İngilizce Konuşma Uygulamaları
İngilizce Öğreneceklere Tavsiyeler

İngilizce Konuşma Uygulamaları

Son zamanlarda İngilizce konuşma uygulamalarıyla ilgili sizlerden çok fazla soru aldım. Bu yüzden güncel olarak ülkemizde faliyet gösteren ve İngilizce konuşma pratiğinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz bazı uygulamaları sizlerle bu yazıda paylaşmak istedim.

Öncelikle İngilizce Macerası hiçbir platformun reklamını yapmamaktadır. Hiçbir platform için kupon kodu, kampanya, üyelik anlaşması ve bu tarz bir anlaşma ile elde ettiği bir gelir yoktur.

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi sadece İngilizce değil dil öğrenmek çok doğal bir süreçtir. Dil öğrenmek için çok özel bir zeka türüne, çok farklı yöntemlere/araçlara veya uygulamalara ihtiyacınız yoktur.

Bir çocuğun dili öğrenirken yaptığı gibi dil öğrenmeye çalışmanız, kendi öğrenme tarzınıza göre bir plan oluşturup, bu plana sadık kalmanız gerekli olan tek faktördür. Daha önce Cambly incelemesi, Konuşarak Öğren incelelemesi ve Cambly – Konuşarak Öğren karşılaştırmalarını yazmıştım. Bu yazıları inceleyerek buradaki yaklaşımımı daha yakından görebilirsiniz.

İngilizce konuşma ülkemizde yaygın bir problem olduğu için bu alanda çok fazla uygulama var. Ben bu yazımda şu an itibariyle aktif olan ve dikkatimi çekenleri sizlerle paylaşacağım.

İngilizce geliştirme rehberinde de paylaştığım gibi uygulamalar sadece sizin İngilizce geliştirme sürecinize destek olduklarında bir anlamı var. Bu yüzden uygulamalardan bir mucize, sihir beklemeye çalışmak büyük hata olur. Uygulamaların bir sihir gibi size İngilizce konuşturabileceğini düşündüren uzman veya eğitmenler varsa lütfen öncesinde onların reklam anlaşmaları olup olmadığını kontrol edin!

 1. Cambly

  Cambly uzun süredir ülkemizde olan İngilizce konuşma uygulamalarından bir tanesi. Dünyanın her yerinden farklı eğitmenlerle sizleri bir araya getiriyor.

  İngilizce temel bilginiz var ve biraz daha pratik yapmak istiyorsanız bu uygulamayı düşünebilirsiniz.

  Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi İngilizce konuşmak, yazmak, dinlemek tekrarlı ve yoğun pratikler gerektirir. Cambly üzerinde benim beğenmediğim iki nokta var.

  İlk olarak platforma katıldıktan sonra eğitmen ile bir randevu ayarlamanız ve o randevu saatinde eğitmenin katılmasını beklemeniz gerekiyor. İlk haftalarda heyecan ile bunu yapmak biraz daha kolay oluyor, fakat zaman geçtikte burada ertelemeye, randevuları almayı unutmaya veya eğitmeninizin bir işi çıktığında ders yapamamaya başladığınızda süreç aksayabiliyor.

  İkinci olarak ise içeride hemen her ülkeden farklı farklı eğitmenler var. İngilizce konuşmanızı geliştirmek için hedeflerinize gerçekten uygun bir eğitmeni seçmeniz lazım. Burada biraz şans faktörü devreye giriyor. Çok sevdiğiniz veya beğendiğiniz bir hoca olduğunda olabildiğince çok randevu almaya çalışın. Yoksa bir daha aynı hocayı denk getirmeniz zor olabilir.

  Daha detaylı bilgi için Cambly inceleme yazıma göz atabilirsiniz.

 2. Konuşarak Öğren

  Konuşarak Öğren sanırım bu alanda benim tanıdığım ilk uygulamaydı. 2010 yılında bir arkadaşım bahsetmişti.

  Hem Konuşarak Öğren’den hem de Cambly’den eğitim alan arkadaşlarım var. Aradaki temel farklar basitçe şu şekilde.

  a. Konuşarak Öğren’de dersler sesli olarak gerçekleşiyor. Cambly’de ise eğitmen ile görüntülü olarak görüşüyorsunuz. Eğer amacınız konuşma yeteneğinizi geliştirmek ise görüntülü görüşme yoğun pratik yapmanızı zorlaştırabilir. Örnek vermek gerekirse lower demek yerine elinizle aşağı gösterdiğinizde eğitmeninize lower demek istediğinizi anlatmış oluyorsunuz. (No pain no gain)

  b. Konuşarak Öğren içerisine eğitmen olarak dışarıdan girmeniz mümkün değil. Eğitmenler kadrolu çalışıyor. Bu yüzden ders gün ve saatlerinizi belirledikten sonra eğitmeniniz o saatte direkt olarak sizi arıyor. Burada randevu alma, eğitmen bulma vs düşünmeniz gerekmiyor. Eğitimde devamlılık sağlamak açısından bunu olumlu buluyorum.

  c. Konuşarak Öğren’de Türkiye ofisinde bir eğitim koçunuz oluyor. Bu eğitim koçu ile iletişim halinde kalabiliyorsunuz.

  Daha detaylı bilgi için Konuşarak Öğren inceleme yazıma göz atabilirsiniz.

 3. Open English

  Open English, Google araştırmalarıma göre Florida merkezli bir uygulama. Bir dönem Türkiye’de faaliyetlerinin yavaşladığını hatırlıyorum. Fakat son dönemde tekrar aktifler.

  Open English uygulaması üzerinde iki farklı türde konuşma dersleri alabiliyorsunuz. Daha ekonomik dersler almak isterseniz grup derslerine katılabilirsiniz. Fakat birebir ders alabilme imkanı da var.

  Benim burada önerim genel olarak grup dersleri yerine birebir olan dersleri seçmeniz. Grup derslerinde ne kadar eğitmeniniz özen gösterirse göstersin birebir de olduğu kadar sizinle ilgilenme imkanı yok.

 4. İnter İngilizce

  İnter İngilizce’yi yakın zamanda bir arkadaşımın bana sormasıyla keşfettim. Türkiye’den çıkan bir mobil uygulama olarak görünüyor. Native eğitmenler, birebir uygulama üzerinden eğitmenlere erişme ve ders programı gibi temel özellikleri bulunuyor.

  Şu an fiyat olarak Türkiye’deki en ucuz İngilizce konuşma kursu (bu yazıyı 25 Haziran 2022 tarihinde yazıldı). Ücretsiz olarak üç ders imkanı var. Özellikle kendinizi denemek ve uygulamalara göz atmak amacıyla incelemenizi tavsiye ederim.

İngilizce konuşma uygulamalarını özetlemek gerekirse;

 • İngilizce konuşmak daha önce de belirttiğim gibi deliberate practice ile ancak mümkündür.
 • Bunun için en büyük sorumluluk size düşüyor. Sürekli olarak “How are you?”, “What do you do?” vs gibi temel cümleler kullanarak İngilizce konuşmanızı geliştiremezsiniz. Konuştuğunuz İngilizceden de fayda göremezsiniz.
 • No Pain No Gain: Acı Yoksa Gelişimde Yok! Sistematik olarak her gün yeni kelimeler, cümle kalıpları ve telaffuz pratikleri öğrenerek İngilizce konuşma yeteneğinizi derinleştirmelisiniz.
 • Bunu yapmaya çalışırken bir anda okyanusun derinliklerine de atlamayın. Seviyenize uygun olarak günlük çalışmalar yapın ve her gün yavaş yavaş kendinizi ileriye doğru götürmeye çalışın.

İngilizce konuşma için bunları göz önüne aldıktan sonra size yardımcı olması için en uygun olan uygulamanın hangisi olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

Hiçbir kitap, uygulama, internet sitesi size sihir gibi İngilizce konuşturamaz. Bunları kullanarak İngilizcesini geliştirecek olan sizsiniz. Bunu asla unutmayın 😉

4 thoughts on “İngilizce Konuşma Uygulamaları”

 1. Güncel bir uygulama arayan arkadaşlar İnter İngilizce uygulamasına bir baksın derim. İnter İngilizce bunlar arasında en iyilerinden bence. Eğitmenler falan oldukça donanımlı ve ilgili.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.