İngilizce Uygulama İncelemeleri

Cambly Detaylı İnceleme

İngilizce Macerası üzerinde sizlerle İngilizcenizi geliştirme yolculuğunda karşınıza çıkabilecek bütün konuları değinmeye çalışıyorum. Daha önce sizden gelen sorularla İngilizce Nasıl Öğrenilir? konusunu ele almıştık. Sonrasında da sizlerden gelen sorulara göre uygulama incelemelerine başlamıştık. Burada da Duolingo ve Memrise uygulamalarının incelemesini sizler için karşılaştırdık. Bugün ise sizlerden çok fazla talep gelen bir uygulamanın incelemesini sizlerle paylaşacağım: Cambly.

Cambly sanırım birkaç yıldır Türkiye’de. YouTube üzerinde benim gibi zaman geçirmeyi seven birisiyseniz Cambly’yi en az birkaç kez farklı reklamlarıyla görmüş olabilirsiniz. Duolingo ve Memrise gibi uygulamalardan Cambly biraz daha farklı bir uygulama. İndirmek için Android kullanıyorsanız buraya, iOS kullanıyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Uygulama içerisinden ücretsiz olarak başlangıçta bir ders alabiliyorsunuz. Bu derste uygulama içerisinden canlı olarak eğitmen ile bağlanıp, ilk İngilizce konuşma deneyimini yaşayabiliyorsunuz. Eğer daha önce online olarak İngilizce görüşmediyseniz tamamen yabancı birisiyle İngilizce konuşma konusunu mutlaka deneyimlemenizi öneriyorum 🙂 Sizler için çok faydalı olacaktır.

Daha önce Duolingo ve Memrise uygulamasını incelemiştik. Bu uygulamalarda canlı bir ders yoktu. İçerisinde ücretsiz ve ücretli olarak çeşitli konularda kendinizi geliştirmenizi sağlayan dersler vardı. Cambly uygulaması ise sadece İngilizce konuşmaya odaklı bir uygulama. Birebir İngilizce konuşmalar yapıyorsunuz. Standart içeriklerden sıkılmış olanlar ve yeni arkadaşlıklar arayanlar için oldukça dikkat çekici. Hemen çok sevdiğim Emrah Safa Gürkan hocamızdan bir kesit ile size nasıl çalıştığını göstereyim 🙂

Daha önce paylaştığım bir çok konuda olduğu gibi Konuşarak İngilizce öğrenme yöntemi İngilizce konusunda öz güveninizi geliştirmek ve kendinizi bir adım ileriye götürmek için oldukça verimli. Fakat bununla beraber burada dikkat etmeniz gereken konu İngilizce bilginizin ve yeteneklerinizin gelişmesi için (hemen her konuda olduğu gibi) yaptığınız çalışmanın Deliberate Practice kapsamına girmesi.

Deliberate Practice üzerine belki birkaç kitap yazılabilecek derin bir konu ve ÖĞRENME konusuyla ilgili kişilerin araştırması gerekli olan bir konu fakat burada konumuzdan çok fazla kopmadan kısaca ele alacak olursak bir konuda kendinizi geliştirmek istediğinizde yaptığınız pratiğin derinliğinin gittikçe artması gerekir. Örneğin fitness yapmak ve vücudunuzu geliştirmek istiyorsunuz. 5KG ile her gün 3 set 15 kez çalışmaya devam etmek sizi bir noktaya kadar geliştirir fakat bir noktada artık sürekli bunu yaparak kendinizi geliştiremezsiniz. Artık set sayısını artırmanız, çalıştığınız ağırlığı artırmanız gerekir.

Veya matematik öğrenmek için sürekli olarak çalışıp, matematikte kendinizi geliştirmek için de sorular çözmeniz gerekli. Fakat sürekli dört işlem soruları çözerek yıllarca çalışsanız da aslında matematik de daha ileriye gidemezsiniz.

Dolayısıyla İngilizce öğrenirken de bu konu bu şekildedir. ACI çekiyor olmanız gerekli (Ne de olsa No Pain No Gain değil mi?). Yani bildiğiniz temel seviyenin dışına çıkıp, sizin yeni şeyler öğrenmeye zorlanmanız gerekli.

Cambly Hakkında Sevdiklerim

Cambly üzerinden ücretsiz olarak ders alabiliyorsunuz. Bununla beraber sürekli olarak kampanyalar bulunuyor ve %50, %60’a varan indirimlerle çok uygun fiyatlara konuşma hakkı alabiliyorsunuz. Tüm bunları ise özellikle Covid-19 pandemisi olan bir dönemde evinizden çıkmadan yapabiliyorsunuz.

Eskiden öğretmenlerimizin bizlere sürekli söylediği yabancılarla konuşun, turistleri bulun, muhabbet edin tavsiyesini evinizden çıkmadan, düşük bir ücretle online olarak yapabiliyorsunuz.

Cambly Hakkında Şüphelerim

Öğrencilerimden de Cambly hakkında soru geldiği zaman beni düşündüren en büyük nokta sürekli olarak yukarıda da bahsettiğim Deliberate Practice konusu. Karşınızdaki kişiler sizin gibi sadece İngilizce konusunda daha çok yol almış kişiler (uygulama içerisinde Amerikan native İngilizce konuşan eğitmenler de var fakat sanırım ilgi ve zaman diliminden dolayı onlardan ders almak çok kolay olmuyor). Bu kişilerle yapacağınız görüşmeler tatil de turistlerle yaptığınız görüşme kapsamında hem özgüveninizi artırır hem de kabaca da olsa İngilizceyi artık daha çok konuşmanızı sağlar.

Fakat karşınızda profesyonel bir eğitmen olmadığını unutmayın. Öğrenmek ve kendinizi İngilizce konusunda geliştirmeyi sadece bu pratiklerle yakalamanız imkansız.

İlk başlangıçta “Hello”, “How are you?” gibi konularla temel bir giriş yapmak hiç konuşmamış birisi için yeterli seviyede olabilir fakat İngilizcenizi profesyonel anlamda geliştirmek istiyorsanız burada bir program takip etmeniz, düzenli olarak seviyenizi ileriye götürecek şekilde çalışmalar yapmanız çok kritik.

Bunun için de eğer amacınız profesyonel olarak kendinizi geliştirmek ve İngilizceyi hem konuşma açısından hem de okuma/yazma açısından öğrenmek ise sadece muhabbet odaklı bir eğitim ile bu amaca ulaşamazsınız. Mutlaka aldığınız bu eğitimi ek kitaplar, farklı uygulamalar veya dersler ile desteklemeniz gerekir.

Özellikle yurt dışına çıkmadan önce küçük pratikler yapmak için belirli bir seviyede hali hazırda İngilizce bilenler için bu uygulamanın çok faydalı ve uygun olabileceğini düşünüyorum. Fakat İngilizceniz zaten yoksa, karşınızdaki kişi profesyonel bir eğitmen olmadığı için, görüşmeler eğlenceli geçse de Deliberate Practice konusunda eksik kalacağı için bu uygulama sizler için yeterli olmayabilir.

Türkiye’de faliyet gösteren diğer İngilizce konuşma uygulamaları için buraya tıklayın. Ayrıca sizlerden gelen yoğun istek üzerine Open English İncelemesi ve Konuşarak Öğren incelemesi de yayınladım.

Yeni yazılarda görüşmek üzere.

1 thought on “Cambly Detaylı İnceleme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.