ingilizce kurs mu özel ders mi
Soru & Cevap

İngilizce Kurs mu Özel Ders mi?

Yabancı dil öğrenmek için farklı seçenekleriniz olduğunu biliyorsunuz. İngilizce kurs programlarına katılmak genel olarak tercih edilen bir yöntemken, İngilizce özel ders ile etkili sonuç alabilmek de elbette mümkün olabiliyor. Bu yazıda kurs ve özel ders konseptlerini karşılaştıracağım.

Her iki tarzın da kendine göre iyi ve kötü tarafları var. Kurs, seviyenizi diğer insanlara göre kıyaslama konusunda yardımcı olurken özel ders ise birebir olmasından dolayı konsantrasyonunuzu en yüksek seviyede tutmanızı sağlar.

İngilizce Kurs

İngilizce kurs merkezleri; genellikle toplu eğitim için kurulan özel öğretim kurumlarıdır. Bu kurumlarda eğitim ve öğretim çoğunlukla gruplar halinde verilir. Derslerin toplu halde yapılmasına ek olarak özel kurslarda öğrencilerin seviyelerine uygun kurlara yerleştirilmemesi ve başarısız olmasına rağmen bazı öğrencilerin kur sınavlarından geçirilmesi için öğretmenlere yapılan baskı bu kurumlardaki eğitimin kalitesini düşürmektedir. Bu da insanların paramızın karşılığını alamıyoruz refleksiyle özel dersi online İngilizce kursu gibi alternatiflere yönelmesine sebep olmakta.

İngilizce Kurs programlarının ulusal milli eğitim politikalarının standartlarına uygun olma koşulu vardır. Bakanlık hükümlerine bağlı çalışan hiçbir resmi kurs, bakanlıkça onaylanmayan müfredatları kullanamaz. Bunun yanı sıra, kurs programı başladığında, kursun hangi ünitelerinin hangi haftalarda işleneceği belirlenip, resmi kayıt altına alınır. Yani, İngilizce kursu veren öğretmenlerin, konuları esnetme ve/veya kişiye özel değişiklikler yapma imkanı oldukça kısıtlıdır. Ayrıca kaçıracağınız dersin telafisi de standart programda mümkün olmayacaktır.

Yani, İngilizce Kurs programları, okullarda olduğu gibi ilerler ve burada eğitimden verim alabilmeniz, programa tam anlamı ile uymanız koşuluyla mümkün olabilir. O zaman bile hocanızın birikimine bağlı olarak belli konularda eksik kalmanız kaçınılmaz.

İngilizce kurs mu özel ders mi?

İngilizce Özel Ders

İngilizce özel ders ise, bu dili ileri seviyede bilen veya İngilizce öğretmenliği okumuş kişilerin bireysel olarak verdikleri bir hizmettir. Elbette anadili İngilizce olan ve özel ders veren eğitimenler de bulunur. Ancak, bu kişilere ülkemizde erişmek bazen zor olabilir. Genellikle iyi eğitimli Türkiyeli hocalardan özel ders alınır ve açıkça ifade etmek gerekirse İngilizce özel ders; kurslara göre biraz daha maliyetli olmasına rağmen, elde edilen verim özel kurslarla karşılaştırıldığında oldukça yüksektir.

Özel ders, kişiye özeldir. Programın belirlenen bir süresi olmadığı gibi, öğrencinin hızına göre ilerleyip yavaşlayabilir. Ayrıca, kurs programlarında başarılı sayılma oranı %60 iken, özel derste %100’e ulaşmak için eğitim alınır.

Ancak elbette özel derslerin bazı riskleri de yok diyemeyiz. Örneğin, özel ders veren öğretmenin hiçbir denetim mekanizmasına tabi olmaması sizin için bir risktir. Onlara referansla ulaşıyorsanız, risk faktörünü azaltıyor olursunuz. Diğer taraftan yine de bu kişilerin resmi bir taahhütleri olmadığından eğitimin sonuçları; öğretmenin nitelikleri ve iyi niyeti ile doğru orantılı olacaktır.

Oysa kurslarda eğitmenler denetim altındadır. Zaten müfredat sistemi de bu yüzden uygulanır. İngilizce özel ders veren öğretmen hiç kimseye rapor vermezken, İngilizce kurs öğretmenleri her dersin raporunu amirlerine verirler. Tabi bu raporların da gerçek bilgiye uygunluğu tartışmaya açıktır.

Özel ders mi kurs mu?

İngilizce özel dersler ölüyor mu?

Sonuç olarak; “İngilizce kurs mu özel ders mi?” sorusunun aslında tatmin edici bir cevabını verebilmek oldukça zordur. Eğer ana dili İngilizce olan ve referansları tarafından açık kaynaklarda önerilen eğitimcilere ulaşamıyorsanız, özel ders riskli sayılabilir.

Tabii şimdi başka alternatifleriniz olduğundan da bahsetmek gerekir. Örneğin Online Özel ders veren öğretmenlerin bir araya geldiği ve öğrencileri tarafından özel puanlama mekanizmaları ile değerlendirildiği bir platform; ihtiyacınızı karşılayabilir. Üstelik online İngilizce kurs programlarında, Amerikalı ve İngiliz eğitmenlerle çalışma fırsatınız da var.

Online özel ders veren kurumlar ve kişilerden eğitim almak ekonomik olarak da daha avantajlı olabilir. Tüm bu bilgiler ışığında kendi tercihinizi yapıp, kendi ihtiyacınıza en uygun seçeneği belirlemelisiniz.

İngilizce kursu arayanlar için tavsiyelerimi paylaştığım yazıyı okumak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.