İngilizce Uygulama İncelemeleri

Cambly – Konuşarak Öğren Karşılaştırması

İngilizce konuşmak isteyenler için şu an en popüler iki uygulama var. Cambly ve Konuşarak Öğren. Her ikisi için de inceleme yazılarımı daha önce paylaşmış olsam da gelen mesajlar sonrasında bu iki uygulamayı karşılaştırıp, sizlerin karar vermesini kolaylaştırmak istiyorum.

Öncelikle eğer daha önce okumadıysanız Cambly incelememi ve Konuşarak Öğren incelememi ayrı ayrı okumanızı tavsiye ederim.

Uygulamalara geçmeden önce İngilizce öğrenme süreci nasıl bir süreç kısaca tekrar buna bir bakalım. Çevremde İngilizce öğrenmede zorlanan birçok kişi var.

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK ÖZEL BİR ZEKA VEYA YETENEK GEREKTİREN BİR SÜREÇ DEĞİLDİR. 

İlk olarak bunun altını net bir şekilde çizmek istiyorum. Eğer dil öğrenmenin nasıl gerçekleştiğini araştırırsanız dilin çok doğal bir şekilde öğrenildiğini, matematik veya fen alanlarının aksine her insanın her dili doğru bir çalışma ile öğrenebileceğini keşfedersiniz. Bu konuda en beğendiğim sunumlardan bir tanesi Lýdia Machová tarafından TED’de yapılan “Yeni Bir Dil Öğrenmenin Sırları” sunumu. Ona da ayrıca bir göz atın.

İngilizce öğrenme süreci özel bir zeka veya yetenek gerektirmiyorsa ihtiyacınız olan şey nedir?

PRATİK. 

Bu kadar basit. Uzun eğitim yıllarında sürekli İngilizce dersleri olmasına rağmen hala İngilizce öğrenmede zorlanıyor olmamızın da tek sebebi bu.

Dil bilgisi kuralları, çekimler, çeviri yaparak öğrenmeye çalışmakla geçen yıllar sonucunda hiçbir pratik kazanmadan, dil öğrenmenin keyfini alamadan sıkıcı zamanlar geçiriyoruz.

Sorun İngilizce öğrenmeye çalışırken kullandığımız yöntem.

İngilizce ismi “Delibrate Practice” olarak geçen bir yöntem var. Bu yöntemin size önerdiği şey düzenli olarak artan bir tempo ile pratik yapmanız.

The Flow Modeli ve Delibrate Practice

Önemli nokta: Her gün benzer şeyleri tekrar etmek değil, tempoyu artırarak pratiğe devam etmeniz!

Örneğin fitness yapmak ve vücudunuzu geliştirmek istiyorsunuz. 5KG ile her gün 3 set 15 kez çalışmaya devam etmek sizi bir noktaya kadar geliştirir fakat bir noktada artık sürekli bunu yaparak kendinizi geliştiremezsiniz. Artık set sayısını artırmanız, çalıştığınız ağırlığı artırmanız gerekir.

İngilizce öğrenme ve konuşma için de bu aynen geçerli. Zaten bunu yapmadan keyif almanız imkansız.

Düzenli pratik yapmak, bu pratiği yaparken de sürekli olarak üzerinde çalıştığınız konuyu daha ileriye taşımanız gerekli.

Bunu söyledikten sonra şimdi Cambly ve Konuşarak Öğren’i karşılaştırabiliriz.

Cambly üzerinde beğendiğim noktalar neler?

Online olarak İngilizce konuşma pratikleri yapabiliyorsunuz. Dünyanın hemen her yerinden farklı farklı kişilerle İngilizce konuşuyorsunuz.

Konuşarak Öğren üzerinde beğendiğim noktalar neler?

Konuşarak Öğren kendi eğitmenleriyle online eğitim veriyor. Seviyenize göre bir ders programı var ve bu ders programıyla günlük olarak derslerinizi işleyebiliyorsunuz.

Cambly ve Konuşarak Öğren Nerede Ayrışıyor?

Bu iki benzer platformun birbirinden ayrıştığı bazı noktalar var.

1. Eğitmenler

  • Cambly üzerinden dünya üzerinden farklı eğitmenlerle görüşebiliyorsunuz.
  • Konuşarak Öğren Amerikadaki ofisindeki eğitmenleriyle eğitim veriyor.

2. Ders İşleme

  • Cambly üzerinde derse katılmak için uygun olan eğitmenler arasından seçim yapıp, eğitmen de uygunsa derse katılıyorsunuz.
  • Konuşarak Öğren eğitmenleri kendi çalışanları olduğu için ders programınızı belirleyip, ders saatinizi seçtikten sonra eğitmen sizi arıyor.

3. Koçluk

  • Cambly üzerinde daha rahat bir ortam var. Eğitmeninizi ve derslere katılımınızı kendiniz seçebiliyorsunuz.
  • Konuşarak Öğren’de derslere başladığınızda bir danışman size atanıyor. Seviyenize ve gidişinize göre eğitim programınızı, eğitmeninizi ve programdaki diğer kaynaklara size yönlendiriyor.

4. Ders Materyalleri ve Uygulamalar

  • Cambly üzerinde eskiden ders materyalleri olduğunu hatırlamıyorum. Fakat şu anda çeşitli konularla ilgili sunumlar eklenmiş. Dolayısıyla seçtiğiniz eğitmenle o sunum üzerine konuşabiliyorsunuz.
  • Konuşarak Öğren’de seçtiğiniz pakete ve seviyenize göre ders kitapları programınıza yükleniyor. Derslerde bu programa göre ilerleyebiliyorsunuz. (Serbest konuşma da tercih edilebilir fakat ben kesinlikle tavsiye etmiyorum.) Ders sonrası eğitmenlerin notlar verdiği ve o derse ait değerlendirmeler yaptığını biliyorum.

Sonuç

Delibrate Practice yapmak istiyorsanız Konuşarak Öğren sizin için daha cazip bir alan olabilir. Eğitmenlerin kadrolu olması ve sizi düzenli araması, ders programının takibi ve konuştuğunuz konuların sürekli ileriye gitmesi sizi “Delibrate Practice” yapmaya zorluyor.

İngilizcem zaten iyi, sadece belirli zamanlarda kısa pratikler yapmak istiyorum derseniz Cambly daha mantıklı bir tercih olabilir. Cambly üzerinden eğitim alırken özellikle Amerika veya Birleşik Krallıklar üzerinde yaşayan ve ana dili İngilizce olan eğitmenlerden randevu almanızı tavsiye ederim.

Fakat şunu unutmayın ki hangi platformu seçerseniz seçin başarı sizin başarınız. Çevreme bu konuyu anlatırken ben sürekli olarak spor salounundan örnek veriyorum.

Daha fit ve sağlıklı vücuda kavuşmak için özel bir zekaya, çok özel bir becerilere ihtiyacınız yok. Diyetinize özen gösterip, düzenli olarak spor yapmanız yeterli.

Aynısı İngilizce için de geçerli. Çok özel bir yeteneğe/zekaya sahip olmanız gerekmiyor. Tek ihtiyacınız olan şey düzenli olarak pratik yapmak, pratik yaparken yaptığınız pratiğin de sizin seviyenizle birlikte zorlaşması…

Yeni bir dil öğrenmek zevkli ve keyifli bir süreçtir. Eğer zevk ve keyif alamıyorsanız süreçle ilgili, beklentilerinizle ilgili büyük bir hata vardır…

Türkiye’de faliyet gösteren diğer İngilizce konuşma uygulamaları için buraya tıklayın.

Yeni yazılarda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.