizce özel ders almadan önce ne yapmanız gerekenleri öğrendiniz ve artık özel ders almaya karar verdiniz öğretmeninizi seçtiniz. Özel ders konusunda her şey olması gerektiği gibi. Fakat iş bununla kalmıyor. Özel dersiniz esnasında tüm yükü öğretmeninize vermemeli ve birazdan bahsedeceğimiz önerileri hayata geçirirseniz çok daha verim alırsınız. Buyrun listemize bir göz atın:

Öğretmeninizle Uyum ve Doğru İletişime Özen Gösterin

 • Özel ders çoğunlukla birebir yapılan bir iş olduğundan öğretmeninizle ikili ilişkinizi oldukça iyi tutmalısınız.
 • Öğretmeninizin dediği saatte hazırlıklı bir şekilde dersinizi dinlemek için beklemeli ve öğretmeninizin dersini düzgün ve kesintisiz bir şekilde anlatabilmesi için doğru ortamı yaratmalısınız.
 • Özel ders öğretmeninizin sırf para ödüyorsunuz diye her şeye onay vermesini beklemeyin. Ne kadar doğru bir tavırla yaklaşırsanız o kadarını hatta daha fazlasını alırsınız.
 • Seçtiğiniz öğretmenle hiçbir şekilde anlaşamadıysanız, değiştirmekten çekinmeyin.
 • İlk başlarda özel dersiniz çok güzel giderken birden öğretmeniniz hazırlıksız ve rastgele ders işleyebilir. Buna sessiz kalmak zorunda değilsiniz.
 • Öğretmeninizin sizden yapmasını istediği ödev niteliğindeki işleri eksiksiz yapmalısınız. Aksi halde dersleriniz aksayarak gidebilir.
 • İletişim dediğimiz kavram en az iki kişi arasında gerçekleşir. Tek taraflı değil yani. Dolayısıyla öğretmeninizin sizinle iletişimi de sizin onunla iletişiminiz kadar önemli.
 • Ders esnasında kafanıza takılanları sorduğunuzda sizi küçümsememeli ve sabırla tekrar anlatmalıdır.
 • Özel Dersin Verim Gücünü Kullanın
 • İngilizceyi özel ders yoluyla alıyorsanız, bunun nimetlerinden bol bol yararlanmalısınız.
 • Özel ders iyi değerlendirildiği takdirde verim gücü oldukça yüksek olacaktır.
 • Öğretmeninizle derslerde yaptığınız aktiviteler size özel hazırlandığı için iyi değerlendirin ve hiçbir çekinceniz olmasın.
 • Sınıf ortamındaki gibi gerilebileceğiniz bir ortam yok, sadece sizin daha iyi öğrenebilmeniz için hazırlanmış bir ders var.
 • Öğretmeninizle bol bol konuşma pratikleri yapın. Gerekirse öğretmeninizi zorlayın. Konuşma pratiği yapmadığınız sürece diğer becerilerinizde de gelişme kaydedemezsiniz. Diğer becerilerde kaydettiğiniz gelişme de konuşmanıza yansıyacaktır.
 • Öğretmeninizin verdiği ödevleri ve sorumlulukları mutlaka yerine getirin.
 • Eğer söylediğimiz her tavsiyeye uyar ve öğretmeninizin verdiği her sorumluluğu yerine getirseniz dahi bir gelişme kaydedemezseniz, sorunu hemen kendinizde aramayın.
 • Belki de hocanın kullandığı ders metodu size uygun değil. Öğrenme stilinizi göz önünde bulundurmamış olabilir.
 • Dil öğrenme becerinizden şüphe duymadan önce dersinizin tam da size göre hazırlanıp hazırlanmadığına dikkat edin.

Özel Dersinizde Yaptıklarınızı Günü Gününe Kaydedin

 • Kendi kendinize İngilizce öğrenirken de işinize yarayacak bu yöntem, özel ders alırken de işinize çok yarayacak.
 • Bunu birnevi günlük olarak düşünün. Kişisel bir günlük olarak da kullanabilirsiniz fakat daha çok özel derslerde neler yaptığınızı İngilizce olarak İngilizceniz el verdiğince yazarsanız, hem yazma becerinizi geliştirecek hem de derste neler yaptığınızı çok detaylandırmadan gözünüzün önüne getirebileceksiniz.

İngilizce Özel Ders Köşesi Oluşturun

 • Sınıfta öğrenirken de yaptığınız gibi, öğrendiklerinizi renkli kartonlara belirgin bir şekilde yazmak ve göz önünde tutmak akılda kalıcı oluyor değil mi? Evinizde de uygulayabilirsiniz bunu.
 • Özel dersinizde gördüğünüz bir konuyu ister öğretmeninizle birlikte hazırlayın isterseniz de ders tekrarı niteliğinde kendi kendinize hazırlayın, renkli ve göze çarpan bir köşe oluşturarak öğrendiklerinizi kalıcı hale getirebilir ve kolayca unutulur olmasını engelleyebilirsiniz.
 • İngilizce öğrenirken bol bol otantik materyal kullanmak görsel zekaya sahip öğrenciler için oldukça işe yarardır. Sadece görsel zekaya sahip öğrenciler için değil, her türden öğrencinin dikkatini çekecek türden olan materyaller oldukça öğretici niteliğe sahip. Öyle ki, bir kuklanın sizinle ingilizce konuşması hem hoşunuza gider hem de akılda kalıcı olur değil mi? Ya da başucunuzda bulunan bir lambanın üzerinde yapıştırılmış günün kelimeleri de hem dikkat çekici hem de size birçok yeni kelime öğrenmenizi sağlayacak güzel bir materyal olur.

Özel Ders Öğretmeninizle Videolar Çekin

 • Günümüzde derslerde en çok kullanılan araç teknoloji oldu. Bu sayede her türden zekaya sahip öğrencilere teknoloji yardımıyla hitap edebiliyorlar öğretmenler.
 • Siz de özel dersinizde teknolojiyi, öğretmeninizle ortak bir Youtube kanalı açarak kullanabilirsiniz.
 • Youtube kanalı açmasanız bile, her dersinizde video çekmek hem kendinize güveninizi getirir hem de kendinizi videoda izleyip eksiklerinizi daha iyi farkedebilirsiniz.
 • Son yıllarda İngilizce öğretmenlerinin bol bol denediği bu video işi kulağa eğlenceli geliyor olmalı.
 • Bazı İngilizce öğretmenleri derslerini video kaydına alıp, sınıf içinde konuşma tarzı nasıl, sınıf yönetimi nasıl diye kendini kontrol ediyor ve videolarını izledikçe kendinde eksik olanları tespit etmeye çalışıyor.
 • Siz de video çekme işini özel derslerinizde kullanarak, ister hazırlıklı olarak bir dialog üzerine senaryo gibi mini filmler çekin isterseniz de doğaçlama bir şekilde ders akışını kaydedin. Size kalmış.
 • Öğretmeninizle video çekmek hem öğrenmenizi eğlenceli hale getirecek hem de hocanızla aranızdaki samimiyeti ilerletebileceksiniz.

Öğretmeninizle Mektuplaşın

 • Mektuplaşmak günümüzde size çok demode geliyor olabilir fakat dilinizin yazma becerisini oldukça geliştirebilecek güce sahip olduğunu biliyor muydunuz?
 • Bunu Türk arkadaşlarınızla ya da yabancı arkadaşlarınızla da ister mail üzerinden ister kağıt kalemle mektuplaşabilirsiniz.
 • Özel ders öğretmeninizle yapmak sizi derse daha çok bağlayacaktır. Her ders vakti birbirinize değişik konularda mektup vererek dersinizi ve aranızdaki iletişimi öğretmen öğrenci ilişkisinden çıkarıp günlük hayata taşıyabilirsiniz.
 • Yazdığınız ilk mektuptan, dersinizin bittiği zaman vereceğiniz son mektupa kadar tüm mektupları tekrar okuduğunuzda, hem yazma becerinizin ne kadar geliştiğini görecek hem de ilk yazmaya başladığınız zamanlardaki hatalarınıza belki de güleceksiniz.
 • Bireysel başarı takibi için oldukça etkili bir yöntem olup, uzman biri olan öğretmenle mektuplaşacağınız için de hocanız hatalarınızı daha kolay bir şekilde telafi etmenizi sağlayacaktır.

Kendinize Her Öğrendiğiniz Şey İçin Aferin Notları Yazın

 • Aslında başlıkta kastettiğimiz birnevi şükür mektubu olabilir.
 • Bunu bazı İngilizce öğretmenleri sınıftaki öğrencilerinde uyguluyor. Siz de kendi kendinize uygulayabilirsiniz.
 • Özel derste kendinize kattığınız her şey için kendinize teşekkür edin. İngilizce yazın tabii ki.
 • Her ne seviyede olursanız olun, herkesin bir başlangıç noktası ve ordan katettiği yolu vardır.
 • Sizin de özel derste kendinize kattığınız küçücük bir kelimenin bile önemi büyük. Bunu şükür mektubunuzda mutlaka yazın.
 • Mektuplarınızın giderek uzunlaştığını ve kendinize ne kadar çok şey kattığınızı, öğrendiğinizi görünce çok sevineceksiniz.
 • Özel ders öğretmeninizle aranızdaki iletişim iyiyse onun için de teşekkür mektubu yazabilirsiniz. Sonuçta onun desteğiyle bu yerlere geldiniz ya da geleceksiniz.

8. İngilizce Özel Ders Tek Başına Yeterli Midir?

Biz size soralım, yeterli midir? Hayır dediğinizi ya da tereddütlü bir şekilde kafanızı salladığınızı hissediyoruz. Size yeter mi yetmez mi biz cevabını verelim. Yetmez. ‘Özel derste söylenenler ve yapılanlar özel derste kalır’ diye bir söz duydunuz mu daha önce? Duymadınız çünkü biz söylüyoruz. Yalan da değil. Özel derste yaptıklarınız size İngilizceyi öğretebilir fakat sizin de ek olarak yapmanız gerekenler olacaktır.Yapmanız gerekenleri de buyrun bir listeyle söyleyelim:

 • İngilizceyi Hayatınızın Bir Parçası Haline Getirin
 • Hem eğlenerek hem de öğrenerek yorulmadan gecenizi gündüze katmadan İngilizce öğrenmek istiyorsanız bu işi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Bu nasıl olacak peki?
 • Öncelikle özel dersin tek başına yeterli olmayacağını söylemiştik. Özel ders aldığınız için belirli bir plan ya da programa sahipsiniz demektir. Bu program ve plana sadık kalmak dahilinde hayat akışınıza ekleyeceğiniz birkaç şey söyleyeceğiz sadece.
 • En basiti, kullandığınız telefonunun dilini İngilizce yaparak bu işi hayatınıza geçirmeye başlayabilirsiniz.
 • Bu sayede telefonda görebileceğiniz birçok kelime olacak. Telefonu da sık kullanıyorsanız eğer sizin kelime gelişiminize oldukça fayda sağlayacak demektir.
 • Gün içinde görebileceğiniz İngilizce olan her şeyi dikkatle inceleyin. Bilmediğiniz kelimeleri mutlaka araştırın.
 • Satın aldığınız paketli yiyecekler (yerli olmadığı sürece) İngilizce yazıları da olacaktır. Onlara dikkat edin.
  • İngilizce gazete okuyun
 • Gündelik hayatta gazete okuyan ya da telefon üzerinden bile olsa gündemi takip eden biriyseniz, İngilizce haber okumak da oldukça işinize yarayacaktır.
 • Özel ders öğretmeninizden gazete ve uygulama önerileri alabilir böylece ortak takip edebildiğiniz gündem araçlarına sahip olabilirsiniz.
 • Özel ders öğretmeninizle her ders başında gündemle ilgili İngilizce konuşabilirsiniz. Gündemi İngilizce takip etmek isterseniz size güzel uygulama önerilerimiz var:

–  Hürriyet gibi yerli gazetelerin İngilizce haber yayınladıkları websiteleri mevcut onları araştırabilir internetten ulaşabilirsiniz.

– İngilizce haberleri takip edebileceğiniz bir diğer uygulama ise Bundle. İlginizi çekebilecek her konuyla ilgili haber bulabileceğiniz bu uygulama da oldukça zengin içeriklere sahip.

–  New York Times gazetesi de oldukça bilinen bir gazete olup uygulama olarak telefonunuza indirebilir ve ilgi alanlarınıza göre haberleri takip edebilirsiniz.

 • Anadili İngilizce olan eserleri kendi dilinde okumanın verdiği hazzı yaşayın
 • Özel dersler kitap okumak için yeterli vakit sağlamıyor sizlere maalesef. Dolayısıyla özel dersleriniz dışında boş vakitlerinizde İngilizce kitap okuyabilirsiniz.
 • Eserleri kendi dilinde okuyup anlamak, yazarın kendi dilinde döktürdüğü o anlamlı cümleleri bir çevirmen aracı olmadan anlayabilmek çok hoş bir durum değil mi?
 • Bu tatlı duyguyu yaşamak için bol bol İngilizce dilinde eserler okuyun. Seviyenizi göz önünde bulundururak, önceliği Türkçesini okuduğunuz eserlere verebilirsiniz. En azından anlamadığınız kelimeler çıksa bile konudan uzaklaşmazsınız.
 • Yüzüklerin Efendisi serisi ve Harry Potter serisi bu anlamda verebileceğimiz en iyi örnekler. Filmini bile izlemiş olsanız bu eserlerin İngilizcesini okuduğunuzda sıkılmayacak ve okuma becerinizi, özel derslerde yaptığınız etkinliklerin dışında geliştirebileceksiniz.
 • Dünyaca ünlü bilinen masalların da İngilizcelerini okumak oldukça işe yarayabilir. Amaç okumak ne de olsa! 😊
  • İngilizce Günlük Yazın
 • İngilizceyi hayatınızın bir parçası haline getirmenin bir değişik versiyonu da İngilizce günlük yazmak elbette.
 • Hem gramer kurallarınızı gözden geçirecek hem de sözlük kullanarak kendi kendinize cümle kurma ve yazma becerinizi geliştireceksiniz.
 • Günlük yazmak kendi anadilinizde bile olsa insanı oldukça rahatlatan bir durum. Bunu İngilizce yapmaya başladığınızda da başlarda tıkansanız bile ilerde gelişme kaydettiğinizde laf lafı açacak göreceksiniz. 😊
 • Sevdiğiniz Şarkı Sözlerini Yazın
 • Yabancı müzik dinliyorsanız ve genelde sözlerini anlamakta güçlük çekiyorsanız, hem size kulak aşinalığı kazandıracak hem de boş vaktinizi dolduracak güzel bir aktivite önerimiz var: şarkı sözlerini yazmak.
 • Eğer hevesiniz varsa oturup baştan sona yepyeni bir şarkı sözü kendiniz yazabilirsiniz. Hem iyi bir beyin cimnastiği olur hem de yazma becerinizin gelişimini ikiye katlarsınız.
 • Ama varolan ve dinlemeye bayıldığınız şarkı sözlerini duyduğunuz ve algıladığınız şekilde yazmaya çalışıp sonrasında da asıl sözlerle karşılaştırmak çok zevkli ve komik durumlar ortaya çıkarabiliyor.
 • Dinleme becerinizi oldukça geliştirecek olan bu aktiviteyi oldukça öneriyoruz.
 • Bir başka dinleme becerinize hitap edecek aktivite ise bol bol karaoke yapmak. Sesiniz ister güzel olsun ister kötü olsun haykıra haykıra İngilizce şarkılar söyleyin. Youtube’ta ya da herhangi bir websitesinde istediğiniz şarkının sözlerini açın ve dilediğiniz gibi şarkı söyleyin.
 • Hem şarkı sözlerinde şarkıda geçen kelimenin cümle kalıbının nasıl okunduğunu duymuş olursunuz hem de gramer kurallarını bir kez daha tekrar etmiş olursunuz.
 • İngilizceyi zevk alarak keyifle öğrenmenin bir diğer yolu da bu.
 • Alternatif olarak özel ders öğretmeninizle düet yapabilir eğlencenizi ikiye katlayabilirsiniz.
 • Dizi ya da Filmlere Altyazı Yazın
 • Şarkı sözü yazmanın bir diğer alternatifi de dizi ve filmlere altyazı yazmak olabilir.
 • Sevdiğiniz dizi ve filmlere altyazı yazarken hem dinleme becerinizi geliştirecek hem de yazma becerinizi geliştireceksiniz.
 • Altyazı yazmak için bazı dizi ve film sitelerine yazarlık için başvurabilir bu durumdan para bile kazanabilirsiniz.
 • Bir diğer aktivite önerimiz de İngilizce altyazılı izlediğiniz film ve dizilerde önce duyduğunuzu yazıp sonra da yazdığınızı asıl olanla karşılaştırabilirsiniz. Bu da hem eğlenceli hem de biraz vakit alıcı olabilir. O yüzden sadece bir öneri olarak aklınızda dursun.
 • Videoyu dinleyip altyazı çalışması yapabileceğiniz güzel bir uygulama biliyoruz. VoScreen. Bu uygulama sayesinde bir çok dinleme aktivitesi yapabilir dinlediğiniz videolarda geçen diyalogların neler olduğunu tahmin edebilirsiniz. Önünüze gelecek videoları filtreleme ve kendinize göre özelleştirme özelliğiyle oldukça kaliteli ve özgün bir uygulama. Çalışmak istediğiniz gramer kuralını, gelecek videonun seviyesini ve uzunluğunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
 • Özel ders öğretmeninizle ders esnasında video çekebileceğinizi söylemiştik. Doğaçlama olarak çekeceğiniz videolarda konuştuklarınızı kayda alıp yazıcıdan çıkarttırırsanız da hem neler konuştuğunuzu görecek hem de yapmış olduğunuz gramer hatalarını görebileceksiniz.
 • Özel ders öğretmeninizle eğer uzun vadeli bir iş yapacaksanız, İngilizceyi hangi amaçla öğrenecek olursanız olun, birlikte film izleyebilir ya da film izlemeye vakit ayırmak yerine, ortak karar verdiğiniz filmi ders saatleri dışında ayrı ayrı izleyip ders saati geldiğinde İngilizce olarak film üzerine tartışabilirsiniz.
 • Video izleyebileceğiniz bir diğer kaynak da Youtube. Birbirinden farklı birçok video bulabileceğiniz bu platformu iyi değerlendirebilmek ve aralarından en yararlılarını seçebilmek sizin elinizde tabii ki. TedTalks videoları izleyebileceğiniz en iyi videolar olabilir. Birbirinden ilham verici konuşmalarla hem kişisel anlamda kendinizi geliştirebilir hem de İngilizce dinleme becerinizi oldukça geliştirebilirsiniz. Birçok dilde altyazı seçeneği mevcut olan bu kanalda ister Türkçe ister İngilizce altyazılı izleyebilirsiniz. İlgi alanınıza göre birçok video bulabilir ve motive olabilirsiniz.
 • Bir diğer yararlı olabilecek Youtube kanal önerimiz ise Rachel’s English. Bu kanalda da Amerikan aksanını öğrenebilir ve kelimelerin fonetik olarak nasıl okunduklarını öğrenebilirsiniz. Fonetik öğretilerin yanı sıra birçok diyalog dinleyebilir ve gramerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Özel ders öğretmeninizle de fonetik çalışmaları bol bol yaparak hem dinleme becerinizi hem de konuşma becerinizi ileri seviyelere getirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, özel dersle yetinmeyip ek olarak İngilizceyi eğlenceli ve verimli şekilde öğrenmeye devam edebilirsiniz. Bu aktiviteler ve öneriler daha da arttırılabilir tabii ki. Bu önerilerimizin özü İngilizceyi hayatınızın bir parçası haline getirmek, ilk önerimizde söylediğimiz gibi. 😊

9. İngilizce Özel Ders Hakkında Aklınıza Düşebilecek Kurtlar

 • İngilizce özel ders almak istiyorum. Benim için kaç saat ders yeterli olur?
 • Herkes için biçilmiş bir İngilizce özel ders saati yok elbette. Bu sorunun net bir cevaba ulaşabilmesi için bazı değişkenleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Öncelikle seviyeniz ne durumda onu bilmelisiniz. Neden İngilizce öğrenmek istiyorsunuz bunu da bilmelisiniz. Özel dersle İngilizce öğrenmek size göre bir öğrenme tarzı mı bunu da hesaba katmalısınız. Seçtiğiniz öğretmenle anlaşabiliyor musunuz, verdiği ödevleri sorumlulukları yerine getiriyor musunuz? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar alacağınız ders saatini düşürür ya da yükseltir.

 

 • Online özel ders almak mı daha verimlidir yoksa öğretmenle gerçek bir ders ortamında ders almak mı?
 • Online eğitim size zaman kazandırabilir ve uluslararası anlamda daha fazla milletten hocayla karşılaşabilmenizi sağlar. Yaşadığınız şehirde yabancı öğretmen sayısı az olabilir ve anadili İngilizce olan bir öğretmenle çalışmaya ihtiyacınız varsa online özel ders size daha yararlı olacaktır. Diğer yandan gerçek bir ders ortamında internetin kesilmesi gibi bir durum söz konusu olamaz ve böyle bir şeyin dersinizi bölmesine izin vermemiş olursunuz. Görsel ve kinestetik zekaya sahipseniz de gerçek ortamda İngilizce öğrenmeniz, ders sırasında deneyimleyebileceğiniz birçok somut aktiviteyle sizi daha ileri seviyelere taşıyabilir. Bu sorunun cevabı bazı değişkenlere bağlı olarak sizde aslında.

 

 • 4 aydır İngilizce özel ders alıyorum. Hiçbir gelişme katedemedim. Benim dil öğrenme yeteneğim yok mu?
 • Dil öğrenmek bir yetenek sayılabilir fakat bu işin %40 yetenekse %60 gibi büyük bir oranı da gayretli ve durmaksızın çalışmaktır. Dolayısıyla İngilizcede herhangi bir yol katedemediğinizi düşünüyorsanız, geliştirmeye ihtiyacınız olan dil becerilerinize hitap edecek etklinlikler yapmıyor olabilirsiniz. Dersinize giren öğretmen size özel bir ders planı hazırlamıyor olabilir. İngilizce öğrenirken gerekli çalışma ve özeni gösterirseniz kendi başınıza bile gelişme gösterirsiniz. Özel ders yoluyla bu gelişmeyi göremiyorsanız, öğretmeniniz sizin ihtiyaçlarınıza uygun biri olmayabilir. Değiştirmenizde fayda var. Aksi takdirde de kendi çalışma stilinizi değiştirmenizde var. Bir şeylerin değişmesi gerektiği kesin. 😊

 

 • Akıcı ve anlaşılır bir şekilde İngilizce konuşabilmek için anadili İngilizce olan bir öğretmen şart mı?
 • İngilizce konuşma becerinizi geliştirecek olan öğretmen değil sizsiniz. Dolayısıyla öğretmeniniz kim olursa olsun (alanında uzman biri olması kaydıyla) size sadece elinden geldiğince destek verebilecektir. Onun dışında konuşma becerisi sizin geliştirebileceğiniz bir beceri olup bol bol pratik yapmanız gerekmektedir. Anadili İngilizce olan bir öğretmen bulabilirseniz, derslerde İngilizce konuşmanızın şart olması bakımından ve iyi bir İngilizce konuşma girdisi almanız açısından size çok büyük yararı olacaktır. Onun dışında Türk olup da anadili gibi İngilizce konuşabilen öğretmenler de alanında çok başarılı olabiliyor. Bu konuda herhangi bir şart yoktur tamamen sizin paşa gönlünüz ve bütçenize kalmış bir durum.

 

 • İngilizce Özel Dersin verimli olabilmesi için günde kaç saat alınmalı?
 • İngilizce diğer branşlara göre daha az teorik ve daha az kafa yoran, daha çok pratik isteyen bir branş. Bu yüzden günde çok abartılmaması şartıyla diğer branşlara göre daha fazla alınabilir. Bu işin ortalaması günde 1-1.5 saatken, İngilizce günde 2-3 saat alınabilir. Tabii ki yapılacak aktiviteler ve işlenecek konuyla ilgili bu saatin değişiklik göstermesi gerekir elbette. Mesela bir günde 2 saat İngilizce dersi alan bir öğrenci, o 2 saatin 1 saatiyle ağır gramer konu ve testlerine maruz kalacaksa diğer 1 saat keyifli bir aktiviteyle doldurulmalı. Tamamen dengeyle alakalı. Öğretmenlerin bu dengeyi kurabilmesi öğrencinin verim alabilmesi adına önemlidir.
 • Özel ders aldığım İngilizce öğretmeninin aksanı iyi değil. Karşılıklı sohbet edebileceğim anadili İngilizce olan birileri bulabilmem mümkün mü?
 • Öğretmeninizin aksanı iyi değilse, değiştirmenizde fayda var çünkü gününüzün belli saatlerini o öğretmenle geçiriyorsunuz ve iyi olmayan bir İngilizceyi girdi olarak almanız sizin gelişmenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Onun dışında uluslararası anlamda başka arkadaşlar edinebilmeniz mümkün tabii ki. Önerebileceğimiz bir uygulama var bunun için: Tandem. Bu uygulama sayesinde güvenilir bir şekilde birçok yabancı arkadaş edinebilir, yüzyüze sohbet edemeseniz bile, birbirinize ses kaydı, fotoğraf yollayabilir ve telefondan konuşabilirsiniz. Bunun da size oldukça yararı olacaktır.

1 thought on “İngilizce Özel Ders Almak İsteyenler İçin Yararlı Bilgiler”

 1. Çok fazla kursa gittim fakat A2 den yukarı çıkamadım en son özel ders almanın iyi bir çözüm olacağını düşündüm Kartal’da oturuyorum tavsiye edeceğiniz bir öğretmen var mıdır teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.