İngilizce Kelime Öğrenme Rehberi
İngilizce Öğreneceklere Tavsiyeler

İngilizce Kelime Öğrenme Rehberi

İngilizce öğrenmenin en temel aşamalarından biri, belki de en önemlisi yeterli kelime dağarcığına sahip olmaktır. Çünkü eğer yeteri kadar İngilizce kelime öğrenmemişsek kendimizi yazarak ya da konuşarak ifade etmekte zorluk çekeceğimiz büyük ölçüde kesindir. Bize anlatılmak istenen şey her ne ise, o konu hakkında kelime bilgimiz de sınırlı düzeydeyse işimiz hayli zor. Bu sebeple İngilizce kelime öğrenmek, İngilizce öğrenmenin altın anahtarlarından birisi.  Ancak bunu nasıl yapacağınız konusunda bir fikriniz yoksa da, üzülmeye ve kafa karıştırmaya gerek yok.

Sizler için hazırlamış olduğumuz İngilizce kelimeler rehberi sayesinde ‘’ İngilizce kelimeler nasıl öğrenir, hangi seviyelerde hangi kelimeleri bilmek elzemdir?’’gibi konuları rahatlıkla öğrenecek ve bu konulara çözüm arayacaksınız. İşte karşınızda İngilizce kelimeler rehberi…

İngilizce Kelimeler Nasıl Öğrenilir?

İngilizce öğrenmeye kelime ezberleyerek başlamak oldukça yaygın olan bir kullanım şeklidir. Aslında kelimeleri tek tek ezberlemek başlı başına kalıcı bir çözüm değildir. Asıl yapılması gereken şey, kelime ve dil bilgisinin eş zamanlı olarak öğrenilip bunların cümleler kurularak pekiştirilmesinden geçmektedir. İngilizce kelime öğrenmek size zor geliyor olabilir ve nasıl kelime öğreneceğinizi bilmemeniz çok doğaldır. Sizlere vereceğimiz birkaç küçük tüyo sayesinde, İngilizce kelimeleri rahatlıkla öğrenecek ve ezberleyeceksiniz. Hazırsanız başlayalım.

1. Kelime Öğrenme Kartları Hazırlayın

Sizlere söylemiş olduğum bu ilk İngilizce kelime öğrenme şekli, belki de en çok duyduğunuz kelime ezberleme şeklidir. Sizlere sıkça söylenmiş olması ise, aslında gerçekten çok etkili olmasından kaynaklanmaktadır. Kelime kartları hazırlamanın çeşitli yolları mevcut, kartları kendiniz hazırlayacağınız gibi çeşitli kitap evlerinden de satın almanız mümkün. Fakat hazır kartlar da edinebileceğiniz gibi, kendinize göre küçük kelime kartları da hazırlayabilirsiniz. Bir yüzünde Türkçesi diğer yüzünde İngilizcesi ve kelimenin Türkçe okunuşları olan bir kelime kartını cep boyuna uygun bir şekilde hazırlarsanız, hayatınızın her alanında bu kartları yanınızda taşıyabilirsiniz.

Bu kelime kartlarını hazırlarken, elbette seviyenize göre kelimeleri hazırlamanız önemli. Mesela, başlangıç seviyesinde olan biriyseniz, bir gün meyveleri, diğer gün sayıları, sonraki gün renkleri veya meslekleri ezberleyebilirsiniz. Ya da birazdan sizler için hazırlamış olduğumuz kelime listemizden yararlanarak, bu listedeki kelimeleri de yazabilirsiniz. Öğrenme metodunuz ise şöyle olmalı: Cebinizden bir kelime kartı çekebilir ve hangi yüzü geldi ise diğer dilde anlamını söyleyebilirsiniz veya telaffuz edebilirsiniz. Doğru bildiğiniz kartı en alta alabilir ya da apayrı bir yere koyabilirsiniz. Bu tarz kelime kartlarından yararlandığınızda öğrenme hızınızın ne kadar hızlı bir şekilde arttığına yakından tanık olacaksınız.

2. Bol Bol İngilizce Cümle Kurun

İngilizce kelime kartlarından yararlanarak birçok kelime öğrendiniz, ya da izlediğiniz herhangi bir film ya da diziden yeni bir kelime öğrenmiş olabilirsiniz. Eğer bu kelimeleri kalıcı hale getirmek istiyorsanız, bol bol kelime kurmanız çok önemli. Böylece hem kelimenin anlamını daha iyi öğrenecek, hem de kelimelerin kullanım şekillerini keşfederken, dil bilgisi kurallarınızı da pekiştireceksiniz.

3. Çeşitli Platformlarda Kelime Oyunları Oynayın

Sizler için önereceğimiz bir diğer madde ise kelime oyunları oynamak üzerinde. Bu kelime oyunlarını çeşitli şekillerde oynayabilirsiniz, dilerseniz internet veya telefon üzerinden birçok kelime öğrenme oyunu keşfedebilir ve bu şekilde yeni kelimeler öğrenebilir ve onları ezberleyebilirsiniz. Kelime oyunları oynayarak yeni kelimeler öğrenebilir, üstelik eğlenerek kelime hazinenizi genişletebilirsiniz.

4. Öğrendiğiniz Kelimeleri Sıklıkla Tekrar Edin

İsterseniz kelime kartlarından, isterseniz dizi ya da filmlerden ya da herhangi bir kelime oyunundan yeni bir kelime öğrenmiş olun, eğer bu kelimeleri sıklıkla tekrar etmezseniz asla kalıcı hale gelmeyecekler ve bir süre sonra maalesef unutulacaklardır. He yeni öğrenilen şeyde olduğu gibi, pratik yapmak çok önemlidir. Bu sebeple, yeni öğrenilen İngilizce kelimelerde de tekrar yapmak gerekmektedir. Sık sık tekrar yaptığınızda bu kelimeleri unutmamak üzere hafızanıza işleyeceksiniz. Tekrarı istediğiniz zaman yapabilirsiniz, tamamen sizin öğrenme şeklinizle alakalıdır.

5. Online Eğitim Alın

Kelime ezberlemek, cümle kurmak, konuşmak, yazmak ve dinlemek için en etkili öğrenme yöntemlerinden biri kesinlikle online İngilizce öğrenme yöntemidir. İngilizce kelimeleri öğrenebileceğiniz uygulamaları incelediğim yazıya ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bu ücretsiz uygulamalardan faydalanarak gün içerisindeki boş zamanlarınızı verimli bir şekilde geçirmeniz mümkün.

Kelime Öğrenme Yöntemleri

İngilizce Kelime Öğrenmek İçin Bilinen 6 Strateji Nedir?

İngilizce kelime ezberleme üzerine sizlere pek çok farklı bilgi verdik, İngilizce kelimeler rehberimiz boyunca da farklı bilgiler vermeye devam edeceğim.  Ancak bu maddede anlatmamız gereken İngilizce öğrenmenin bilimsel arka planını yansıtmaktadır. Yani, İngilizce kelimeleri nasıl öğrenebilir ve bunları nasıl kalıcı hale getirebiliriz, belleğimiz bize bu konuda neler söylüyor? İşte bu maddemizde size İngilizce kelime ezberleme ve ezberlediğiniz kelimeleri hatırlama ile ilgili kanıtlanmış 6 stratejiyi anlatacağız.

1. İngilizce Kelime Ezberlemek

İngilizce öğrenen herkes hayatının bir döneminde kesinlikle kelimeleri ezberlemekle uğraşmıştır. Ancak bu durum yapılması gereken temel durum değildir. Çünkü ezberlenen kelimeler belleğimizde kısa süreli olarak yer almaktadır, bu kelimeleri kalıcı hale getirmemiz için bol tekrar yapmamız oldukça elzemdir. Çünkü dümdüz bir şekilde ezberlediğiniz kelimeyi kullanamazsınız çünkü unutursunuz ama öğrendiğiniz kelimeyi rahatlıkla kullanacaksınız.

2. İngilizce Kelime Öğrenirken Bağ Kurmak

Modern kelime ve dil öğrenme teorilerinde en çok öne çıkan kavramlardan birisi ağlar ve bağlar kavramıdır. Evet, biraz karışık olduğunun farkındayız. ‘’Peki, bu ne demek? Bunun kelime öğrenmeyle alakası ne?’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Dilerseniz sorunuza hemen şöyle bir açıklık getirelim. Beyninizde her kelimenin diğeriyle bir bağ kurması söz konusu. O kelime hakkında kurduğunuz bağ, kelime öğrenme konusunda size oldukça yardımcı olacak bir etmen.  Kelimeler arasında, kullanım sıklıklarına ve birbirleriyle ilişkilerine bağlı olarak bağlar kurulmaktadır.  Mesela “kırmızı” ile “gül” ve “elma” arasındaki bağ, “kırmızı” ile “televizyon” arasındaki bağdan çok daha güçlüdür ve kelimeler bu şekilde kolaylıkla öğrenilmektedir.

İyi güzel, söylediğinizi anladık ancak bu anlattıklarınızın İngilizce kelime öğrenmeye ne katkısı var, diye sorduğunuzu düşünüyor. Eğer siz öğrendiğiniz sırada, bir İngilizce kelimeyi zihninizdeki başka kelimelere bağlayabilirseniz, yani o kelime ile bağları güçlendirebilirseniz, o zaman o kelimeyi ve onunla ilgili diğer kelimeleri de daha kolay öğrenip hatırlarsınız. Peki, bu nasıl olacak? İngilizce bir kelimeyi  düşünün. Bu kelimenin bağlarını kuvvetlendirmek için o kelimenin eş anlamlılarını, zıt anlamlılarını ve benzer anlamlı kelimelerini öğrenin.  Yani bu kelime öğrenme şeklini yalnız bir kelime olarak değil de bir kelime grubu halinde öğrenin. Mesela “obvious” kelimesini öğreniyorsanız, bu kelimeyi “clear” ve “evident” kelimeleriyle beraber öğrenin ya da “vital” kelimesini “essential”, “primary” ve “trivial” kelimeleriyle beraber öğrenin. Böylece zihninizde bir değil 3-4 yeni bağ oluşturabilirsiniz.

3. Duygusal Öğrenme Yöntemini Kullanmak

İnsanoğlu, duygusal ve duygularıyla hareket eden bir varlıktır. Durum öyle olunca da insan zihni ister istemez duygusal geçişlerden etkilenmektedir.  Sizler de bu duygusal durumlarınızı bir avantaja dönüştürerek yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanın iki temel yolu mevcuttur: Bu yollardan ilki İngilizce öğrenme sürecine pozitif ve motive bir şekilde yaklaşmak. Zoraki çalışmak performansınızı düşüreceğinizden, yaptığınız bu öğrenme şeklini severek devam ettirmelisiniz.

İkinci ve belki de daha önemli olanı ise öğrendiğiniz kelimeleri duygusal olarak kendinizle ilişkilendirmektir. Örnek verecek olursak, gün içinde herhangi bir şekilde “exhilarating” kelimesini öğrendiniz. Aklınızda çok mutlu olduğunuz bir günü canlandırarak ve “It was an exhilarating day” diyerek bu kelimeyi daha kolay öğrenebilirsiniz. Ya da “scorching” kelimesini öğrenince havanın çok sıcak olduğu ve bunaldığınız bir günü hatırlayın ve zihninizde bu ikisini birbirine bağlayın. Böylece öğrendiğiniz kelimeleri hatırlama oranınız artarken İngilizce kelime öğrenme seyriniz de kolaylaşır.

4. Bireysel Öğrenme Yöntemini Kullanmak

Bu anlatacağımız yöntem de aslında duygusal öğrenme metodundan çok da farklı değil, ancak burada duygularla ilişkilendirmekten çok, olaylar, durumlar ve olayların yaşanış şeklinden de fikir sahibi olabilir ve yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri kalıcı hale getirmenin en temel yolu, öğrendiğiniz kelimeleri kendi kişisel hayatınızla, tecrübelerinizle, yaşadıklarınızla ilişkilendirmekten geçmektedir. Bu şekilde öğrendiğiniz İngilizce kelimeleri daha kolay öğrenir ve daha kolay hatırlarsınız. Hayal edin, görselleştirin, zihninize yerleştirin.

Ve unutmayın ki, insan zihni tek bir detaydan ziyade genel olayları ve bize yansımalarını hatırlamada daha başarılıdır. Mesela lise binanınızın tüm detaylarını hatırlamayabilirsiniz ama genel durumunu büyük ölçüde hatırlayacaksınız. Hatta o genel bağlam üzerinden bazen detayları hatırlamak da mümkün olmaktadır. Söylemiş olduğumuz gibi, insan zihni kelimeleri bağdaştırarak, ilişkilendirerek daha kolay öğrenmektedir. Aynı şekilde kelimeleri sadece kelime olarak tek başına değil de bir bütünün parçası olarak kullandığınızda daha kolay öğrenebilirsiniz. Yani her öğrendiğiniz kelimeyi bir cümle içinde kullanmalısınız. Dil sadece kelimelerden oluşmaz, dil cümlelerden, söyleniş biçimlerinden ve ifadelerden oluşur. Dil bir bütündür. Kelimeler tek başlarına değil, bir araya geldiklerinde değer ve anlam kazanmaktadır. O sebeple öğrendiğiniz her kelimeyi cümle içinde kullanmalı ve o kelimeyle ilgili örnek cümleler okumalısınız.

5. Duygu Organlarımız Aracılığıyla Kelime Öğrenmek

Sıra geldi bir diğer öğrenme şekli stratejisine. Bu da tamamen insan doğasıyla ilgili olan bir süreç: Duyu organlarının yönetimiyle İngilizce kelimeler öğrenmek… Peki ama nasıl, insan nasıl duyu organları sayesinde bir kelime öğrenir? Şöyle düşünün, insan beyni bir uyaran ne kadar çok sayıda farklı duyu organı üzerinden gelirse o uyaranı o kadar iyi kaydetmektedir çünkü bu durumda aynı bilgiyi birden çok kanaldan farklı şekillerde almış olduğu kesindir.  Mesela hem gördüğünüz hem duyduğunuz hem de dokunup koklayabildiğiniz bir şey sadece görülen bir şeye kıyasla zihinde daha sağlam bir şekilde kaydedilmektedir.

Bu durumu İngilizce öğrenme metodunuza şu şekilde uygulayabilirsiniz: Öncelikle yeni öğrendiğiniz kelimeyi bir kağıda tekrar tekrar yazın; kelimenin yazım şekline alışın ve eliniz pratik yapsın, zihniniz kelimeyi defalarca görsün ve öğrensin. Sonra o kelimeyi telaffuz edin, ederken söyleniş şeklini dinleyin, kaydedin ve tekrar dinleyin. Bunları yaptığınızda o kelimeyi tam anlamıyla zihninize kazımanız ve öğrenmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Seviyelerine Göre Öğrenilmesi Gereken İngilizce Kelimeler Nelerdir?

A1 Seviyesi

Accountant muhasebeci

Afraid korkmuş

Age yaş, çağ

Alone yalnız

Airplane uçak

Angry kızgın

Animal hayvan

Answer cevap

Architect mimar

Arrive varmak

Aunt teyze, hala

Bag çanta

Ball top

Bath banyo

Beautiful güzel

Bill fatura

Body vücut

Boil kaynatmak, haşlamak

Bookstore kitapçı

Boring sıkıcı

Borrow ödünç almak

Boss patron

Bottle şişe

Box kutu

Brave cesur

Bread ekmek, dikmek

Break kırmak

Bridge köprü

Brush fırça, fırçalamak

Build inşa etmek

Butter tereyağı

Calculator hesap makinesi

Calendar takvim

Call arama

Capital sermaye, başkent

Carpenter marangoz

Carpet halı

Carry taşımak

Cartoon karikatür, çizgi film

Chair sandalye

Cheap ucuz

Cheese peynir

Cherry kiraz

Chicken tavuk

Church kilise

Clean temizlemek, temiz

Clear açık, net

Clever zeki

Clock saat

Cloud bulut

Coat ceket

Cold soğuk

Company şirket

Continue devam etmek

Correct doğru, düzeltmek

Country ülke

Cow inek

Cry ağlamak

Daily günlük

Dark karanlık

Dentist dişçi

Difficult zor

Dirty kirli

Divorced boşanmış

Draw çizmek

Early erken

Earn kazanmak

Elephant fil

Emergency acil durum

Empty boş

Engaged nişanlı

Engineer mühendis

Enough yeterli

Eraser silgi

Error hata

Fall düşmek

Far uzak

Farm çiftlik

Fat şişman

Finger parmak

Fire ateş

Flight uçuş

Floor zemin

Fork çatal

Friendly samimi

Fruit meyve

Funny komik

Garden bahçe

Glass bardak

Grape üzüm

Gun tabanca

Habit alışkanlık

Half yarım

Hand el

Handsome yakışıklı

Hate nefret

Health sağlık

Hear Duymak

Heart kalp

Heavy ağır

High yüksek

History tarih

Horror korku

Hungry

İll hasta

İnterested ilgili

Job meslek

Journalist gazeteci

Kill öldürmek

Large büyük

Laugh gülmek

Lawyer avukat

Leave ayrılmak

Left sol

Lend ödünç vermek

Letter mektup

Library kütüphane

Light ışık

Lunch öğle yemeği

Manager müdür

Main ana

Map harita

Married evli

Meal yemek

Meet karşılamak, buluşmak

Meeting toplantı

Melon kavun

Minute dakika

Mirror ayna

Miss kaçırmak,ıska geçmek

Mistake hata

Month ay

Need ihtiyacı olmak

Neighbour komşu

News haber

Nice güzel

Nose burun

Nurse hemşire

Object nesne

Opposite karşısında

Oven fırın

Page sayfa

Paint boya

Parent ebeveyn

Pass geçmek, geçirmek

Pay ödeme

Pepper biber

Personal kişisel

Pet evcil hayvan

Place yer

Plane uçak

Pocket cep

Polite kibar

Pool havuz

Poor yoksul

Possible mümkün

Push itmek

Quick hızlı

Quiet sessiz

Railway demiryolu

Ready hazır

Refrigerator buzdolabı

Remember hatırlamak

Rent kiralamak

Repair onarım

Repeat tekrar

Restroom tuvalet

Return dönüş, dönmek

Rice pirinç

Rich zengin

Ride binmek

Right sağ

Ring halka

Rise artış, artmak

River nehir

Road yol

Roof çatı

Room oda

Rose gül

Salt tuz

Same aynı

Security güvenlik

Sell satmak

Serious ciddi

Shelf raf

Ship gemi

Shirt gömlek

Shoe ayakkabı

Show göstermek

Sick hasta

Sing şarkı söylemek

Single tek

Skirt etek

Sky gökyüzü

Smile gülümsemek

Snow kar

Socks çorap

Son oğul

Song şarkı

Soup çorba

Spend harcamak

Spoon kaşık

Stamp kaşe

Stay Kalmak

Story öykü

Strawberry çilek

Strong güçlü

Successful başarılı

Suit takım elbise

Sweet tatlı

Talk konuşmak

Tall uzun

Teach öğretmek

Thick kalın

Thief hırsız

Thin ince

Think sanmak, düşünmek

Thirsty susuz

Ticket bilet

Tidy düzenli

Tired yorgun

Toothbrush diş fırçası

Toothpaste diş macunu

Towel havlu

Tower kule

Town kasaba

Toy oyuncak

Trainers spor ayakkabı

Travel seyahat etmek, seyahat

Tree ağaç

Trousers pantolon

Turn dönmek, dönüş

Ugly çirkin

Umbrella şemsiye

Uncle amca

Understand anlamak, anlama

Underwear iç çamaşırı

Waiter garson

Wall duvar

Watermelon karpuz

Way yol

Weak zayıf

Wear giymek

Week hafta

Wind rüzgar

Winter kış

Wonderful harika

Word sözcük

Wrong yanlış

Zoo hayvanat bahçesi

A2 Seviyesi

Abroad yurtdışı

Accept kabul etmek

Accident kaza

Adventure macera

Agree anlaşmak, fikir birliği, uzlaşma

Anniversary yıldönümü

Ant karınca

Area alan, bölge

Argue tartışma

Arm kol

Backgammon tavla

Begin başlamak

Believe inanmak

Bell zil

Bite ısırmak

Blanket battaniye

Brain beyin

Bring getirmek

Business

Busy meşgul

Cable kablo

Can konserve kutusu , – e bilmek

Cap şapka

Cash nakit para

Catch yakalamak

Changing room soyunma odası

Chess satranç

Chewing gum sakız, sakız çiğneme

Chin çene

Choose seçmek

Climb tırmanmak

Cloth kıyafet, bez

Collect toplamak, biriktirmek

Complete tamamlamak

Confused kafası karışık, kafası karışmak

Connect bağlanmak, veri

Contact temasa geçmek, temas kurmak

Cookies kurabiyeler, çerezler

Cool rahat, serin, havalı

Cost fiyatı mal olmak, tutmak

Cotton pamuk, pamuklu

Couch kanepe

Cough öksürük

Crazy çılgın

Curious meraklı

Customer müşteri

Cut kesmek

Cute sevimli

Damage hasar vermek

Dangerous tehlikeli

Dead ölü

Decide karar vermek

Deep derin

Delete silmek

Delicious lezzetli

Describe tanımlamak

Diamond elmas

Die ölmek

Direction yön

Discover keşfetmek

Discuss tartışmak

Disturb rahatsız etmek

Drawer çekmece

Dream rüya

Earring küpe

Elbow dirsek

Elevator asansör

Enjoy zevk almak, tadını çıkarmak

Entertainment eğlence sektörü

Equal eşit

Escape çıkış yapmak

Excellent mükemmel

Exhausted bitkin, tükenmiş

Expensive pahalı

Experience deneyim toplamak, tecrübe etmek

Explain açıklamak

Eyebrow kaş

Eyelash kirpik

Eyelid göz kapağı

Face yüz

Factory fabrika

Fail başarısız

Famous ünlü

Fan fan, vantilatör, hayran, fanatik

Feel hissetmek

Female kadın, bayan

Fight dövüşmek, kavga

Fill doldurmak

First aid ilk yardım

Flag bayrak

Flat düz, apartman dairesi

Flour un

Fog sis

Follow takip etmek

Food yiyecek

Foreign yabancı

Formal resmi

Fresh taze

Front ön

Fuel yakıt

Furniture mobilya

Future gelecek

Garlic sarımsak

Gate han kapısı, geçit

Generous cömert

Gift hediye

Glad memnun olmak

Glove eldiven

Graduate mezun olmak

Grass çimen, yeşillik

Grocer manav

Grow yetiştirmek, büyütmek

Guide rehber

Hard zor

Harmful zararlı

Huge yüce

Idea fikir

Impossible imkansız

Insect böcek

Intelligent zeki

Introduce tanıtmak

Invide davet etmek

Island ada

Jam reçel

Jar kavanoz

Join katılmak

Joke şaka yapmak, şaka

Journey seyehat

Juice meyve suyu

Jump atlamak

Key anahtar

Kick tekme atmak, tekme

Kind tür, kibar, nazik

Knee diz

Knife bıçak

Lake göl

Lamb koyun

Leather deri

Leg bacak

Lift kaldırmak

Lip dudak

Lock kilit, kilitlemek

Lose kaybetmek

Loud gürültü, yüksek sesli

Lovely sevimli

Luck şans

Magic sihir

Mall alışveriş merkezi

Meat et

Medicine ilaç,tıp, medikal

Mend tamir etmek

Mixed karıştırılmış, karışık

Monkey maymun

Moon ay

Mountain dağ

Mouth ağız

Move taşınmak, hareket etmek

Nail clippers tırnak makası

Naughty afacan, yaramaz

Nervous asabi, sinirli, gergin

Noise gürültü

Novel roman

Ocean okyanus

Officer memur

Oil yağ, mazot

Overweight aşırı yüklenmek, kilo fazlası

Pick seçmek

Plant ekmek, dikmek, bitki

Plate levha, plaka

Poem şiir

Point uç, nokta, puan

Point on (parmakla) işaret etmek

Power güç, enerji

Prepare hazırlamak

Pretty şirin,tatlı

Price bedel, fiyat

Produce üretmek, imal etmek

Queen kraliçe

Reach ermek, erişmek, uzanmak

Reason sebep,gerekçe

Record kaydetmek

Refuse reddetmek, geri çevirmek

Relation ilişki, bağlantı

Relax rahatlamak, dinlenmek

Remote control uzaktan kumanda

Reply yanıtlamak, cevap

Report şikayet etmek, raport vermek

Retire emekli olmak

Rock yıkmak, kaya

Rope halat, ip

Rude kaba saba, kaba

Rule hüküm sürmek, kural

Safe kasa, güvenilir, tehlikesiz

Salary maaş, aylık

Save (para) biriktirmek, kurtarmak, saklamak

Scissors makas

Seat koltuk (yerinden hareket ettirilemeyen)

Select seçmek

Send göndermek

Situation durum, hal

Serious ciddi

Serve hizmet etmek

Sharp keskin, sivri

Shine parlatmak

Shoulder omuz

Shout haykırmak

Sign imzalamak

Silent sessiz

Simple sade, basit

Ski kayak

Snake yılan

Soap sabun

Society toplum

Soft yumuşak

Spider örümcek

Stand stand, ayakta durmak

Stone taş

Storm fırtına

Subway alt geçit

Sure emin, elbette

Suprised hayret etmiş

Tailor terzi

Taste tatmak, tadı olmak

Team ekip

Temperature sıcaklık

Tent çadır

Terrible korkunç

Throw fırlatmak

Tiger kaplan

Tissue mendil

Tongue (insan) dili

Touch dokunmak

Transport nakletmek, taşımak

Trouble problem

Try denemek

Usual sıradan

Vacation tatil

Vacuum cleaner elektrik süpürgesi

Valuable kıymetli

Vegetable sebze

View incelemek, görünüm

Voice ses

War savaş

Warm ılık, sıcak

Warning uyarı

Weather hava durumu

Wet ıslatmak

Win kazanmak

Wine şarap sunmak

Worry merak etmek

B1 Seviyesi

Accommodation kalacak yer

Addition toplama

Admire hayran

Adopt evlat edinmek

Adult yetişkin

Advertisement reklamlar

Advice tavsiye

Affection şefkat

Afford karşılamak,gücü yetmek

Allow izin vermek(resmi)

Amount miktar

Annual yıllık

Anxious endişeli

Apologize özür dilemek

Appear görünmek

Application uygulama

Apply uygulamak

Appointment atama, randevu

Army ordu

Arrange düzenlemek

Art sanat

Ashamed utanmış, mahcup

Ashtray kül tablası

Attack saldırı

Attend katılmak

Attention dikkat

Attract cezbetmek

Average avaraj, ortalama

Behave davranmak

Belief inanç

Belong ait olmak

Benefit yarar

Bet bahis

Bleed Kanamak

Blood kan

Boarding time uçuş zamanı

Boarding-card uçuş bileti

Bone kemik

Brake fren

Brand marka

Brief kısa

Bright parlak

Bulb ampul

Burglar hırsız

Calm sakin

Cancel iptal, iptal etmek

Certain kesin, belli

Citizen vatandaş

Coach antrenör

Coast sahil

Coin bozuk para, sikke

Comb tarak

Common ortak, yaygın

Communicate iletişim kurmak

Compare karşılaştırmak

Complain şikayet

Connected flight bağlı uçuş

Consist oluşmak, meydana gelmek

Contain içermek

Convince ikna etmek

Count saymak

Crime suç

Criticize eleştirmek

Curtain perde

Death ölüm

Decrease azaltmak

Defend savunmak

Departure gate kalkış kapısı

Destination hedef

Destroy yıkmak, mahvetmek

Detail detay

Development geliştirmek

Disagree katılmamak

Discount indirim

Disease hastalık

Dive dalış

Divide bölmek

Domestic flight iç hatlar uçuşu

Drop damla

Drug ilaç

Dry kuru

Duty görev

Earthquake deprem

Education eğitim

Effort efor, efor sarfetmek

Elegant zarif

Employer işveren

Engine motor

Environment çevre

Event olay, durum

Excuse bahane, mazeret

Expect beklemek, ümit etmek

Explosion patlama

Express açık,hızlı

Fact gerçek

Fair adil

Fear korku

Feed beslemek

Field alan

Fist yumruk

Fold katlamak

Force kuvvet

Forgive affetmek

Funeral cenaze

Gentle nazik

Governor vali

Ground zemin

Guess tahmin, tahmin etmek

Guilty suçlu

Harbour liman

Hardware donanım

Headlight projektör, far

Hide gizlemek

Hit çarpmak

Temporary geçici

Hold tutmak

Honest dürüst

Hope ümit

Host ev sahibi

Humour mizah

Hurt yaralamak,zarar vermek

Imagine düşürmek

Import ithalat

Improve geliştirmek

Inform bildirmek

Injection enjeksiyon

Ink mürekkep

Insist ısrar

Interview röportaj

Invent icat etmek

Invest yatırım yapmak, yatırım

Jealous kıskanç

Jewel mücevher

Law kanun

Leaf yaprak,kanat

Let izin vermek

Lie yalan

Liquid sıvı

Load yüklemek

Low düşük

Luggage bagaj

Measure tartmak

Member üye

Memory hafıza,anı

Military askeri,ordu

Mind zihin,akıl

Minister bakan

Mosque cami

Murder öldürmek

Muscle kask

Narrow dar

Necessary gerekli

Neck boyun

Obey itaat etmek

Offer teklif etmek, teklif

Official resmi

Opinion fikir

Order sipariş

Out-of-date demode,eski

Owe borçlu

Own sahip olmak

Pain acı

Palace saray

Passenger yolcu

Pavement kaldırım

Peace barış

Penalty ceza

Perform yerine getirmek

Permission izin,müsaade

Pig domuz

Pill hap

Pleasant halinden memnun

Plug fişi takmak

Poison zehir

Population popülasyon

Prefer tercih etmek

Pregnant hamile

Press basın, basmak

Prime-minister başbakan

Private özel

Promise söz vermek

Protect korumak

Protest protesto etmek

Provide sağlamak, temin etmek

Public halk

Publish yayınlamak

Punish cezalandırmak

Purchase satın almak

Purpose amaç, hedef

Quit Çıkmak

Rate oran,derecelendirmek

Recover iyileşmek

Regular düzenle

Remind hatırlatmak

Remove ayırmak,çıkarmak

Resign istifa etmek

Responsible sorumlu

Result sonuç

Root temel,kaynak kök

Search araştırmak

Seatbelt emniyet kemeri

Secret sır

Seem gözükmek

Shoot ateş etmek

Shop-lifting mağaza soygunu

Shut vurmak

Signature imza

Silk ipek

Size boyut

Skill yetenek

Skin deri

Sneeze hapşırmak

Snore horlamak

Socket soket,giriş

Soldier asker

Solve çözmek

Souvenir hediyelik eşya

Space boşluk

Spy ajan

Staff kadro

Stage sahne, bölüm

Stare dik dik bakmak

Stationery kırtasiye

Steal Çalmak

Steward kabin memuru

Stomach karın

Strange tuhaf

Stranger yabancı

Sudden ani

Suffer acı çekmek

Suggest önermek

Support desteklemek

Survive hayatta kalmak

Tail kuyruk

Take off havalanmak

Target hedef

Tiny küçük

Tool alet

Trade ticaret yapmak

Translate çeviri

Trip yolculuk

Truck kamyon

Trust güvenmek

Tyre tekerlek

Update güncellemek

Vote oy vermek

Wide geniş

Wish dilek

Wonder harika

B2 Seviyesi

Account hesap

Accounts payable ödenecek hesaplar

Accounts receivable alacak hesabı

Accuse suçlamak

Achievement başarı

Adjust ayarlamak

Admit 1.kabul etmek 2.izin vermek

Advertise reklam yapmak, ilan vermek

Advocate avukat

Affair 1.olay 2.iş 3.ilişki

Agreement anlaşma

Agriculture tarım

Aim 1.amaç 2.hedef almak

Aisle koridor

Allowance düzenli sağlanan para,harçlık

Ambassador büyükelçi

Amusement eğlence

Ancient eski

Anticipate 1)ön görmek 2)beklemek

Apparent açık;kolayca görünen

Appearance dış görünüş

Appreciate müteşekkir, değer bilmek ,beğenmek

Appropriate uygun

Approve onaylamak

Argument tartışma

Arrest tutuklamak

Audience izleyici (tv,tiyatro vb.)

Avoid kaçınmak

Baggage-claim bagaj teslim yeri

Balance sheet bilanço

Bank-account banka hesabı

Bankrupt iflas

Bargain 1.pazarlık etmek 2.kelepir

Beg dilenmek

Beggar dilenci

Blame sorumlu tutmak, suçlamak

Board of directors yönetim kurulu

Breath nefes

Bribe rüşvet

Budget 1.bütçe 2.bütçe yapmak

Candidate aday

Capital 1.başkent 2.büyük harf 3.sermaye, anamal

Cash flow nakit akışı

Cemetery mezarlık

Chamber of Commerce ticaret odası

Charge 1.doldurmak 2.masrafa yazmak

Charming çekici

Chief Executive başkan

Circumstance durum

Claim ileri sürmek, savlamak

Client müşteri,müvekkil

Coal kömür

Comment açıklama

Commerce ticaret

Commercial 1.ticari 2.reklam ( filmi )

Community topluluk, halk

Competition 1.yarışma 2.rekabet

Complaint şikâyet

Concentrate konsantre,yoğun

Condition durum, şart

Confess itiraf etmek

Congratulate tebrik etmek, kutlamak

Congress kongre

Consider 1.göz önüne almak 2.düşünmek

Construction inşaat

Consult danışmak

Contest yarışma

Contribute katkıda bulunmak

Convert dönüştürmek

Court 1.mahkeme 2.kort

Crossword çapraz bulmaca

Cruel zalim

Customs gümrük

Dashboard gösterge paneli

Deadline mühlet,son teslim tarihi

Deceive kandırmak

Declare açıklamak

Define tanımlamak

Deflation para darlığı, havasını söndürme

Depend bağımlı olmak, ihtiyacı olmak

Desire arzu

Devaluation devalüasyon

Diagnose teşhis etmek

Disappear gözden kaybolmak

Disappoint hayal kırıklığına uğramak

Distance uzaklık

Distribution dağıtım

Dreadful korkunç, kötü

Eager istekli

Election seçim

Embassy büyükelçilik

Encourage cesaretlendirmek

Enemy düşman

Enterprise girişim

Entrepreneur girişimci

Envy kıskançlık

Essay deneme

Establish kurmak ,inşa etmek

Estimate tahmin etmek (hesaplayarak)

Evaluate değerlendirmek

Evidence delil

Exaggerate abartmak

Examine incelemek, sınav vermek

Exchange-rate döviz kuru

Exhibition sergi

Experiment deney

Fame şöhret, ün

Fence çit

Fix yapıştırmak, tamir etmek, sabit

Fluent akıcı

Foolish aptalca

Forecast tahmin

Fragile kolay kırılabilir

Frame çerçeve

Franchise imtiyaz

Frequent sık

Fund raising para toplama

Gamble kumar oynamak, kumar

Gear/transmission dişli / şanzıman

Globalization küreselleşme

Government hükümet

Grateful minnettar

Growth rate büyüme hızı

Hair-dryer saç kurutma makinesi

Harvest hasat

Hesitate duraksamak, tereddüt etmek

Hire kiralamak (taşınabilir nesneleri,araba,tv, v.b )

Hitch-hike otostop yapmak

Homesick sıla hasreti

Identification kimlik

In advance önceden

Include dahil

Income gelir

Increase artırmak

Independent bağımsız

Inflation enflasyon

Innocent masum

Inspection muayene

Inspector müfettiş

Insurance sigorta

Interest-rate faiz oranı

Invoice fatura

Judge 1.hakim 2.yargılamak

Justice adalet

Kidnapping adam kaçırma

Knowledge bilgi

Labor force işgücü

Landlord kiraya veren

Licence-plate plaka

Life-vest can yeleği

Loan ödünç vermek, borç vermek, borç

Loan agreement kredi anlaşması

Magnificent azamet, ihtişam

Maintain 1)bakım onarım 2)eski halinde koruma 3)destekleme

Market share pazar payı

Marketing research pazarlama araştırması

Marvellous şahane, harika

Massive çok büyük ve ağır

Member of parliament parlamento üyesi, milletvekili

Mention bahsetmek

Merchandise mal

Nation ulus

Net Capital net sermaye

Objective nesnel

Observe gözlem yapmak

Obvious aşikar

Opportunity fırsat

Participate başkalarıyla birlikte çalışma, oynama, katılma

Patience sabır

Percentage yüzde

Persuade ikna etmek

Pollution kirlenme

Postpone ertelemek

President başkan

Price control fiyat kontrolü

Prison hapis

Process işlem

Profit kar

Prohibit yasaklamak

Promotion terfi

Property mal, mülk (bir işinin sahip olduğu), eşya

Proposal plan, öneri

Prove kanıtlamak

Publicity ilan, reklam, yayınlama

Punctual tam zamanında

Punishment ceza

Quantity miktar

Quarrel tartışmak, atışmak

Queue sıra, kuyruk

Receipt makbuz

Receive teslim almak, almak

Recognize tanımak

Recommend tavsiye etmek

Reduce azaltmak

Rub sürmek, sürtmek, ovmak

Schedule takvim belirlemek, zaman planı

Regret üzgün olmak, pişman olmak

Reject kabul etmemek

Release serbest bırakmak, gevşetmek

Religion din

Reluctant isteksiz ve bundan dolayı işi yapmayı ağırdan almak

Rely güvenmek

Represent temsil etmek

Request rica etmek, rica

Resolution çözüm

Resource kaynak

Respect saygı duymak

Respond cevap vermek

Revenue gelir

Revise tekrar gözden geçirip düzeltmek

Sand kum

Science bilim

Seek aramak, soruşturmak

Sense duyu

Shake sarsmak

Share paylaştırmak, paylaşmak, pay

Sink 1.batmak 2.evye

Skyscraper gökdelen

Steering-wheel direksiyon

Strike 1.grev yapmak, grev 2.vurmak

Substitute vekil tayin etme, yerine geçme

Supplier satıcı

Suppose sanmak

Swear 1.yemin etmek 2.küfretmek

Take action harekete geçmek

Take advantage yararlanmak

Task görev

Tax vergi

Throat gırtlak, yemek borusu

to book kitaba

Torture işkence, işkence etmek

Trademark marka

Transmit iletmek

Treat 1.davranmak,muamele etmek 2.tedavi etmek 3.ikram

Treatment 1.davranış 2.tedavi

Trick 1.hile,hile yapmak 2.oyun (kağıt oyunları vb.)

Underline yazının, kelimenin altını çizmek

Unemployment işsizlik

Urgent acil

VAT (Value Added Tax) kdv (katma değer vergisi)

Violent kaba kuvvet kullanan, şiddet

Volunteer gönüllü

Warehouse depo

Wealthy zengin

Weapon silah

Whistle ıslık, ıslık çalmak, düdük

Wholesale toptan

Witness tanık, tanıklık etmek

Zip fermuar

İngilizce Kelimeleri Doğru Telaffuz Etmek İçin Neler Yapılabilir?

İngilizce telaffuza hakim olmak, kelimeleri doğru bir şekilde kullanmak nihai hedef olabilir fakat buna ulaşmak ve telaffuz yeteneğinizi geliştirmek için yapmanız gerekenler çok çeşitli olup, birçok alternatif yol mevcuttur. Sizlere bahsedeceğimiz bu maddeleri uyguladığınızda kendinizde yaşanan kısa süreli gelişim ve değişim hayret edebilirsiniz, hazırsanız başlayalım.

1. Hangi Aksanı Konuşmak İstediğinize Karar Verin

İngilizce’de çok çeşitli aksanlar kullanılmaktadır, bunun nedeni İngilizcede birçok farklı ses kullanılmasındadır. İngilizce kelimelerin okunuşu bir bölgeden diğerine göre kıyaslandığında önemli ölçüde değişebilir. Örneğin, İngiltere, kullandığı İngiliz aksanıyla diğer İngilizce konuşan ülkelerden ayrılmaktadır, İngilizce öğrenen birçok isim ilk olarak İngilizce aksanından kelimeler öğrenmeye çalışmaktadır.  Sizin bu noktada yapmanız gereken, hangi aksanı konuşmak istediğinize karar vermekle başlamaktadır. Ardından verdiğiniz karar sonucunda çeşitli konuşma etkinlikleri, internette yer alan dizi, film ve çeşitli ses kayıtları ile kendinizi geliştirmelisiniz.

2. Öğrenmekte Zorluk Çektiğiniz Kelimeleri Bölerek Çalışın

Kelime çalıştığınız sırada uzun, söylenmesi zor ve akılda kalması pek de muhtemel olan bir kelimeyle mi karşılaştınız. Bu durumda ilk yapmanız gereken şey, kelimenin doğru kullanım şeklini öğrenmek ve onu telaffuz etmektir. Ardından zorlandığınız bu kelime hakkında yapmanız gereken şey aslında bellidir: Yapacağınız şey, o uzun ve karmaşık kelimeyi alıp çeşitli parçalara ayırmak. İlk önce bu parçaları tek tek telaffuz edebilirsiniz, bu şekilde öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Örneğin aylar konusunu ele alalım: İngilizcede en çok yanlış telaffuz edilen kelimelerden biri February (şubat) ve January (ocak) kelimeleridir. İnsanlar bu kelimeleri Feb-yu-airy Jen-yu-airy şeklinde telaffuz etmeye devam etmektediler. Eğer daha yakından inceler ve bölerek telaffuz ederseniz, kelimenin okunuşu değişmektedir. Sizler de bu şekilde okumakta zorlandığınız kelimeler üzerinde benzer çalışmalar yapabilirsiniz. Ve bu tarz uzun kelimelerin okunuşunu tam anlamıyla öğrenmek ve unutmamak için sık sık pratik yapmanız gerektiğini tekrar hatırlatmamızda bir sakınca yoktur sanıyoruz.

3. Kelimeleri Yüksek Sesle Okuyun ve Daha Sonra Kendi Sesinizi Kayıt Edin

Okumayı yeni öğrendiğiniz herhangi bir kelimeyi düşünün, ilk başta okunuşunu yanlış söylüyor olabilmeniz kuvvetle muhtemel. Ancak bu telaffuz hatasını yenmenin ve güzel bir şekilde İngilizce konuşmanın mümkün olduğu bir alıştırmamız mevcut: Herhangi bir zorluk karşısında ilerleme sağlamanın en iyi yolu gösterdiğin gelişimi takip etmekten geçmektedir. Bu sebeple İngilizce telaffuz pratiği yaparken, uygulayabileceğiniz en etkili adım kelimeyi yüksek sesle ve açık bir şekilde okurken kendini kaydetmenizdir. Bunu yapmanızın temel nedeni ise, dil konuşma kabiliyeti ve telaffuz açısından gösterdiğiniz gelişimi görmeniz açısından size önemli bir fırsat verecek olmasıdır. Kendi ses tonunuza alıştıktan sonra, ki en başta herkese kendi sesini duymak itici gelir, çok daha büyük aşama kaydettiğinize tanıklık edeceksiniz. Kendinizi İngilizce konuşurken kaydettiğinde ve bu kayıtları dinlediğinizde, aradan uzun zaman geçse de aylar ve hatta yıllar sonra ne kadar geliştiğini ileride göreceksiniz.

4. İngilizce İnternet Sitelerine, Podcastlere ve YouTube Kanallarına Abone Olun

Konu dil öğrenmeye geldiğinde İnternet, günümüzde en çok faydalandığımız ve içinde derin kaynaklar bulduğumuz sonsuz bir kuyudur, interneti doğru kullandığımız takdirde İngilizce başarımız da kaçınılmaz olacaktır. Çünkü biliyoruz ki, internet sitelerinde İngilizce ile ilgili, İngilizceye hakim olmanız katkı sağlayacak çok çeşitli, birçok alanda sayısız kaynak bulunmaktadır.

İlk olarak BBC’ye ait YouTube kanalını incelemenizi öneririm. Bu kanal içerisinde İngilizce seviyeniz ne olursa olsun hem telaffuz hem de kelime bilginizi geliştirecek içerikler görüp, öğrenebilirsiniz.

Eğer siz de büyük şehirlerde yaşıyor ve trafikte uzun zamanlar geçiriyorsanız bu YouTube kanalına ek olarak İngilizce ile ilgili podcast kanallarına abone olabilirsiniz.

5. İngilizce Pratik Yapmak Telaffuzun Başarı Sırrıdır, Pratik Yapın

Native speaker yani ana dili İngilizce olan herhangi biri gibi İngilizce konuşmanın en iyi yolu  gerçekten biriyle konuşmak ve İngilizce bilen insanlarla sık sık İngilizce diyalog kurmaktadır. İster sınıfta olun veya ister parkta yürüyüş yapın, tüm bunları yaparken yalnızca İngilizce konuşmanız gerektiğini unutmayın.

Ancak eğer yaşadığınız yerin yakınında yaşayan ana dili İngilizce olan birini tanımıyorsanız, bu aşamayı atlayarak sıradaki maddelere bakmayın lütfen. Çünkü İngilizce pratik yapmak yalnızca sokakta veya okulda gerçekleşecek bir süreç değil. Tıpkı az önce yazdığımız maddede anlattığımız gibi, İnternet üzerinden kaynak araması yaptığımızda pek çok kaynak bulacağımız kesin. Bu kaynaklardan bir kısmı da dil öğrenenlerin birbirleriyle iletişime geçtiği internet siteleri, forum siteleri ve uygulamalardır.

Şimdi geldi size birkaç öneri oluşturmaya: Interpals isimli internet sitesinden bahsetmek istiyoruz ilk olarak. Bu sitede açtığınız profilde konuştuğunuz dilleri, onları hangi seviyede konuştuğunuzu işaretleyebilirsiniz. Aynı zamanda sistemde aktif olan insanları da o an görebileceğinizden, sisteme her girdiğinizde biriyle konuşmanız çok muhtemel.  Anlatmamız gereken bir diğer telaffuza katkı sağlayacak internet sitesi ise Google+’tır. Bu sitede, öğretmenler ve öğrenciler olarak dünyanın dört bir tarafından insanlar bu küresel sınıfa katılmakta ve ders dinlemektedir. Bu durum, telaffuzunu geliştirmeniz için rahat ve keyifli bir ortam oluşturmaktadır ve ayrıca dilerseniz dünyanın her yerinden de yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

6. Haberleri Takip Edin

Kimi insan haber izlemeyi sıkıcı bulur ve gündem takibi yapmaktan çok da hoşlanmaz. Ancak haber izleme aşamasını yalnızca bilgi almak olarak düşünmemeniz gereken bir konuya geldi sıra. Her zaman haberleri izlemeyi sevmeseniz İngilizce konuşma becerinizi, telaffuzunu iyice geliştirmek için  haberleri harika bir araç olarak kullanabilirsiniz. Haberleri sunan spikerler, mesajlarını karşı tarafa daha iyi iletebilmek için daha yavaş ve açık bir şekilde konuşmaya yatkındırlar ve bazen haberlerin altında da söylenen şeyler ile ilgili alt yazılar da kullanılabiliyorsa kullanılabilmektedir.

Haberleri izlemek, İngilizce kelimeleri her zamanki bağlamlarında kullanımlarını görmeniz, ve gerçek hayatta nasıl seslendirildiklerini duymanızı sağlamaktadır. Ayrıca haberlerde, verilen mesajların anlatımını daha da güçlendirmek için pek çok resim ve video kullanılmaktadır, bu sayede anlatılan şeyleri dinlediğinizden hem telaffuz hem de dinleme yeteneğinizde ilerleme görülecektir. İngilizce haber takip edebileceğiniz web siteleri ise şunlardır: BBC (İngiliz İngilizcesi) veya CNN (Amerikan İngilizcesi).

7. Yavaş Ancak Sağlam İlerleyin

Bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini öğrendikten sonra heyecanlanıp hızlı bir şekilde konuşmaya başlamak herkesin heves ettiği bir şeydir, yeni bir dil öğrenen herkes o dili konuşmak için yoğun bir istek içine girmektedir ancak yapılması gereken en son şeylerden biri de acelesi olmaktır. İngilizce kelime öğrenirken yapmanız gerekirken en iyi şey sabırlı olmak ve bir kelimeyi mükemmel bir şekilde söyleyene dek yavaşça pratik yapmaya devam etmektir. İngilizce telaffuz öğrenmede aceleci olmamanız sizin için de çok önemlidir. Gerekli sabır ve özeni gösterdiğinizde kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz edeceğinize emin olabilirsiniz.

İngilizce okuma ile ilgili zorluk çekiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

İngilizce sözlük uygulamalarını incelediğim ve sözlük önerilerinde bulunduğum yazıya gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.