Duolingo İnceleme
İngilizce Uygulama İncelemeleri

Duolingo Detaylı İnceleme

İngilizce Macerası içerisinde yolu İngilizce öğrenmeden geçen sizler gibi onbinlerce kişinin sorularını elimden geldiğince yanıtlamak, kendi bilgilerim ve tecrübelerimle olabildiğince size bilgi vermeye ve yol göstermeye çalışıyorum. En sık gelen sorulardan bir tanesi de ülkemizde popüler olan İngilizce öğrenme uygulamalarıyla ilgili olarak hangi uygulama, ne zaman ve nasıl kullanılmalı sorusu oluyor.Ben de daha önce sizlerle İngilizce Sözlük Uygulamaları ve İngilizce Kelime Uygulamaları yazımda bahsettiğim uygulamalara ek olarak tek tek İngilizce öğrenmeyle ilgili olan uygulamaları ele almak istedim. Bu yazı dizisinde ilk konuğumuz elbette Duolingo 🙂

Duolingo Türkiye’de hemen herkesin bildiği ve sevdiği bir uygulama. Bilmeyenler için Duolingo’nun Google’ın da parçası olduğu bir şirket olduğunu söyleyelim. İnternet üzerinde dolaşırken bir form doldurmak istediğinizde karşınıza çıkan güvenlik sorularının mucidleri aynı zamanda Duolingo’nun da kurucuları. Arkasındaki bütün bu hikayeyi bildiğinizde Duolingo’nun nasıl çalıştığı ve neler yaptığını anlamak sizin için daha etkili ve kolay olacak. Bunun için de benim önerim ilk olarak aşağıdaki TED konuşmasını izlemeniz.

Duolingo Nasıl İndirebilirim?

Duolingo bildiğiniz gibi ücretsiz bir uygulama. İndirmek için ise farklı internet sitelerine veya indireceğiniz kaynağını bilmediğiniz APK dosyalarına hiç ihtiyacınız yok. Eğer Android işletim sistemli bir akıllı telefon kullanıyorsanız Google Play mağazasına, iOS işletim sistemli bir akıllı telefon kullanıyorsanız ise App mağazasına giderek resmi Duolingo uygulamasını indirebilirsiniz.

Uygulamanın tamamen ücretsiz olduğunu ve işletim sisteminize göre ilgili olan uygulama mağazalarından ücretsiz olarak indirebileceğinizin tekrar altını çizelim. Duolingo’yu kullanmak için farklı bir APK dosyası veya 3. parti tanımadığınız bir internet sitesine girmenize gerek bulunmuyor.

Duolingo Faydalı mı?

Bana en çok soru gelen konu Duolingo faydalı mı konusu. Sanırım bunun nedenlerinden bir tanesi Duolingo’nun gelenekselleşmiş bir dil eğitimi yerine daha dinamik ve farklı bir yapı ile İngilizce öğrenmenize yardım ediyor olması ve bu durumda sizin hiçbir şey ezberlemiyorum, dil kuralları, cümle yapıları yok. Bu durumda İngilizce öğrenilebilir mi? sorusunu kendinize soruyor olmanız diye düşünüyorum.

Öncelikle Duolingo uygulamasını kurduğunuzda size iki seçenek sunuyor. Bu seçenekler;

a. Hiçbir şey bilmiyorum ve İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlayacağım.

b. Belirli bir seviyede İngilizce biliyorum. İngilizce seviyemi belirle ve İngilizcemi geliştir.

Duolingo İnceleme
Duolingo İnceleme

Yapmış olduğunuz bu seçime bağlı olarak da uygulama içerisinde karşınıza çıkacak olan içerikler belirleniyor. Sonda söylemem gerekeni başta söyleyecek olursak eğer İngilizce seviyeniz gerçekten sıfırsa, gerçekten sıfırdan başlayacaksanız Duolingo sizler için gerçekten çok iyi bir alternatif olabilir.

İngilizce öğrenmeyi aslında ana diliniz gibi size sıfırdan başlatıp, görseller ve Türkçe anlamlarıyla beraber takip edebilirsiniz.

Duolingo İngilizce Kelime Öğrenme

Bu yapısına ek olarak her kelime için İngilizce kelimelerin okunmasını da öğrenebilirsiniz ve her ilerleme noktasındanda size testler yaparak anlık öğrendiğiniz konuları daha kalıcı kılmaya yardım ediyor.

Peki sorunlar nerede baş gösteriyor?

Bu uygulama ile sıfırdan başlayıp belirli bir seviyeye kadar çok rahat ve sıkılmadan eğlenceli şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz. Fakat bu pratikler ve öğrenme metotları bir seviyeye geldikten sonra artık sizin için sıkıcı olmaya ve seviyenizi bir sonraki adıma geçirme noktasında sizi zorlamaya başlayabilir. Bu yüzden eğer seviyeniz başlangıç noktasında ise kesinlikle Duolingo’yu seveceğinizi ve sizin için çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Bununla beraber İngilizce seviyeniz orta seviyeye yaklaştığında artık uygulamayı takip etmek size sıkıcı gelebilir. İngilizce seviyenizi de geliştiremeyebilirsiniz.

Yeni uygulama inceleme yazılarımızla serimize devam edeceğim. Bu sırada İngilizcemi belirli bir seviyede biliyorum fakat geliştirme noktasında yardıma ihtiyacım var diyorsanız İngilizce Geliştirme Rehberi yazıma göz atmanızı öneririm 😉

3 thoughts on “Duolingo Detaylı İnceleme”

  1. Uzun zamandır kullanmakta olduğum , aynı cümle ve kelime yapılarını farklı ve düzenli tekrarlar ile aklınızda tutacak aynı zamanda yeni kelimeler öğrenecek ve bunları cümle içerisinde sürekli kullanacaksınız.Cümle oluşturma ve belirtilen cümleyi sesli okuma gibi opsiyonlara sahip bu yüzden kesinlikle ingilizcenizi belirli bir seviyeye kadar geliştirebilirsiniz.

  2. 42. Üniteden sonrası yok mu. Ayrıca 35. Ünitenin 6. Seviyesi açılmıyor hata veriyor. Plus üyelik aldim. Açilmayacaksa iptal etmek zorunda kalacağım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.