ingilizce özel ders almak isteyenlere yararlı bilgiler
İngilizce Öğreneceklere Tavsiyeler

İngilizce Özel Ders Almak İsteyenler İçin Yararlı Bilgiler

Eğer İngilizce öğrenmek ve bunu özel ders yoluyla yapmak istiyorsanız, öncesinde merak ettiğiniz birtakım püf noktaları olacaktır. Yabancı hocadan mı ders almak daha iyidir yoksa Türkçe konuşan birinden mi? Faydalı bir İngilizce özel ders programı nasıl olmalı? Doğru özel ders öğretmenini nereden bulurum ve nasıl karar veririm?

Kendisi için en faydalı İngilizce özel dersi arayanlar için, yazımızda doğru özel dersi bulmanın püf noktalarına değindik.

Öncelikli olarak aklımıza ilk gelen soru; “İngilizce özel ders almak yararlı mı?”

İngilizce özel ders almak, grup derslerine göre birebir olacağı için öğrenmeniz açısından daha faydalı olacaktır. Kendi hızınıza, tarzınıza ve ilginize göre özel ders hocanızla anlaşabilir, kendi programınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Bununla beraber, İngilizce özel ders almak bütçe olarak grup derslerine ya da İngilizce kurslarına göre daha maliyetli olacaktır. Eğer bütçeniz uygunsa ve özel dersin sizin için en doğru seçenek olduğunu düşünüyorsanız, aldığınız dersten en iyi faydayı sağlamak için hocanızla beraber bolca pratik yapabilirsiniz, kendi ilerleme hızınıza göre ödevler yapabilir ve kitaplar okuyabilirsiniz. Böylelikle, beklediğinizden çok kısa bir zamanda İngilizce’nizi geliştirme fırsatı bularak hem profesyonel hem de günlük konuşmada başarılı şekilde İngilizce bilginizi gösterebilirsiniz.

Tabii, tüm bunları en doğru ve en yararlı şekilde alabilmeniz için, doğru hocayı seçmek de bir o kadar önemli.

Kimden İngilizce Özel Ders Almalıyım?

ingilizce öğren

İngilizce özel ders hocanızın sizin dil kapasitenizi anlaması, size uygun program çıkarabilmesi ve sizin için en doğru yöntemleri belirlemesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bir diğer nokta da, “İngilizce bilmek” ve “İngilizce öğretmek” konularının birbirinden tamamen farklı iki özellik olduğunun farkında olmanızdır. Yani, hocanız çok iyi İngilizce konuşuyor olabilir ama bu onun doğru metotlarla size İngilizce öğretebileceğini kanıtlamamaktadır.

Bunun için, ilk önerimiz bir deneme dersi veya ön görüşme talep etmeniz olacaktır. Böylelikle, hocanızla aranızda kimyanın nasıl olacağını rahatlıkla ölçebilirsiniz.

Bulunduğunuz mekan seçimi de oldukça önemli bir kriter. Dersi kendi evinizde mi alacaksınız yoksa hocanızın evine mi gideceksiniz? Eğer vakit açısından kayıp yaşamak istemiyorsanız, belki de Skype gibi online yöntemleri deneyeceksiniz. Bu, tamamen sizin kişisel tercihinize ve öğrenme yolunuza bağlı olarak değişecek bir şey. Eğer online olarak almak isterseniz, iki taraf için de büyük bir zaman tasarrufu sağlamış olacaksınız ancak burada önemli olan bir nokta var; sizin konsantrasyonunuz. Eğer bilgisayar başında hocanızla iyi bir iletişim kurabileceğinizi düşünüyorsanız, bu yöntem sizin için oldukça yeterli olacaktır.

Bir başka soru ise; yerli ya da yabancı hocadan İngilizce özel ders almak yönünde olacaktır. Yerli hocalar birtakım isteklerinizi iletme konusunda daha kolay iletişim sağlayabileceğiniz bir kaynak olacakken, yabancı hocalar size direkt “native speaker” (yerel dil) gibi İngilizce öğretebilirler. Özellikle, İngilizce öğrenim amaçlarınızdan biri yurt dışına seyahatlerinizde kolaylık sağlamak ve oradaki insanlarla kolayca iletişim kurmaksa yabancı hocanızla gerçekleştireceğiniz dersler daha yerel bir öğrenime sahip olmanızı sağlayacaktır. Yerli hoca bulmanız ve ulaşmanız açısından daha kolay olacaktır ve istediğiniz kadar mülakat yaparak içinize sinen bir hocayla başlamanız daha kolay olacaktır. Burada özellikle dikkat etmenizi isteriz ki, İngilizce öğrenmeye yeni başladıysanız, tavsiyemiz yerli hoca seçmeniz yönünde olacaktır. Ücretler hocaya göre değişiklik gösterirken, öğrenciden özel ders almak bütçeniz açısından en uygun seçenek olacaktır. Burada da, hoca seçerken yeniden tekniklerine ve bilgisine dikkat etmeniz gerekecektir.

İngilizce Özel Ders Alırken Kullanılacak Materyaller ve Kaynaklar

Özel ders hocanız, sizi en uygun kaynaklarla ve materyallerle tanıştıracaktır. Bunların dışında, evde kendiniz de pratik yapmak isterseniz kitapevlerinde veya internette kolaylıkla bulacağınız bu kaynaklar size oldukça yardımcı olacaktır;

Daylight İngilizce Eğitim Seti:

Oldukça popüler olan bu eğitim seti dershane ortamında çekilmiş olması ve alanında uzman kişiler tarafından derslerin verilmesiyle oldukça faydalı bir içerik sağlıyor.

Gramerden, kelime bilgisine farklı seviyelerde İngilizce öğrenmek isteyenler için geniş bir set sunan Daylight, evde kendi kendinize pratik yapmanızı kolaylaştırıyor. Yaklaşık bir saat uzunluğundaki İngilizce özel ders videoları basit anlatımıyla İngilizce öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

Rosetta Stone:

Uzun senelerdir, dil alanında eğitim paketleri hazırlayan Rosetta Stone hem oldukça eğlenceli hem de oldukça bilgilendirici.

Birçok dilde hizmet veren Rosetta Stone, içinde barındırdığı hikaye anlatıcılığı sayesinde İngilizce öğrenmeye yeni bir boyut da getiriyor.

İnternet sitesi üzerinden ücretlerini öğrenebileceğiniz ve sipariş verebileceğiniz Rosetta Stone, sadece bilgisayar programı olmayıp mobilde de kullanımıyla öğrenmeyi her an, her yerde mümkün kılıyor.

Rosetta Stone

Easy English A’dan Z’ye İngilizce Eğitimi:

Limasollu yayınlarından çıkan bu set, hem DVDlerle hem çalışma kitaplarıyla hem de setin yanında hediye olarak verdiği 6 aylık online eğitim paketiyle, İngilizce öğrenmek isteyenlere kapsamlı bir kaynak sunuyor.

İngilizce’nizi videolarla ve çalışma kitaplarıyla destekleyebilir, evde kendiniz kolayca İngilizce öğrenebilirsiniz.

Easy English Seti

Tell Me More:

Diğer kaynaklara göre daha pahalı bir set olan Tell Me More, her seviyeden İngilizce öğrenimini destekliyor. Amerikan ve İngiliz ingilizcesi seçenekleriyle ve ayrıca dört dil seçeneğiyle size birden çok dil öğrenme fırsatı sunarken, canlı eğitimleriyle İngilizce eğitimini daha interaktif bir hale getiriyor.

6 CD’den oluşan ve kendi programınızı oluşturabildiğiniz set, düzenli çalıştığınız takdirde oldukça faydalı olacaktır.

İngilizce özel ders öğrenimini eğitim setlerinden biriyle tamamlamanın, şüphesiz en büyük artısı kendi zamanınıza ve hızınıza göre adapte edebilmeniz. Esnek zaman seçeneğiyle kendi programınızı oluşturarak, dilediğiniz zamanda videoları izleyebilir, sesli kaynakları dinleyebilirsiniz. Burada tek büyük eksi, hocayla birebir iletişim kuramayacağınızdan aklınıza takılan soruları direkt iletemiyor olacak olmanızdır ve bu sorulara yanıtı kendiniz bulmanız gerekecektir.

Kitaplarla geliştirdiğiniz İngilizce’niz içinse, sorularınıza kaynak üzerinden cevap bulabilirsiniz. Eğer bu kaynakların yanında özel dersle de kendinizi destekliyorsanız, sorularınızı direkt hocanıza da sorabilirsiniz.

Bunların yanında, pratik yapmak dil öğrenmedeki kilit noktalardan biri. Bol bol İngilizce kitap okuyarak, film/dizi izleyerek ve İngilizce şarkılar dinleyerek hem kendinizi hem de İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce Konuşma Üzerine Özel Ders:

Tek taraflı öğrenilmesi en zor olan konu, İngilizce konuşma olacaktır. Bol pratik gerektiren ve alanında uzman birinden destek alınması şart olan bu alanda kelimelerin doğru okunuşunu ve telaffuzunu öğrenmeniz en kritik iki nokta olacaktır.

Videodaki gibi hocanızla karşılıklı diyalog kurmanız, konuşma hızınızı ve yeteneklerinizi geliştirmede yardımcı olacaktır. Konuşma öğreniminin mutlaka iki taraflı olması gerekmektedir.

Hocanıza hangi konuda konuşma seviyenizi arttırmak istediğinizi paylaşırsanız, size ona uygun bir program sunacaktır ve sizinle beraber pratik yapacaktır.

İngilizce Özel Ders Ücretleri

Şehir Ortalama Ücret/ Saat Ders Süresi
İstanbul 120 tl 1-2 saat
Ankara 80 tl 1 saat
İzmir 60 tl 1 saat
Adana 50 tl 1 saat
Bursa 70 tl 1 saat
Antalya 70 tl 1 saat

Hangi İngilizce Özel Ders Sizin İçin Daha Uygun Olacaktır?

Kurs mu yoksa evde özel ders mi? Online mı yoksa yüz yüze mi? Günümüz gelişen teknolojisiyle beraber, online kurslar çok daha etkili olmaya ve başarılı performanslar sergilemeye başladılar. Öğrencisini anlayan ve ona göre program sunabilen online platformlar, tamamen öğrencinin hızına ve zamanına göre adapte edilebilmeleriyle de, kolay ve hızlı bir çözüm haline geliyorlar.

Kendi ihtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz birçok online platform bulunuyor;

Duolingo: Küresel çapta hizmet veren uygulama, İngilizce dahil birçok dilde öğrenimi kolaylaştırıyor. Daha çok basit ve günlük kullanıma odaklanan uygulama, özellikle kelime dağarcığını genişletmek isteyenler için iyi bir seçenek olacaktır.

Konuşarak Öğren: Yabancı hocalardan alabileceğiniz uzman dersler sayesinde kendinizi hızla geliştirmenizi sağlayan Konuşarak Öğren, 24.000’den fazla aktif öğrenci sayısıyla faydasını kanıtlıyor. Özellikle en mühim ve en zor konu olan konuşmaya odaklanmasıysa, onu diğer platformlardan ayrı kılıyor. Konuşarak Öğren’le hem kendi programınızı belirleyebilir hem de derslerin uzunluğunu siz seçebilirsiniz.

Voscreen: Kısa videolarla kendi kendinize İngilizce öğrenmenizi sağlayan platform, eğlenceli ve ücretsiz olmasıyla dikkat çekiyor.

Her gün, 7 kelimeyi gifler üzerinden öğreten mobil uygulama, hem eğlenceli bir içerik sunuyor hem de günlük limitiyle kelimelerin hafızada kalmasını kolaylaştırıyor.

Hangi Türde İngilizce Dersi Sizin İçin Doğru Olacaktır?

Baştada bahsettiğimiz gibi, burada niçin İngilizce öğrenmek istediğinizi belirlemeniz çok önemli. Yurtdışında eğitim programları içinse IELTS ya da TOEFL özel dersleri sizin için uygun olacaktır.

Profesyonel hayatınızda daha rahat iletişim kurmak ve sunum yapmak isterseniz, dil bilgisinden kelime bilgisine geniş bir kapsam sunacak olan YDS özel dersleri hem bu alanda kendinizi geliştirmenize, hem de Türkiye’de doktora için yeterlilik kazanmanıza sebep olacaktır.

LYS İngilizce özel dersleri ise, daha temel bilgilerinizi oturtmanıza, üniversite sınavlarına hazırlanmanıza yardım edecek ve İngilizce serüveninizin önemli ve gerekli bir adımı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir